Gösteri yürüyüşünden beraat, sosyal medyadan 3 yıl hapis!

Gösteri yürüyüşünden beraat, sosyal medyadan 3 yıl hapis!
Gösteri yürüyüşünden beraat, sosyal medyadan 3 yıl hapis!
Mersin'de 18 yaşından küçük M.Ş. Facebook'ta yayımladığı fotoğraflar ve yazılar nedeniyle terör propagandasından 3 yıl hapis cezası aldı. M.Ş. aynı kararda gösteriye katılma suçlamasından ise beraat etti.

Radikal.com.tr - Yargıtay, Mersin’de bir gösteri yürüyüşüne katıldığı gerekçesiyle yargılanan sanığa verilen cezayı 'ifade özgürlüğü' kapsamında değerlendirip bozdu ancak Facebook'ta paylaştığı fotoğrafları 'terör örgütü propagandası' sayarak 3 yıl hapis cezasını onadı. Zaman ’dan Metin Arslan’ın haberine göre, Facebook’ta PKK militanlarına ilişkin fotoğraflara yer vermek ve polis aracına yapılan molotoflu saldırıyı övmekten dolayı aldığı cezanın (2 yıl) yarı oranında artırılmasına hükmetti. 
 
Mersin’in Akdeniz ilçesinde BDP ’lilerce düzenlenen yürüyüşe katılan 18 yaşından küçük M.Ş. hakkında verilen mahkûmiyet kararını bozan Yargıtay, 3. yargı paketine atıfta bulundu. Eyleminin mutat ve meşru bir düşünce açıklama yöntemi olduğuna hükmetti. Ancak aynı sanığın sosyal paylaşım sitesi Facebook adresinde kullandığı fotoğraflar ve yazıları ise terör örgütünün propagandası kapsamında değerlendirildi. Verilen 2 yıllık temel cezada yarı oranında artırım yapılması gerektiği belirtildi. M.Ş.’nin polis aracına molotof bombası atmak (4 yıl) ve kamu malına zarar vermekten (3 yıl) dolayı aldığı cezalar ise onandı. 

KARARIN GEREKÇESİ 4. YARGI PAKETİ
Meclis’te yasalaşarak yürürlüğe giren 4. yargı paketiyle “propaganda suçuna” şiddet kriteri getirilmişti. Terörle Mücadele Kanunu’nun 6. ve 7. maddelerinde değişiklik yapan düzenleme, “örgüt propagandası suçunun” oluşması için cebir, şiddet veya tehdit yöntemlerini meşru gösterme, övme, teşvik etme gibi kriterleri getirmişti. Bu “suçun” basın yayın yoluyla işlenmesi halinde ise cezanın yarı oranında artırılmasına karar verilmişti. Yargıtay’ın propaganda suçu konusundaki bu ilk kararı ise içtihat niteliği taşıyor.


  http://www.radikal.com.tr/113417111341713

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İNSAN OLMAK - HARAYDIN

  İnsan olmanın temel şartı cunta ve teröre kesin karşı çıkmaktır. Cunta ve teröre kılıf aranmaz. Bunlardan herkes uzak durmak zorunda. Peki çocuklar eliyle terör serbest olsa ne farkeder. Çocuklara terör yaptırmaktan kolay ne var? Adam çocuğun eline silahı tutuşturuyor bin,i biraraya gelse yetiştiremeyeceği değerleri vurduruyor, nasıl olacak? Peki çocuğu kullanananı idam edemiyorsan ç.ocuğa fatura çıkarmak insanlığa uyar mı o da değil. Teröre alet edilen çocuklar yatılı atelye lise ve teknik üniversitesi olan sosyalleştirme eğitim kurumlarında yatılı okulda korumaya alınarak teknik eleman olarak yetiştirilip topluma kazandırılması, sonra terör cuntaya bulaşırsa o zaman cezası kesilmeli. Fakir ve cahil çocuğu kulalanana ulaşama çocuğa fatura kes bu da insanlık değil.

  VAR MI ÖYLE KAÇMAK? - m.rozbilen

  Birinden değilse ötekinden.Sebep mi yok.Yasa koyucu istediği kadar paket çıkarsın.Yargımız mahkumiyet için mutlaka bir yolunu bulur.Sen misin face'de fotoğraf yayınlayan? Ona bakarsan cheguvera dahil halen yasaklı olan dünya devrimci liderlerinin fotoğrafını yayınlayanlara da ceza vermek gerekir.Zihniyet ayni olunca her şeye ceza yağdırmanın çare olduğunu sanır.Oysa bunun insanları daha çok kamçılayıp içten içe gizli bir isyana teşvik ettiğini anlayabilsek...Karşımızda öldürmekle,hapsetmekle,işkence etmekle ve her türlü zulümle başedemiyeceğimiz hak ve özgürlük talebinde bulunan Kürt halkının devasa sorunu var.Yargıtayın bu kararı bir kesimi memnun etmiş olabilir.Ancak kürtler ve vicdan sahibi insanların vicdanlarında kara bir yara olur.Asla unutulmaz.

  gün geçmiyor ki... - drcureklibatur

  arkadaşım bu kanuları yazanlar da uygulayanlar da farklı bir dünyada yaşıyor sanıyorum. haber olmak için böyle absürdlüklere imza attıklarını düşünmeye başladım. hakim ve savcılarımızı survivor'a gönderip birkaç aylığına ünlü yapmalıyız ki hukuk aynı zamanda adaletin tecellisine de vesile olabilsin.