@ismailsaymaz

Görüşmeseler de birlikteler!

Karedeki Okkır, Tekin ve Yıldırım, Ümraniye dosyasında tutuklu. 'Öldürme yemini' ettiren emekli Albay Karadağ, "Tekin ve Yıldırım'la beş yıldır görüşmüyorum" demişti. Kuvayi Milliye Derneği'nden Görüm: "Fotoğraf iki yıl kadar önce Şile'de çekildi. Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Birliği'nin İstanbul örgütlenmesi için çağrılmıştık. VKGB'nin bağımlı ve bağlantılı olduğunu görüp ayrıldık."
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Kuvayi Milliye Derneği'nin (KMD) Genel Başkanı Fikri Karadağ, teşkilat başkanı Hüseyin Görüm'ün, Ümraniye'de bir evde bulunan el bombaları yüzünden tutuklanan emekli askerler Muzaffer Tekin, Oktay Yıldırım ve işadamı Kuddusi Okkır'la beraber çekilmiş fotoğrafları ortaya çıktı. Tüm 'kuvvacıları' bir araya getiren 'hatıra fotoğraf' yeni iddiaları da beraberinde getirdi.
Çünkü Mersin'de kurduğu derneğe katılanlara 'ölme öldürme' yemini ettirmesiyle tanınan Fikri Karadağ, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesinin bombalanma olaylarından sonra söz konusu kişileri beş yıldır görmediğini söylemişti. Karadağ, "Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Birliği'nin (VKGB) İstanbul ayağını örgütlemek için çağrılmıştık. Bir süre o derneğin içindeydik. VKGB'nin bağımlı ve bağlantılı olduğunu görüp ayrıldık" demişti. Fotoğraf karesinde yer alan Görüm'ün dün söyledikleri Genel Başkanı'yla çelişiyordu.
KMD içinde 'İmam Hüseyin' diye tanınan Görüm, fotoğrafın, Yeni Şafak gazetesinde dün yer alan haberde iddia edildiği gibi geçen yıl Mersin'de değil, yaklaşık 2.5 yıl önce Şile Karacaköy'de şenliklerde çekildiğini söyledi. Görüm şöyle konuştu: "O tarihte VKGB diye bir dernek kurulmuştu. Bu derneğin onursal genel başkanlığını emekli Korgeneral Hasan Kundakçı yapıyordu. O toplantıya, derneğin İstanbul ayağını örgütlemek için çağrıldık. Derneğin bağımlı ve bağlantılı olduğunu fark edip ayrıldık."
Görüm, kendilerini bu toplantıya 'askerlerin' davet ettiğini belirtti ama bu 'askerlerin' emekli ya da görevli mi olduğunu açıklamadı: "Zaten o fotoğraflardakilerin, ben hariç hepsi emekli asker değil mi?"
Karadağ, "Tekin ve Yıldırım ile beş yıldır görüşmüyoruz" dese de Görüm, farklı konuştu: "Genel başkan, 'Aşağı yukarı 4-5 sene' demiş ama, o fotoğraf 2.5 sene önce çekildi. Olayın dibini araştırın, Danıştay davasını araştırın, oradaki ifadeleri çıkarın, anlarsınız. Onlarla 2.5 yıldır ilişkimiz yok."
Görüm'ün de yer aldığı, yan yana poz veren tüm kuvvacılar, aslında kamuoyunca yakından tanınıyor.
Görüm'ün ismi Danıştay saldırısı sonrasında duyulmuştu. İddiaya göre, kendisine ait bir depoda gençlere silah eğitimi vermeyi düşünüyordu.
Ümraniye'deki bombalar yüzünden gözaltına alınan emekli Binbaşı Zekeriya Öztürk'ü de burada eğitim vermesi için ikna etmişti.
Ölme-öldürme yemini ettirdi
Fikri Karadağ da geçen yıl Mersin'de üyelere silah üzerinde yemin ettirmesiyle anımsanıyor. Derneğin, '13 bin 500' kişilik 'hain' listesi oluşturduğu ortaya çıktı. Karadağ, İstanbul 1. Bölge bağımsız milletvekili adayı.
Emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin, Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan'ı azmettirdiği iddiası öne sürülünce intihar etmeye kalkıştı.
Emekli astsubay Oktay Yıldırım, Ümraniye'deki 27 el bombasının sahibi olarak tutuklanınca, "Oktay, iyi çocuktur. O bombalar hurdadır, patlamaz bile" dedi. Tekin, 'çete kurmak'tan tutuklandı. Oktay Yıldırım, Ümraniye'de bir gecekonduda bulunan 27 el bombasının sahibi olarak hapiste. Yıldırım, avukat Kemal Kerinçsiz'in başkanı olduğu Büyük Hukukçular Birliği'nden ayrılanların kurduğu, merkezi Mersin'den Ankara'ya taşınan Kuvayi Milliye Derneğinin kurucusu ve İstanbul il başkanı'ydı. Yıldırım, Danıştay saldırısından sonra Tekin'in evini basına açıp onu savunmuştu. Kuddusi Okkır'sa Teknopark Elektronik Bilişim ve Danışmanlık şirketinin sahibi. Orion Yapımcılık, Orion Reklam ve Markam Danışmanlık şirketlerinin de ortağı. Okkır, 'silahlı örgüt üyeliği'nden tutuklandı. Okkır'ın örgüte finansal destek sağladığı ileri sürülüyor.