Gözaltında 10 kişi var

Malatya'da üç kişinin katledilmesiyle ilgili soruşturmada 10 kişi gözaltına alındı. Hiçbirinin sabıkası yok. Vali İbrahim Daşöz: "Örgüt bağlantısı dahil her tür olasılık inceleniyor."

MALATYA - Hıristiyanlık kitapları yayımlayan Zirve Yayınevi'nin Malatya İrtibat Bürosu'nun önceki gün öğlen saatlerinde basılıp üç çalışanın katledilmesi olayında gözaltına alınanların sayısı 10'a çıktı. Polis, olayda örgüt bağlantısı üzerinde dururken, katliamın kilidini cinayet mahalline polisin gelmesi üzerine kendisini balkondan aşağı atarak ağır yaralanan Emre G.'nin çözmesi bekleniyor.
Kurtuluş Kiliseleri Birliği Başkanı İhsan Özbek'in verdiği göre Malatya'da 25 kişilik bir Protestan cemaati bulunuyor. Bu 25 kişiden Gökhan Talas'ın olayı polise ihbar eden kişi olduğu ortaya çıktı. Büroya geldiğinde kapının kilitli olmasından şüphelendiğini belirten Talas, "Uğur'u telefonla aradığımda içeriden ağlama sesleri geliyordu. Bana bir otelde olduklarını ve oraya gelmemi isteyince şüphelenip polisi aradım" dedi. Soruşturmada, saldırganların önce Alman vatandaşı olan Tilmann Geske'yi öldürdüğü belirlendi. Büroya polisin gelip kapıyı açmalarını istemeleri üzerine Uğur Yüksel ve Necati Aydın'ın boğazları kesildi.
Olay günü büroya eşiyle birlikte geldiğini söyleyen Talas, bürolarının kapısının kilitli olmasından şüphelendiğini belirterek olayları şöyle anlattı: "Biz büronun kapısını hiç arkadan kilitlemeyiz. Kapıyı açamayınca Uğur Yüksel'i telefonla aradım. Uğur telefonu açınca yanından ağlama sesleri geliyordu. Ona neredesiniz diye sorunca bana, 'Biz şu oteldeyiz, bir toplantımız var, sen de oraya gel' dedi. Ancak sesi çok kötüydü ve ağlama sesleri geliyordu. Bunun üzerine hemen polisi arayıp durumu bildirdim."
Talas, polisin geldiğinde kapıya vurup, 'Açın polis' diye bağırdığını belirterek, "Ancak kapı uzun süre açılmadı. Bunun üzerine polis kapıyı kırıp içeriye girdi. Saldırganlar polisin geldiği sırada Uğur ve Necati'yi sorguluyorlardı. Polis gelene kadar ikisi de öldürülmemişlerdi" dedi.
Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz dün düzenlediği basın toplantısında saldırıdan hemen sonra beş kişinin gözaltına alındığını, bunların verdiği bilgilerden beş kişinin daha yakalandığını açıkladı. Üçüncü kattan atlayan kilit isim Emre G.'nin şu ana kadar ifadesinin alınamadığını belirten Daşöz, "Olayın örgüt bağlantısı araştırılıyor. Gözaltındakilerin sabıkası yok. Başka illerde operasyon söz konusu değil. Olayın yaşandığı binada kalanların koruma talebi olmamıştır" dedi.
Almanya'nın Ankara Büyükelçiği de olayı araştırmak için üç kişiyi kente gönderdi.