Göstericiler DTP'lileri de dinlemedi

Göstericiler DTP'lileri de dinlemedi
Göstericiler DTP'lileri de dinlemedi

DTP mitingi nedeniyle Van yine savaş alanına döndü. Öfkeli kalabalığı DTP yöneticileri de yatıştıramadı. FOTOĞRAF: SITKI YILDIZ / AA

VAN/ İZMİR - DTP mitinginde Van savaş alanına döndü. Polise taş ve sopalarla saldıran göstericileri sakinleştirmeye DTP yöneticilerinin de gücü yetmedi.
Van’da önceki günden beri bildiriler dağıtılarak hazırlıkları yapılan ‘Barış ve Demokrasi Yürüyüşü’ için dün sabah saatlerinden itibaren gruplar, Van’ın Ordu Caddesi bitiminde bulunan sebze hali yakınlarında toplanmaya başladı.
Aralarında DTP Van Milletvekili Özdal Üçer’le DTP’li belediye başkanlarının bulunduğu yaklaşık 3 bin kişiden oluşan kalabalık daha sonra kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Göstericiler kentin en büyük caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’nin girişine gelince bazı gruplar güvenlik önlemi alan polislere, havai fişek, taş ve molotof kokteyli atmaya başladı. DTP’li yöneticiler olaylara engel olmaya çalışsa da başarılı olmadı.
Göstericileri polis basınçlı su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştı. Kaçarak ara sokaklarda toplanan 100-150 kişilik gruplarla polisler arasındaki kovalamaca uzun süre devam ederken ortalık savaş alanına döndü. Göstericiler ara sokaklarda barikat kurararak araçların geçişini engelledi.
Şehir merkezindeki Soydan Kavşağı’nda ise göstericiler birçok işyerinin camlarını kırdı.  Ordu Caddesi’nde bulunan Orduevi de yine göstericiler tarafından taş yağmuruna tutuldu.  Olaylar çıkmadan önce göstericilerin önce MOBESE kameraları taşlaması da dikkat çekti. Kentin birçok noktasında toplanan gruplar yollara barikat kurup, araç lastiklerini ateşe verip slogan attı.
Helikopterdeki görevlilerin uyarıları ile toplanan grupları dağıtılmaya çalışıldı. Kentte olaylar geç saatlere kadar devam ederken 57 kişi gözaltına alındı. Olaylarda dört polis yaralandı.
Olaylarla ilgili Diyarbakır’da  22 kişi tutuklanırken Iğdır’da 43, Suruç’ta ise 10 kişi gözaltına alındı. Suruç’ta askeri lojman taşlandı. Hakkari’de gece polis lojmanları yakınında patlama meydana geldi, ölen ya da yaralanan olmadı.  

İzmir’de DTP’ye saldırı
İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda terörü protesto eden bazı spor kulüplerinin taraftar grupları, DTP İl Başkanlığı binası önüne yürüyerek binanın camlarını kırdı. Dokuz kişiyi gözaltına alındı. (dha)