Gözaltına alınan avukattan polislere suç duyurusu

Gözaltına alınan avukattan polislere suç duyurusu
Gözaltına alınan avukattan polislere suç duyurusu
Taksim'deki Laterne Kafe'nin sahiplerinin avukatı olan ve işyerinin zabıta ve polis tarafından boşaltılması sırasında gözaltına alınan Eren Can, kendisini gözaltına alan polislerle ilgili suç duyurusunda bulundu.

İSTANBUL Taksim’deki Laterne Kafe'nin tahliyesi sırasında gözaltında alınarak Taksim Polis Merkezi'nde 6,5 saat tutulan Avukat Eren Can, kendisini haksız şekilde gözaltına alan Taksim Polis Merkezi'ndeki görevli polisler hakkında "Görevi kötüye kullanma", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "Kasten yaralama" suçlarından cezalandırılmaları için suç duyurusunda bulundu. Avukat Eren Can suç duyurusunun ardından yaptığı basın açıklamasında, "Bu sürecin de takipçisi olacağız. Avukatların itibarsızlaştırmasına ve savunmanın ayaklar altına alınmasına müsaade etmeyeceğiz" dedi.   

"MÜVEKKİLİN HAKKINI SAVUNMAK İÇİN ORADAYDIM"

Avukat Eren Can Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'nın 'C' kapısının önünde meslektaşlarıyla bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Avukat Eren Can yaptığı basın açıklamasında, Laterne Kafe önünde neden bulunduğunu anlattı. Avukat Can, 6306 Sayılı Afet Yasası'nın Beyoğlu'nda, İstanbul'da ve Türkiye 'nin her yerinde uygulandığını ve binaları tamamen yıkmak üzere konulan bir yasa olduğunu söyledi. Avukat Eren Can, "Bu yasa karşısında, mal sahiplerini çaresiz bırakan bir uygulamayla karşı karşıyayız. Siyasal iktidar, kentsel dönüşümü baskı ve zorla gerçekleştirirken bu yasayı kullanıyor. Ben de orada avukatlık mesleğimi ifa etmek için, yaşanan tahliye sürecinde aslında hukuki olarak müvekkilin hakkını savunmak için, halkın hak arama hürriyetini savunmak için ordaydım" dedi.

AVUKAT EREN CAN: 6,5 SAAT GÖZALTINDA TUTULDUM

20 Nisan günü Laterne Kafe önünde tahliye edilen müvekkilin hakkını savunurken darp edildiğini söyleyen avukat Eren Can, "9 tane Beyoğlu Kent Savunması üyesi arkadaşımla beraber gözaltına alındım. 6,5 saat gözaltında tutuldum. Kolluk kuvvetlerine kimlik göstermeme rağmen, avukat olduğumu, vekalet ilişkisi nedeniyle orada olduğumu, görev başında olduğumu ve onlarla aynı statüde olduğumu, orada bana görev yaptırmadıklarını ve suç işleyeceklerini defalarca uyarmama rağmen haksız şekilde gözaltına alındım. Bununla ilgili suç duyurusunu yaptık. Bu sürecin de takipçisi olacağız. Avukatların itibarsızlaştırmasına ve savunmanın ayaklar altına alınmasına müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu. Avukatlar açıklamanın ardından adliyeye girdi.

HAKLARINDA DAVA AÇILMASINI TALEP ETTİ

Avukat Eren Can İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunduğu şikayet dilekçesinde, Sıraselviler, Billurcu Sokak'ta bulunan Laterne Cafe'nin işletmecisi Dursun Ali Uysal'ın avukatı olduğunu belirtti. Dilekçede, müvekkilinin Balıklı Rum Vakfı'nın kiracısı olduğunu ve müvekkili ile vakıf arasında tahliye edilmesine ilişkin hukuki anlaşmazlıklar bulunduğu belirtildi. Bu anlaşmazlıklar nedeniyle 20 Nisan 2015 günü, saat 11.45'te savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Can, aynı gün saat 16.30 sıralarında müvekkilinin işyerinde polis ve zabıtaların işlem yapması üzerine müvekkilinin yanına gittiğini belirtti. Can dilekçesinde, işyerinde avukat kimliğini göstermesine rağmen bir polis amiri tarafından zorla işletmenin dışına çıkarıldığını, daha sonra da usule ve yasaya aykırı şekilde gözaltına alındığını anlattı. 6,5 saat gözaltında tutulduğunu belirten avukat Eren Can, olay yerindeki ve Taksim Polis Merkezi'nde görevli ve tutanaklarda sicilleri bulunan polis memurları hakkında "Görevi kötüye kullanma", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "Kasten yaralama" suçlarından cezalandırılmaları için haklarında dava açılmasını talep etti.

(Serpil KIRKESER - Özden ATİK / DHA)

"Beyoğlu dönüşüp açıldıkça insanlara ve kamusal yaşama kapanıyor"

Laterne'nin son börekleri ve Şeker Teyze'ye şafak baskını