Gösterilerde ilk can kaybı

Gösterilerde ilk can kaybı
Gösterilerde ilk can kaybı
Türk Tabipler Birliği gösterilerde ilk kez ölüm yaşandığını duyurdu: "Bu ölümün sorumlusu'Yüzde elliyi evlerinde zor tutuyoruz' diyerek iç savaş kışkırtıcılığı yapan siyasi iktidardır.

TTB yurt çapında devam eden gösterilerle ilgili bir rapor yayınladı. Yapılan açıklama şöyle:


Taksim Gezi Parkı’nda tamamen barışçıl olarak başlayan bir çevre duyarlılığı eylemine vahşice saldırılarak karşılık verilmesi sonucu başlayan olaylarda ne yazık ki ilk ölüm haberi geldi. Dün gece İstanbul 1 Mayıs Mahallesi’nde, bir otomobilin bütün uyarılara rağmen durmayarak TEM Otoyolu’nda gösteri yapan kitlenin arasına dalması nedeniyle Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyesi Mehmet Ayvalıtaş isimli genç hayatını kaybetti. 
Mehmet Ayvalıtaş


Öncelikle yaşamını kaybeden genç yurttaşımızın yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Açık olarak ilan ediyoruz:

Bu ölümün sorumlusu; günlerdir süren demokratik gösterileri vahşice bir şiddetle durdurmaya çalışan, göstericilerin haklı taleplerine kulak vermek yerine onları “üç beş çapulcu” diyerek tahrik eden; bununla da yetinmeyip “Yüzde elliyi evlerinde zor tutuyoruz” diyerek iç savaş kışkırtıcılığı yapan siyasi iktidardır.
Hükümet’in acilen yapması gerekenler açıktır:
- Polis şiddeti durdurulmalı, polis geri çekilmelidir.
- Binlerce yurttaşımızın yaralanmasına ve Mehmet Ayvalıtaş isimli gencimizin ölümüne neden olan yöneticiler; İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, İstanbul Valisi ve İstanbul Emniyet Müdürü, başta Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Balıkesir, Antalya, Kocaeli olmak üzere vatandaşlara şiddet uygulanan bütün illerin vali ve emniyet müdürleri derhal görevden alınmalıdır.
- Gözaltına alınan bütün yurttaşlar serbest bırakılmalıdır.
- Gezi Parkı halka açılmalı; AVM ve Topçu kışlası yapılması planlarından vazgeçildiği bizzat Başbakan tarafından resmen açıklanmalıdır.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı uyarıyoruz:
Taksim Gezi Parkı’nı korumak için demokratik haklarını kullanarak barışçıl bir şekilde gösteri yapan yurttaşlara karşı bu insanlık dışı şiddet, bu zulüm, bu vahşet durmadığı takdirde korkarız ki çok daha fazla can kaybı meydana gelecektir ve bu ölümlerin sorumlusu AKP İktidar olacaktır ve
HİÇBİR SİYASİ İKTİDAR BU ÖLÜMLERİN BEDELİNİ ÖDEYEMEZ!
Türk Tabipleri Birliği olarak yurttaşlarımızın demokratik haklarını kullandığı için öldürülmediği, polis tarafından ölümcül yaralanmalara maruz kalmadığı bir ortam gelişinceye kadar hekimlik hizmetini acil durumlar için yoğunlaştıracağımızı,
Bu şiddetin durdurulması için ülke çapında yapacağımız eylemi diğer emek, meslek örgütleriyle birlikte kararlaştırarak gün içinde kamuoyuna açıklayacağımızı duyururuz.

2 KİŞİNİN HAYATİ TEHLİKESİ VAR, BİN 845 KİŞİ YARALI 

TTB açıklamasında yaralıların sayıları ve durumları ile ilgili de bilgi verildi:

Bir yurttaşımızın ölümünün yanı sıra, İstanbul Tabip Odası’nın İl Sağlık Müdürlüğü’nden aldığı bilgilere göre İstanbul’da hastanede servise yatırılarak tedaviye alınan 26 kişi, hayati tehlikesi olan 2 kişi, yoğun bakımda yatan 5 kişi bulunmaktadır. Müşahadeye alınan ve ayaktan tedavi olan hastalar ile birlikte bu süreçte toplam 880 kişi hastanelere başvurmuştur. Bu rakamlara İstanbul Tabip Odası acil yardım birimlerince tedavisi yapılan 625 kişi eklendiğinde en az 1.485 kişinin yaralanmış olduğu anlaşılmıştır. Bu rakama tespiti yapılamayan, başvurmayan yaralanmaların dahil edilmesi gerekmektedir.

