Görülmemiş eylem: Parasına alamayan fındıkçılar market yağmaladı

Görülmemiş eylem: Parasına alamayan fındıkçılar market yağmaladı
Görülmemiş eylem: Parasına alamayan fındıkçılar market yağmaladı
Son zamanlarda haklarını alamayan üreticiler seslerini duyurmak için çeşitli yollara başvuruyor. Kimi oturma eylemni yapıyor, kimi davasını mahkemeye taşıyor. Bugün Akçakoca'da korkutan bir gelişme yaşandı. Fiskobirlik'e verdikleri ürünlerinin parasını alamayan fındık üreticileri, spontane bir şekilde birlik şubesini bastı. Market çalışanları kapıları kapattı. Fındık üreticileri, camlardaki afişleri yırttı, araladıkları kapıdan içeri girdi, 'hakkımızı alıyoruz' diyerek marketten ihtiyaçlarını aldı.FİSKOBİRLİK’ten alacağı olan fındık üreticileri, Düzce’nin Akçakoca İlçesi’ndeki birliğe ait markete gidince içeri alınmadı. Daha sonra Fiskobirlik yetkilileriyle görüşen market çalışanları, fındık üreticilerinin 100 TL’lik alışveriş yapmasına izin verdi.

Akçakoca’da, Fiskobirlik’e verdikleri ürünlerinin parasını alamayan fındık üreticileri, Pazartesi günü Fiskobirlik Akçakoca Şubesi’nde oturma eylemi yaptıktan sonra, birliğe ait Fiskomar’da alacaklarına karşılık 150 TL’lik alışveriş yaptı. Bugün yeniden Akçakoca Merkez Camii’nin altındaki Fiskomar’a gelen yaklaşık 20 fındık üreticisini gören market çalışanları, “Yine siz mi geldiniz” diyerek otomatik kapıyı kapattı. Fındık üreticileri, camlardaki afişleri yırtarken, araladıkları kapıdan içeri girdi. Alışveriş sepetlerini dolduran fındık üreticileri, para ödemeden marketten çıkmak isteyince kapılar üzerlerine kapandı. Market yetkilileri, “Bu yaptığınız hırsızlık” derken, fındık üreticileri ise “Bu hırsızlık değil. Biz hakkımızı alıyoruz” dedi. Fiskobirlik yetkilileriyle görüşen market yetkilileri, fındık üreticilerinin 100 TL’lik alışveriş yapmalarına izin verdi.


Fındık üreticileri ise 2007 yılından bu yana paralarını alamadıklarını belirterek şunları söyledi:
“Arazilerimizin tapusu olmadığı için ürünlerimizi Toprak Mahsulleri Ofisi almıyor. Tüccar da fındığı ucuza aldığı için Fiskobirlik’e ürünlerimizi vermek zorunda kalıyoruz. Fiskobirlik’te aldığı ürünlerimizin parasını vermiyor. Fiskobirlik yetkilileri, Toprak Mahsulleri’ne borçları olduğunu, verdikleri ürünlerin borca mahsuben sayıldığını söylüyor. Daha önce bize alacaklarımıza karşılık alışveriş çeki veriyorlardı. 2 aydır bunu da kesince, biz de markete geldik. Sadece hakkımızı alıyoruz.”