Göz göre göre

Güzellikleri şarkılara konu olan, şimdiyse Boğaz'a taşıdıkları atıksuyla anılan Küçüksu ve Göksu derelerini kurtaracak arıtma tesisinde hiçbir ilerleme yok.
Vatandaş isyanda: Çalışma durdu. Belediye dertli: Küçüksu'da kamulaştırma sorunu var. Göksu'da ise proje 2002'de yapıldı, devamı gelmedi.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Güzellikleri şarkılara konu olan Küçüksu ve Göksu dereleri, artık Boğaz'a taşıdıkları atıksuyla konuşuluyor! Kimi bölgeleri bataklığı andıran dereler, çevre sakinlerini de pislik ve kokuyla isyan ettiriyor.
Mahallelinin şikâyeti, Küçüksu Ön Arıtma Tesisi'nin bir türlü bitmemesi. Mahalle sakinleri 1999 yılında ihaleye çıkan tesis için bir yıldır hiçbir çalışma yapılmadığını söylüyor. Belediye yetkililerinin verdiği bilgiye göre ise Küçüksu Deresi'nde kamulaştırmadan kaynaklanan sorunlar var, Göksu Deresi'yle ilgili proje ise 2002 yılında Anıtlar Kurulu'ndan çıktığı halde henüz bölgede herhangi bir çalışma başlatılmış değil.
Asya'nın tatlı suları
Batılıların 'Asya'nın tatlı suları' diye nitelendirdiği Küçüksu ve Göksu, 100 bin yıl öncesine dayanan yaşam izleriyle, her zaman göz önünde olmuş. 18. yüzyılda 'Kandil Bahçesi' olarak padişahın has bahçelerinden biri sayılan Küçüksu ve Göksu 4. Murat'ın 'Gümüş Selvisi' oldu.


Büyütmek için tıklayınız

İki dere arasında kalan çayır alan ise iskelesi, çeşme meydanı ve mesire alanıyla İstabulluların hep ilk tercihleri arasındaydı. Zamanın 'yüksek sosyetesi'nin sandal sefalı eğlencelerine sahne olan Küçüksu ve Göksu'nun kaderi, 1960'lı yıllarda tersine döndü. Bölge bu dönemde başlayan yoğun yapılaşmayla birlikte giderek bataklık görünümüne büründü.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise 1999'da Küçüksu Atıksu Ön Arıtma
Tesisi ve Deniz Deşarjı Projesi için harekete geçti. Projeyle 13 bin 894 metrelik Küçüksu ve 4 bin 457 metre uzunluğunda ki Göksu derelerinin
ıslah edilip eski kimliklerine kavuşturulması hedefleniyordu. Ama 2001 yılında gerçekleştirilen ihalenin ardından toplam 15 ayda tamamlanması planlanan ıslah çalışması tıkandı.
Tepelerden aşağıya...
Küçüksu sakinlerinden Ferdi Kalaycı Aydın, yıllar öncesinde suyu kaynatılıp içilen, balıkların kaynaştığı Küçüksu'nun bataklıktan beter olduğunu söyleyerek, "Yıllardır pis kokuyla yaşıyoruz. Sivrisineklerin sayısı arttı. Belediye arıtma tesisi yapıyor. Ama son dönemde çalışmalar da durdu. Sel oldu mu yollara taşıyor. Artık halledilsin bu iş" dedi.
Balık restoranlarıyla çevrili Göksu Deresi'nin yanı başında doğup büyüyen İshak Kaptan, 1950'lerde Göksu'ya girip yüzdüklerini, hatta balık tuttuklarını anlattı. Eskiden derenin kaynağına kadar kayıkla gidilebildiğini söyleyen Kaptan, "Tepelere yapılan evlerin, Kavacık'ın kanalizasyonu buralara akıtıldı. Dere bu hale geldi. Pis kokuyor, ne yapalım burnumuz alıştı. Teknelerimizi yine de Göksu'ya demirliyoruz" diye konuştu.
Çalışma ne aşamada?
150 milyon dolara mal olan ve 1 milyon 400 bin kişiye hizmet verecek kapasitedeki Küçüksu Ön Arıtma Tesisi ve Deniz Deşarjı tesislerinde Ümraniye, Beykoz, Üsküdar ve Çekmeköy'den gelen kanalizasyon suları arıtılacak. İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, Küçüksu Ön Arıtma Tesisi ile Göksu arasındaki bağlantı tüneli çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Göksu'daki atık suların toplanacağı mazhap ile bağlantı tüneli tamamlandıktan sonra derenin ıslah çalışmaları başlayacak. Bölgedeki sorun kamulaştırma" dedi. Kamulaştırma sorunu çözülürse iki yıl içinde Küçüksu Deresi'nin eski günlerine kavuşacağı belirtiliyor.
Göksu ve Küçüksu'daki projeleri hazırlayan Yalçın Emiroğlu Mimarlık Dekorasyon ve İnşaat Ltd. Şti. yetkilileri, Anıtlar Kurulu'ndan 2002'de onay çıktığını ancak inşaat projelerinin ihalesinin yapılmadığını söyledi.


Göksu'nun üzerine gölet yapılacak
Islah çalışmalarının tamamlandığında Göksu ve Küçüksu derelerinin çevresinde toplam 2 milyon 974 bin metrekare alanın yeşil alan ve sosyal alan olarak düzenlenmesi hedefleniyor. Plana göre, Küçüksu deresi boyunca 50 ve 150 metre aralarla çocuk ve oyun alanları, açık hava sergileri, sinemalar yapılacak. Geri kalan yeşil alanlar piknik alanı olacak.
Göksu Deresi'nde ise eskinin ünlü sandal sefalarının yeniden canlandırılması isteniyor. Göksu Deresi'nde, derenin 1600 metre iç kısıma kadar sandallarla gidilebilecek. Bitiş noktasında ise bir gölet yapılacak ve burada su oyunları düzenlenecek. Gölet üzerine bir de şark kahvesi inşa edilecek. Derenin güney kesimlerinde kaya bahçeleri, su çiçekleri, birçok bitki türünün sergilendiği alanlar olacak. Küçük bir hayvanat bahçesinin de yapılacağı Göksu'nun daha yukarı bölgelerinde spor tesisi inşa edilecek.
Her iki bölgede de alışveriş merkezleri bulunacak.