Ankara’daki eylemlerde ise Ankara Tabip Odası’nın hastanelerden meslektaşlarımızın ilettiği bilgiler doğrultusunda elde ettiği verilere göre 15’i ağır olmak üzere en az 414 yaralı bulunmaktadır. Ankara Numune Hastanesi'nde polis saldırısıyla kafasından yaralanan bir genç ölümle pençeleşmektedir.

İzmir Tabip Odası’nın ilettiği verilere göre 2 gün içerisinde hastanelere 420 yaralı başvurmuş, bunların 60’ı ambulanslarla taşınmıştır.

Adana, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, Antalya ve Hatay başta olmak üzere bir çok il ve ilçede halka karşı gerçekleşen son polis saldırıları sonucunda net rakamını elde edemediğimiz bazıları ağır yüzlerce yaralı ve gözaltı olmuştur, polis şiddeti sürmektedir. Mahallelerde yurttaşlar tepkisini dile getirmek için sokaklara çıkmış durumdadır.

Polisin tavrı yurttaşların sağlığı açısından kaygı vericidir!

Yaralanmaların çoğu, tazyikli suyun ölçüsüz biçimde insan bedeni hedef alınarak kullanılması, biber gazı kapsüllerinin eylemcilerin üzerine sıkılması, doğrudan hedef alınarak direkt fırlatılması ve plastik mermilerin yakın mesafeden ateşlenmesiyle gerçekleşmektedir. Çok sayıda yurttaşımız söz konusu yaralanmalar neticesinde gözünü kaybetmiştir. Kafatası kırığı ve beyin kanaması geçiren, beyninde yabancı cisim bulunan hastalar vardır.

Bilimsel olarak sağlığa zararlı olduğu, altta yatan kimi hastalıkların varlığında ölümcül sonuçlar yaratabildiği bilinen biber gazının toplumsal olaylarda fütursuzca kullanılıyor olması başlı başına bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu da yetmezmiş gibi içeriği bilinmeyen başka gazların da kullanıldığı iddiası ortada durmaktadır. İnsan sağlığını bu derece yakından ilgilendiren bir konuda İçişleri Bakanlığı’nın ivedilikle açıklama yapması, kullanılan kimyasalların içeriğini kamuoyuyla paylaşması gerekmektedir.

Ustalık dönemini yaşayan bir iktidarın gösterdiği ustalık kendi halkına saldırmak olmamalıdır. Kontrolsüz polis şiddeti derhal durdurulmalıdır. Halkın demokratik talepleri ivedilikle karşılanmalıdır.


  http://www.radikal.com.tr/1136073113607328

  YORUMLAR
  (28 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yalan haber ile başbakanın söylemini hangisi daha kışkırtıcı diye karşılaştırmak mantıksızdır. - seçilözen

  Hangisi daha kışkırtıcı? diye sorulmadan önce haberin gerçek olup olmadığı sorgulansa daha doğru olurdu. Yalan olduğunun kanıtı: http://www.haber7.com/televizyon/haber/1034379-ulusal-kanaldan-twitter-iddiasina-yalanlama . Bu durumda kimin neyi kışkırttığını görülmeli.

