'Gözaltı'na çekidüzen

Adalet Bakanlığı, 16 yaşındaki Özgür Ünal'ın karakolda ölümü ve Üzeyir Garih cinayeti soruşturmasında yaşanan skandallar nedeniyle bir kez daha gözaltı uyarısı yaptı.

ANKARA - Adalet Bakanlığı, 16 yaşındaki Özgür Ünal'ın karakolda ölümü ve Üzeyir Garih cinayeti soruşturmasında yaşanan skandallar nedeniyle bir kez daha gözaltı uyarısı yaptı. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, gözaltı işlemlerinde yasalara uyulması, sürenin aşılmaması ve soruşturmaların zamanında bitirilerek hak ihlallerine neden olunmaması amacıyla bir genelge yayımladı.
Türk, tüm başsavcılıklara ilettiği genelgesinde, gözaltı sürelerinin uzadığı, yapılan soruşturma ve kovuşturma sonucunda suçsuzluğu belirlenerek haklarında takipsizlik veya beraat kararı verilen şahısların mağdur olmalarına sebebiyet verildiğinin ortaya çıktığına dikkat çekti.
Hakları hatırlatıldı
Bakan Türk, Anayasa'ya göre gözaltı süresinin 48 saat, toplu işlenen suçlarda ise en çok 15 gün olabileceğini anımsattı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin gözaltına alınan veya tutuklananların haklarıyla ilgili emredici hükümlerine atıf yapan Bakan Türk, CMUK, DGM Yasası ve 'Gözaltı Yönetmeliği'ni de bir kez daha dikkatlere sundu. Türk, genelgenin son bölümünde şöyle dedi:
"Kişi özgürlüğü ve güvenliğine ilişkin yasa hükümlerinin uygulanmasında azami dikkatin gösterilmesi, kolluk birimleriyle koordinasyon sağlanarak gözaltına alınma biçimi ve zamanı hakkında yakınmalara meydan verilmemesi, zanlıların hukuki durumlarının bir an önce belirlenerek uzun süre gözaltında kalma sonucunda doğabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla hazırlık soruşturmasının en kısa sürede tamamlanması konularında hassasiyet gösterilmesini rica ederim."