@ismailsaymaz

Göz göre göre dehşet

200 çocuk öğrenim görüyor
18 yaşındaki Hakan Özil, futbolcu olma hayalinin peşine takılıp Bartın'dan İstanbul'a taşındı. Fenerbahçe'ye bağlı Feriköy Paşa Mahallesi Spor Kulübü'nün seçmelerini kazanan Özil, idmanlara başladı. 200 çocuğun gittiği kulübün bir sorunu vardı. Piyalepaşa üstgeçidini mesken tutan gaspçılar sürekli öğrencilerin yolunu çeviriyordu.
Çelişkili açıklamalar
Özil, önceki gün idmana giderken birkaç dakika önce 11 yaşında bir öğrenciyi ellerinden kaçıran gaspçılar bu kez onun yolunu kesti. Direnince bacağından ve göğsünden şiş ve bıçakla yaraladılar. Kulüp yöneticileri, "Biz Feriköy Karakolu'na defalarca şikâyet ettik ama polis ilgilenmedi" diyor. Polis: O noktayla ilgili bize başvuru olmadı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Fenerbahçe Kulübü (FB) ve futbola sevgisi, onu bir yıl önce Bartın'dan İstanbul'a getirdi. FB'ye bağlı, Feriköy Paşa Mahallesi Spor Kulübü'nün 'A Genç Maslak Pilot Takımı'nda forma giymeyi bekliyordu. Önceki gün idman için evden çıktı. Ancak yolu, Piyalepaşa'daki üstgeçitte bıçaklı bir grup tarafından kesildi. Biraz önce 11 yaşındaki bir çocuğa saldıran gaspçılar, cep telefonunu vermek istemeyen 18 yaşındaki Hakan Özil'i şiş ve bıçaklarla yaraladı.
Annesine gasptan yakındı
Feriköy Paşa Mahallesi Spor Klübü, Piyalepaşa Bulvarı'nın yanı başında, yurtiçi ve yurtdışından 20'si yatılı 200 çocuğu yeşil sahalara hazırlıyor. Bu tesiste, bir gün 'Sarı Lacivertli' formayı giyebilmek için ter döküyorlar. Özil'i memleketi Bartın'dan İstanbul'a getiren futbol sevgisiydi. Geçen yıl, önce Kadıköy'de seçmelere girdi, kazanamadı. Ardından Feriköy'deki katıldığı seçmelerde 'şeytanın bacağını' kırdı ve kulüpte 'A Genç Maslak Pilot Takımı'na adını yazdırdı.
Bu başarıya sevinen ailesi, Hakan ve kentte işçi olarak çalışan ablası Handan Özil'e Gaziosmanpaşa'da ev tuttu. En son iki ay önce evini, annesi Hanife Özil'i aradığında, gasp olaylarından bahsetmişti. "Piyalepaşa üstgeçidinden geçerken" demişti, "arkadaşlarımın yolunu çeviriyor, paralarını, cüzdanlarını ve cep telefonlarını alıyorlar, korkuyorum." Annesi de uyarmıştı, "Aman dikkatli ol."
B.K. zor kurtuldu
Hakan Özil, önceki gün yine idmana gitmek üzere evden çıktı. Okmeydanı'nda otobüsten indi, Piyalepaşa üstgeçidine ilerledi. Çok değil, birkaç dakika önce, yine bu üstgeçitte 11 yaşındaki B.K.'nin gaspa uğradığını bilmiyordu. B.K. eli bıçaklı grubun elinden zor kurtulmuş, tesise doğru kaçmıştı. B.K.'yi elinden kaçıran sekiz gaspçı, bu kez Hakan Özil'i durdurdu. Özil cep telefonunu vermeyince, silahlar çekildi. Bacağına bıçak ve göğsüne şiş batırılan Özil üstgeçidi geçti, yere düştü. Ciğerleri parçalanan Özil, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü, önce ameliyata, sonra da yoğun bakıma alındı.
Baba Özil: Çözum bulunmalı
Özil, dünü yoğun bakımda, ailesi ve takım arkadaşları ise Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde geçirdi. Akşama doğru şuuru yerine geldi. Baba Beytullah ve anne Hanife Özil, gün boyunca kantinde haber bekledi. Baba Beytullah Özil, bazen çocuklarını ziyaret için İstanbul'a geldiğini belirterek, "Arada bir ay kalıyordum. Bu korku yüzünden ruhsatlı silahımı yanıma alarak çocuğumu kulübe getiriyordum. Daha önce aynı yerde defalarca gasp olmuş. Bir çözüm bulunamaz mı? Gaspçılar en ağır şekilde cezalandırılsın" diye konuştu.
Tesis yetkilisi: Emniyet'in ihmali
Bıçaklanan Hakan Özil'i yerde ilk görenlerden ve hastaneye kaldıranlardan biri, tesisin altyapı koordinatörü Çağrı Çağal'dı. Çağal'a göre bu, yaşanan ilk olay değildi: "Daha önce de gaspçılar sporcuları defalarca durdurdu. Defalarca polisi aradım, birkaç kez de Feriköy Polis Karakolu'na gittim. 'Çocuk Şubesi'ne gitmeniz gerekiyor' dediler. Çocuk Şubesi'ndekiler ailelerin şikâyetçi olmasını istedi. İlgilenmediler yani. Gasp yaptıkları sırada yakalanmaları gerekiyormuş. Bundan sonra da ilgileneceklerini sanmıyorum."
Çağal'a göre kulüp, polisin ihmali yüzünden kendi imkânlarıyla tesislere kamera taktırdı. Ancak kamera, önceden şipariş edildiği halde olaydan yalnızca bir saat sonra takıldı. Bu arada olaylardan korkan kimi aileler çocuklarını kulüpten aldı.
'Polis konulsun talebi gelmedi'
14 yaşındaki Enes Arık ve 15 yaşındaki Mustafa Aybar, kulübe gelirken gaspa uğrayan sekiz çocuktan ikisi. Arık, Aybar ve iki arkadaşları, altı ay önce idmandan sonra tesislerden ayrılıp otobüs durağına gitmek üzere üstgeçide vardıklarında önleri çevrilmiş. Arık, "İki kişiydiler. 20 yaşlarındaydılar. Ellerinde bıçaklar vardı. Benim cep telefonumu, iki arkadaşımın da paralarını aldılar. Korktuk, sesimizi çıkarmadık" diyor.
Polis: Elimizden geleni yaptık
Feriköy Polis Karakolu'ndan bir yetkili ise şöyle diyor: "Bu sorun yalnızca o bölgede değil, Okmeydanı'nda, buraya yakın ve uzak birçok bölgede. Birçok kişiyi gözaltına aldık. Bunların bir bölümü cezaevine konuldu, bir bölümü de serbest bırakıldı. Elimizden geleni yapıyoruz. Kulüpten bu noktaya polis konulması talebi gelmedi. Kimse de bu yönde bir şikâyet ulaştırmadı."


    http://www.radikal.com.tr/7664147664140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.