'Görüşmeyi ben istemedim'

'Görüşmeyi ben istemedim'
'Görüşmeyi ben istemedim'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun, Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grubu’nun Brüksel’deki toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan’ı Beşşar Esad’a benzeterek, “Ne fark var aralarında demokrasi açısından?” demesiyle başlayan ve Grup Başkanı Hannes Swoboda’yla yapacağı görüşmenin iptaline kadar giden tartışma dün de sürdü.
Swoboda, ABHaber sitesine yaptığı açıklamada, “Erdoğan, Suriye halkına yönelik savaş ve teröre devam eden Esad’la kıyaslanamaz. Kılıçdaroğlu’ndan açıklamayı çekmesini istedik. Çekmeyince görüşmemiz gerçekleşmedi” dedi. AA’ya da konuşan Swoboda, “Bir ailenin misafiri olup, sonra bu ailenin duygu ve düşüncelerine karşı çıkan açıklamalarda bulunmazsınız, bunu kabul edemem. (CHP) Bunca yıldır hükümette yer almamaları tesadüf değil, ancak bunu yapmak isteyen bir parti sorumlu hareket eder” eleştirisinde bulundu. CHP lideri Kılıçdaroğlu ise Brüksel dönüşü dün Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısıyla Swoboda’ya tepkisini sürdürdü.

Başbakan demokrat değil

Görüşmeme isteğinin kendisinden geldiğini bir kez daha yineleyen Kılıçdaroğlu, “Bize benim yaptığım açıklama nedeniyle rahatsız oldukları ifadeleri iletildi. ‘Benim yaptığım açıklamadan rahatsız olanlarla ben görüşmem’ dedim. ‘Kimse kusura bakmasın’ dedim ve geri döndüm geldim. İşin özü budur” dedi. Basın toplantısı sırasında zaman zaman sesinin tonunu yükseltip eliyle masaya vuran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Esad’a ben kardeşim demedim. Beraber tatil yapmadık. Yasama ve yargı bizim için ayak bağıdır, diyen bir başbakanı demokrat olarak tanımlayan kişi çıksın. Uludere’de 34 yurttaşımız katledildi. Öldüren kim? Bu talimatı Erdoğan vermiştir. Özgür Suriye Ordusu’na silahlı kamp açan kişi Recep Tayyip Erdoğan ’dır. Sonra aynı terör ithal olarak sana geri döndü. Avrupa’nın en büyük barosu İstanbul Barosu yargılanıyor. Yasaları çiğneyen kişi demokrat mıdır?”