Gözaltın alınan polisler adliyeye sevk edildi

Gözaltın alınan polisler adliyeye sevk edildi
Gözaltın alınan polisler adliyeye sevk edildi
İzmir'deki yasadışı dinleme operasyonunda gözaltındaki 20 kişi, adliyeye sevk edildi.

RADİKAL-İzmir'de, İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaptıkları dönemde, sahte isimlerle dinleme yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınıp adliyeye sevkedilen 20 polisin ifadesini, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Okan Bato, alıyordu. Ancak işlemlerin hızlandırılması için ifade alacak savcı sayısı 4'e çıkartıldı. Sanık polislerin ifade işlemlerinin de halen devam ettiği açıklandı. Bu arada, sabah saatlerinde, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne teslim olan iki polisin de, işlemlerinin tamamlandığı, onların da adliyeye gönderileceği öğrenildi.

İzmir'de Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görev yaptıkları dönemde birçok kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri gerekçesiyle gözaltında olan 20 polis, ifadelerinin ardından adliyeye sevk edildi. Polislerden 11'nin ifade vermeyi reddettiği, 9'unun ise suçlamaları kabul etmeyip, dinlemeleri 'hatırlamadıklarını' söyledikleri öğrenildi. Soruşturmada bir numaralı şüpheli olan birinci sınıf emniyet müdürü Hasan Ali Okan'ın da aralarında bulunduğu 5 kişi ise henüz bulunamadı.
HSYK müfettişleri, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde 2009 ile 2013 yılları arasında alınan yaklaşık 170 bin dinleme kararlarından bir bölümünü incelediklerinde usulsüzlükler tespit edildi. Soruşturma tamamlanınca da operasyona başlandı. Aralarında işadamlarından, ordu komutanlığı yapmış orgeneral rütbeli askerlere, kamu görevlilerinden gazetecilere kadar 92 kişiyi, usulsüz yöntemlerde, farklı meslek kolları ve isimlerle dinlendiği ortaya çıkan 26 kişi için gözaltı kararı çıkartıldı. Bunlardan aralarında şube müdürü Taner Aydın'ın da bulunduğu, 20 kişi 13 ilde gözaltına alındı.


İFADE VERMEYİ REDDETTİLER


Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde tutulan 20 polisten, 11'inin, ifade vermeyi reddettikleri öğrenildi. Haklarındaki suçlamalara cevap veren 9 polis ise, yasadışı bir oluşum içerisine girmediklerini anlattı. Kendilerine sorulan ve yasadışı olduğu bildirilen dinlemeler sorulduğunda ise, "dinlemeleri hatırlamadıklarını" söyledikleri açıklandı. İfade işlemleri tamamlanan 20 polis, geniş güvenlik önlemleri altında, Bayraklı Adliyesi'ne götürüldü. Adliyenin arkasındaki mahkumların giriş kapısından içeriye alınan polisler ilk olarak, adli tıp doktorunun sağlık kontrolünden geçirildi. Polisler daha sonra ise, soruşturmayı yürüten örgütlü suçlara bakan Cumhuriyet Savcısı Okan Bato'ya ifade verecekler. Polisler avukatlarının gözetiminde, kendilerine, dinlenen kişileri, "Neden ve kimin talimatıyla dinledikleri", "dinlemeleri neden sahte isimlerle yaptıkları ve görüşme kayıtlarını ne yaptıkları" yönünde sorular soracak olan Savcı Okan Bato'ya, savunmalarını yapacak.


5 POLİS ARANIYOR


Gözaltındaki 20 polisin adliyeye sevkedilmesinin ardından, adı gözaltı listesinde bulunan 1 polis daha Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gidip teslim oldu. Ancak halen aralarında soruşturmanın bir numarası da olan Birinci Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ile Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı'ın da olduğu 5 kişiyi yakalama çalışmalarının ise devam ettiği açıklandı. Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan'ın İzmir'deki davanın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün makam odasına dinleme cihazı yerleştirilmesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı olduğu dönemlerdeki dinleme kararlarıyla ilgili de yargılandığı öğrenildi.

İZMİR/DHA