  Hangisi daha Kışkırtıcı? - Clear

  İki ayrı kaynaklı sözler kulakları çınlatıyor.farklı taraflar da nalıncı keseri misali davranıp,kışkırtıcılıktan bahsediyor.1)"%50'yi evinde zor tutuyorum,sizin 100 bininize karşı istersem 1 milyon çıkartırım" sözleri mi? 2)Yoksa Ulusal Kanal TV'den kamuoyuna anons gibi yayınlanan "Keşke birkaç ölüm de olsa,daha güzel olurdu" sözleri mi? Hangisi daha kışkırtıcı? Evet,ikisinin de söylenmemesi gerek,ama iyi analiz edin,birincisinde "durmasını bilin,aşırıya gitmeyin,işi çığırdan çıkartmayın,meydan size kalmış sanmayın" anlamında bir uyarı,bir ihtar var.İkincisinde ise doğrudan doğruya "teşvik,provakasyon ve işaret edip hedef gösterme" var.Tekrar soruyorum.Hangisi daha kışkırtıcı?

  Demo kırası - Dedemkorkut

  Tem otoyolunda gösteri yapan birine otomobilin çarparak ölümüne sebep olmasından neden siyasi iktidar sorumlu olsun ki? Ben bunda bir mantık göremiyorum. Otomobil, uyarılara rağmen durmamışsa iktidarın suçu ne? Hocanın evine hırsız girmiş, sabahleyin kahvede, "hocam kapını kilitleseydin, camlarını sıkı kapatsaydın, alarm taktırsaydın" falan demişler. O da kızmış ve; "Yahu komşular tamam, ben hatalıyım. Burayı anladım da şu hırsızın hiç mi suçu yok?" demiş. Neden butün şuç iktidarın oluyormuş? Eylemcilerin hiç mi eksiği yok? Madem yok 88 kadarı polise, 42 adedi vatandaşa ait olan otomobilleri, belediye otobüslerini, kaldırımları, banka va dükkanları kim harap etti? İktidar mı? "Demokratik hakkımızı kullanıyoruz" diyerek sokaklara inenlerin yaptıklarını gördükçe, bu uygulamanın kime çalıştığını öğrenmiş oldum. Bir yerleri yıkmak veya bir şeyleri kırmak istemediğim için giderek demokrasi olmadan da yaşayabileceğime inanmaya başladım.

  zavallılar. - ganjml

  Genç bir çocuk ölmüş,utanmadan arlanmadan insanlık dersi veren tabip odasını eleştirenler bir insan kaç tane yakılmış araba eder bir soruver padişahına da sonra sen konuşuyorsunuz diye azar işitmeyin,olma mı.

  Oturun, sağlıklı bir düşünün... - nitemtran

  Arabanızda gidiyorsunuz, önünüze son tahlilde amacı devrim yapmak olan ve muhtemelen taşlı sopalı bir genç grup çıkıyor. Size el kol hareketiyle durmanızı işaret ediyorlar, o kısacık zaman diliminde ne düşünürsünüz? Muhtemelen size ve aracınıza bir zarar verileceğini düşünüp, mümkün olduğunca seri manevralarla grubun arasından kaçmayı. Asker yolcu edenlerin bile başka insanların haklarını gaspedip dakikalarca yolu trafiğe kapattığı, "hastam var, bırakın geçeyim" diye geçmekte ısrar edeni haşadı çıkana kadar dövdüğü bir ülkede (böyle bir olayın şahidiyim), bu tür siyasal göstericilerin karşısında bırakın aracını, canından bile olacağı korkusu insana, hele de soğuk kanlı değilse böyle dramatik olaylara sebebiyet verdirir. TTB, o kadar politize ki, olaya tabiplerin değil, militarize bir örgütün gözüyle bakıyor. Ve elim olayda canını yitirmiş gencin arkasından, sanki onu savunuyormuş samimiyetsizliğiyle kendi siyasal yerini yüceltiyor.

  Dua - Agustos123

  Bazılarının 'keşke bir ölüm olsa, ortalık kızışsa' duası (marjinal bir sol partinin) sonunda oldu demek (TTB dogru soyluyorsa). Olen gencimizin ailesine başsağlığı diliyorum. Umarım diğer ailelerde çucuklarının kullanılmasına ve böyle kazalara kurban gitmesine izin vermezler. Bizi bize kırdırmaktan başka yol bulmayanların hevesleri kursaklarında kalır.

  Ulusal Kanal - winzer64

  "Keşke birkaç ölüm olsa güzel olurdu." diyen Ulusal Kanal´in arzusu yerine geldi, kina yakarsiniz artik...