Goss'un gündemi bilgi paylaşımı

Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü CIA Başkanı Porter Goss'un gündeminde, Irak'ın geleceğinden, küresel terörle mücadelede işbirliğine, nükler silah kaçakçılığına karşı alınacak önlemlere kadar birçok dosyanın yer aldığı belirtildi.

ANKARA - Amerikan Merkezi Haber Alma Örgütü CIA Başkanı Porter Goss'un gündeminde, Irak'ın geleceğinden, küresel terörle mücadelede işbirliğine, nükler silah kaçakçılığına karşı alınacak önlemlere kadar birçok dosyanın yer aldığı belirtildi. Geçen pazar günü başkente gelen CIA Başkanı Goss, üçüncü gününde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'le bir araya geldi. Anıtkabir'i ziyaret eden Goss için alınan sıkı güvenlik önlemleri dün de sürdü.
Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'i makamında ziyaret eden Goss, yaklaşık bir saat Aydıner ile görüştü. Emniyet'in Dikmen'deki binasına CIA ve MİT ajanlarının koruması altında gelen Goss'a, ABD'nin yeni Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da eşlik etti.
Türkiye'nin deneyimi
Emniyet'in 'nezaket ziyareti' olarak nitelediği görüşmede, El Kaide ve PKK ile mücadelenin öne çıktığı öğrenildi. Goss'un Aydıner'e "Dünyadaki tüm terörü bitirmek için çalışma yapıyoruz. Buna sizdeki terör örgütleri de dahil" dediği öğrenildi. Aydıner de, Goss'un bu mesajı üzerine, Türkiye'nin terörle mücadelede 25 yıllık tecrübesi olduğunu belirterek, ASALA, PKK ve El Kaide gibi örgütlerle yıllardır mücadele ettiğini söyledi. Aydıner'in bazı Avrupa ülkelerinin terörü farklı algılamasından yakındığı da öğrenildi. Aydıner, Danimarka'nın PKK'nın yayın organı olan Roj TV'nin yayınına izin verdiğini anımsattı. BM'nin terör tanımının da bekleneni yansıtmadığını vurgulayan Aydıner, Kuzey Irak'ta geçen yıl 5 özel harekâtçının şehit edilmesinden sonra yaptıkları yardım nedeniyle Goss'a teşekkür etti.
Somut talep yok
Görüşmede CIA Başkanı Goss'un başta El Kaide olmak üzere herhangi bir somut talepte bulunmadığı öğrenildi.
Aydıner, görüşmenin ardından İçişleri Bakanlığı'na geçerek Bakan Abdülkadir Aksu'ya bilgi verdi. Aydıner, ele aldıkları tüm konularda tam bir işbirliği sağladıklarını belirtti.
Goss'un Erdoğan'ı ziyareti ise yaklaşık bir saat sürdü. Erdoğan, Goss'u Başbakanlık Resmi Konutu'nda kabul ederken, görüşmede MİT Müsteşarı Emre Taner de hazır bulundu. Görüşme hakkında hiçbir açıklama yapılmadı. Edinilen bilgilere göre görüşmeler sırasında, Irak'taki seçimlerin ardından ortaya çıkacak gelişmeler ve Irak ile çevresinde yaratacağı güvenlik riskleri de değerlendirildi. Irak konusunda iki ülkenin istihbarat kurumları arasında işbirliğinin geliştirilmesi konusunda mutabakat sağlandı.
Nükleer kaçakçılık
Alınan bilgilere göre, Goss, bölgedeki nükleer silah edinme girişimlerini de gündeme getirdi. İran ve Libya'nın çalışmalarına dikkat çeken CIA heyeti, İran'ın son yıllardaki çabalarına paralel olarak bölge ülkeleri üzerinden bu bölgeye çok yoğun bir yasadışı nükleer madde ticareti başladığının tespit edildiğine işaret etti.
'Haberler senaryo'
ABD'li diplomatlar, Goss'un Türkiye ziyaretinin birkaç ay öncesinden kararlaştırıldığını hatırlatarak, "Bu ziyaret planlanırken Büyükelçi Wilson'un ne zaman Senato'dan onay alacağı ve Ankara'ya geleceği bilinmiyordu. Dolayısıyla Wilson'un Ankara'daki görevine başlamasıyla bu ziyaret arasında takvimsel bir bağlantı yok" dedi. Diplomatlar, CIA Başkanı Goss'un temaslarına ilişkin basında çıkan haberleri ise 'senaryo' olarak niteledi.


    http://www.radikal.com.tr/7660007660000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.