Göstericiler öğretmenevine saldırdı: 2 öğrenci yaralandı

Göstericiler öğretmenevine saldırdı: 2 öğrenci yaralandı
Göstericiler öğretmenevine saldırdı: 2 öğrenci yaralandı
Şırnak'ın İdil İlçesi'nde dün gece gösteri yapmak isteyince müdahale edilen 500 kişilik grup, öğretmen ve öğrencilerin konakladığı öğretmenevine saldırdı. İki saat boyunca öğretmevini abluka altın alan göstericiler, binayı taşladı. Atılan taşlardan 2 öğrenci yaralanırken, Atatürk büstü zarar gördü. Öğretmen ve öğrenciler polis eşliğinde güçlüklü tahliye edildi.
İmralı’da ömürboyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını öne süren bir grup gösterici dün gece Şırnak’ın İdil İlçesi’nde olaylara neden oldu. Atakent Mahallesi’nde toplanan yaklaşık 500 kişi, yaktıları meşalelerle PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıp Adile Naşit Caddesi'nde yürüyüşe geçmek istedi. Yürümek isteyen gruba polisin müdahale etmesi üzerine göstericiler, taşla karşılık verdi. Yaşanan arbedenin üzerine yetersiz kalan polis ekiplerinin çekilmesi üzerine, göstericiler bu kez aynı cadde'de bulunan, köylerden gelin ilçe merkezinde okuyan 54 öğrenci ile 29 öğretmenin kaldığı İdil Öğretmenevi’ni abluka altına aldı.

ÖĞRETMENEVİNE SALDIRDILAR
Göstericiler, 4 katlı öğretmenevini taş yağmuruna tuturken, bir grup içeriye girmek istedi. İçeride bulunan öğrenci ve öğretmenlerin kapıları kapatması üzerine göstericiler binaya giremedi. Dışarıdan yaklaşık 2 saat boyunca öğretmenevine taşlı saldırılarını sürdüren göstericiler, öğretmenevi bahçesinde bulunan araçları ve Atatürk büstünü de tahrip etti. Göstericilerin attığı taşlardan 2 öğrenci yaralandı.
İdil Belediye Başkanı DTP’li Resul Sadak ile DTP’liler saldırıları önlemek için yaptıkları girişimlerde sonuçsuz kaldı.
Öğretmenevinde öğrenci ve öğretmenler 2 saat boyunca büyük korku yaşarken, göstericiler Şırnak’tan gelen takviye polis ve askerler tarafından dağıtıldı. Öğretmenevinde bulunan öğretmen ve öğrenciler gece yarısı geniş güvenlik önlemleri altında tahliye edilirken, yaralanan 2 öğrenci Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Köylerden gelip lisede eğitim gören öğrenciler, bu sabah köylerine dönerken; öğretmenlerin ise eşyalarını alarak bugün ilçeden ayrıldıklar öğrenildi.
İdil’de dün gece yaşanan olaylar üzerine bugün ilçede esnaf kepenklerini açmadı. İlçede gergin bekleyiş sürerken, sıkı güvenlik önlemleri alındığı görüldü.(dha)