Göstericiler Kızılay'a da girdi...

Göstericiler Kızılay'a da girdi...
Göstericiler Kızılay'a da girdi...
Gezi Parkı eylemine destek veren Ankaralılar, polisin barikatlarını geri çekmesi üzerine Kızılay meydanına ulaştı. Polis, Başbakanlık ve Bakanlıklar önüne çekilirken, Eylemci gruplar Gaziosmanpaşa Bulvarı'ndan ve diğer yönlerden Kızılay'a girdi.
Haber: MEHMET BİLBER / Arşivi
RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA İstanbul ’da başlayan gösterilerin dün akşamdan itibaren Ankara’ya da yayılmasının ardından, bugün Kızılay sokakları polisle eylemcilerin yoğun çatışmalarına sahne oldu. İlk olarak öğle saatlerinde Güven Park’ta toplanan 3 bin kişilik grupa polis yoğun biber gazıyla müdahale etti. Çatışmalar buradan tüm Kızılay çevresine yayıldı. Çeşitli gruplar Saat 16:00’da yeniden Güven Park’ta buluşmak üzere dağıldı. 16.00'dan itibaren yeniden bir araya gelen gruplar, polis barıkatlarını aşmayı başararak 3 koldan Kızılay Meydanı'na girmeye başladı. Meydana giren göstericilerin CHP , Halkevleri, TKP, EMEP gibi sol partilerin yanı sıra MHP bayrakları da taşıdığı görüldü.

Ankara’da ilk müdahale Güven Park’ta başladı. Yaklaşık 3 bin kişiye polis yoğun biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti buradan dağılan gruplar Kızılay’ın çeşitli noktalarında eylemi sürdürürken polis toplanan tüm gruplara heryerde müdahale etti. Çatışmalar GMK Bulvarı, Yüksel Caddesi ve Ziya Gökalp Caddesi üzerinde yoğunlaştı.

Çatışmalarda çok sayıda yaralı olduğu ve 15 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Polis helikopterleri Kızılay semalarında devriye gezerken çevik kuvvet ekipleri de kalabalıkların toplandığı her yere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Kızılay’da bulunan dükkanlarda esnaf ve müşteriler de gazdan etkilendi. Bir çok vatandaş gaz kullanan polise tepki gösteriyor. Daha sonra çatışmalar Yeni Karamürsel önü ve Yüksel Caddesi civarında yeniden yoğunlaştı. Çatışmaları duyan vatandaşlar çeşitli semtlerden Kızılay’a yürümeye başladı.

Öğleden sonra yeniden bir araya gelen Ankaralılar, polisin barikatlarını geri çekmesi üzerine Kızılay Meydanı'na ulaştı. Polis, Başbakanlık ve Bakanlıklar önüne çekilirken, Eylemci gruplar Gaziosmanpaşa Bulvarı’ndan ve diğer yönlerden Kızılay’a girdi.LEVENT GÖK'ÜN ZOR ANLARI 

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Kızılay'da yaşanan olaylarda zor anlar yaşadı. Göstericiler ile polisin arasına girerek olayları engellemek isteyen CHP'li Gök'e polis tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Gazdan etkilendiği görülen Gök, müdahale eden polis ekiplerine çok sert tepki gösterdi. Levent Gök ve beraberindekiler polisin attığı gaz bombalarının kapsüllerini toplayarak yaşanan olaylara tepki gösterdi. 


GÖSTERİCİLER KIZILAY'A GİRDİ

Eylemcilerin protestosu sürerken çevik kuvvet dışındaki polisler Kızılay Meydanı'ndan çekilmeye başladı. Bu sırada Ziya Gökalp ve Yüksel Caddesi'nde bulunan göstericiler polis barikatını yararak Kızılay'a indi. Kızılay'da eylemciler ve polis arasında çatışma çıktı.


BAŞBAKANLIK BİNASINA ASKER 

Eylemin büyümesi üzerine Başbakanlık binasının çevresi barikatlarla çevrildi. Polis, binaya araç, sivil vatandaş girişini engelliyor. Polis, İl Jandarma Alay Komutanlığı'ndan destek istedi. Valilik talimatı ile Başbakanlık binasının çevresine askerler de konuşlandırıldı.


  http://www.radikal.com.tr/113587211358725

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KIZILAY'DA TOMA KASTEN GÖSTERİCİLERİ EZDİ ÖLÜ VAR - cyxzt

  Haberinizin olmadığını sanmıyorum. Cidden haberiniz yoksa mail atın videonun linkini göndereyim.

  yine, yeni, yeniden - sevdasglm

  durmuyorlar ki bir türlü. şuan yeni bir saldırı oldu kızılayda. çok sayıda gaz bombası atıldı. bu saat olmasına rağmen eylemciler hala kalabalık, kararlı ve coşkulu görünüyor ama

  Direniş - ganjml

  Arkadaşlar ankaradan bildiriyorum,yüzbinler ankarada toplandı,tayyibin yenilmezlik imajı yerle bir oldu,emin olun,hiçbirşey eskisi gibi olmayacak.

  Hizmetgaz !.. - agop

  Tüm yurtta,her çeşit gaz.başta biber ve sarin gazı olmak üzere, ABD ikametli ve kontrollu uzman efendi nezaretinde itinayla temin edilir.AKP hükümeti referanslı ve Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi , Türkiye İhracatcılar Meclisi onaylıdır.

  olmaz olsun - enkidusiyar

  böyle polis olmaz olsun. bu polisleri kimler nerde eğitiyor. bunları ss subayları mı eğitiyor anlamak güç şiddet uygularken resmen zevk alıyorlar. polis akademilerindeki hocalar mı bunları böyle yapıyor yoksa şiddet eğilimi olan insanlardan mı seçiyorlar olmaz olsun böyle poli. polis olan komşuma selam vermeyi kestim artık korkuyorum polis görünce