Gösteri Atina'yı üzdü

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Fener Patrikhanesi'ne yönelik protesto gösterisi nedeniyle Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği nezdinde girişimde bulunarak, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Fener Patrikhanesi'ne yönelik protesto gösterisi nedeniyle Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği nezdinde girişimde bulunarak, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Ankara ise yanıt olarak, yaşananların üzücü olduğunu, ancak Patrikhanenin Türk kurumu, patriğin de Türk vatandaşı olduğunu anımsattı. Türkiye'de artık güvenlik güçlerinin AB standartlarına uygun şekilde kişi veya müessese yönelik ciddi tehdit olmadığı sürece gösterilerde müdahalede bulunmadığı vurgulanan yanıtta, yine de polisin gösteriye zamanında müdahale ederek olayın büyümesini önlediği belirtildi.
Fener Patrikhanesi'nden yapılan açıklamada da, güvenlik güçlerinin müdahalesiyle olayların daha ciddi boyutlar almasının engellendiği belirtilerek "Türkiye'nin AB üyeliğine inanıyoruz. Türkiye'nin AB'ye girdmek için adaylığını destekliyoruz" denildi.
Gösteriye geniş yer veren Yunan gazeteleri ise 'Apaçık provokasyon' ve 'Türk basını olayları kınamaktan kaçındı' başlıklarını kullandı. Yunanistan Eğitim Bakanı Marieta Yanaku, "Yaşananlar Türkiye'nin AB'ye yakınlaşmak için yapmaya çalıştığı değişikliklere tepkinin göstergesidir" dedi.