Göz tedavisinde yeni yöntem

Göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan 'lasik' yönteminin mucidi, Girit Üniversitesi Göz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ioannis Pallikaris, miyop ve astigmat tedavisi için geliştirdiği lazersiz ameliyat yöntemini Dünya Göz Hastanesi'nde bir operasyonla tanıttı.

İSTANBUL - Göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan 'lasik' yönteminin mucidi, Girit Üniversitesi Göz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ioannis Pallikaris, miyop ve astigmat tedavisi için geliştirdiği lazersiz ameliyat yöntemini Dünya Göz Hastanesi'nde bir operasyonla tanıttı. "Lasik ameliyatı için korneanın belli bir kalınlıkta olması gerekiyor. Kornea tabakası uzun süre lens kullanma gibi nedenlerle incelen hastalara lasik uygulanmıyor" diyen Pallikaris, 'epilasik' yönteminse lasik ameliyatı uygulanamayanlarda da kullanılabileceğini söyledi.
"Yöntemin en büyük avantajı korneayı kesmek zorunda olmamamız" diyen Dünya Göz Hastanesi doktoru Efekan Coşkunseven da 'epilasik'i Aynur Şahin adlı hastaya uyguladı. Üç dakika süren, 18 yaş altına miyop ve astigmat hastalarına uygulanmayan operasyonun maliyeti ise 500 dolar.