'Göz göre göre facia' haberleri böyle oluyor

'Göz göre göre facia' haberleri böyle oluyor
'Göz göre göre facia' haberleri böyle oluyor
Tunceli Pülümür'de depremde gördüğü hasar yüzünden kullanılamaz raporu verilen okulda sanki hiçbir şey olmamış gibi ders başı yapıldı.


Ferit DEMİR

TUNCELİ'nin Pülümür İlçe Kaymakamlığı'nın nde 2003 yılında meydana gelen depremde hasar görünce uzmanlar tarafından ‘kullanılamaz’ raporu verilmesi üzerine boşaltılmasına karar verilen Dede Korkut İlköğretim Okulu'nun boşaltılması istemesine rağmen Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yanıt vermedi. Bu nedenle deprem kuşağında bulunan okulda bu yıl da 133 öğrenciye dersbaşı yaptırıldı.
Pülümür'de 1966 yılında yapılan ve 1993 yılında da ek kat atılan Dede Korkut İlköğretim Okulu, 2003 yılında 1 kişinin öldüğü Ricter ölçeğine göre 6.1 büyüklüğündeki depremde ağır hasar gördü. Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü uzmanları yaptıkları inceleme ardından okula ‘kullanılamaz’ raporu verdi. Uzmanlar, okulda yaptıkları incelemede binanın ‘yığma' olarak nitelendirilen tarzda yapıldığını çelik güçlendirme ile onarımdan sonra ancak kullanılabileceğine dair rapor verdi. Pülümür Kaymakamlığı, bu raporları göz önüne alarak Tunceli Valiliği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne göndermesine rağmen, okulda hiç bir onarım yapılmadı.
Pülümür'de görev yapan tüm kaymakamlar Milli Eğitim Müdürlüğü'ne 6 kez yazı yazarak ‘kullanılamaz’ raporu verilen okulun boşaltılmasını istedi. Son olarak Pülümür Kaymakamı Deniz Pişkin, yeni eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdiği yazıda, 15 öğretmen ve 133 öğrencinin bulunduğu okulun boşaltılmasını ve öğrencilerin Gazi Lisesi'ne taşınmasını istedi. Pişkin, taşınan öğrencilerle Gazi Lisesi'nde 2'li eğitim geçilmesini önerdi. Kaymakamlığın bu yazısına Milli Eğitim Müdürlüğü yanıt vermeyince, ‘kullanılamaz’ raporu verilen okulda bu yıl da dersbaşı yapıldı.


ÖĞRENCİLER KORKU İÇİNDE

Dede Korkut İlköğretim Okulu’nda eğitim gören öğrenci ve veliler sınıflarda çatlaklar bulunduğunu, binanın çökme tehlikesi bulunduğunu söyledi. Veliler okulun onarılmasını ya da öğrencilerin başka okula alınmasını istedi. Veliler Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ‘kullanılamaz’ raporu bulunan binada çocuklarına ders verdirmelerini tepki gösterdi. (dha)