Gözaltında cinayet iddiası

Bakırköy'de gözaltına alınan 20 yaşındaki Gökhan Belgüzar nezarethanede ölü bulundu. Ailesi 'İşkencede öldürüldü' polis ise 'İntihar etti' diyor.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Bakırköy'de polis tarafından gözaltına alınan 20 yaşındaki Gökhan Belgüzar, karakolda hayatını kaybetti. Polis, Belgüzar'ın, gözaltında tutulduğu Osmaniye Polis Merkezi'nde kendini astığını ileri sürerken, gencin ailesi, oğullarının gözaltında işkenceyle öldürüldüğünü iddia etti.
Gökhan Belgüzar, üç yıl önce Beyoğlu'nda kapkaç olayına karıştığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Baba İrfan Belgüzar'ın iddiasına göre, o zaman da işkence gören ve bir koluyla bacağı kırılan oğlu, üç yıl ceza aldı. İki ay önce tahliye olan Gökhan, 17 Ocak'ta otomobille gezerken Merter'de polisçe durduruldu. Arabada iki arkadaşı daha vardı. Polis gençlere, el koyduğu kimliklerini karakoldan almalarını söyledi.
'Kameradan nasıl göremediler?'
Gökhan'ın bir arkadaşı bir gün sonra karakola gittiğinde gözaltına alındı. Polisler, bayramın ikinci günü de Gökhan'ı gözaltına alarak Osmaniye Polis Merkezi'ne götürdü. Baba İrfan Belgüzar, yaşananları şöyle anlattı: "Sağlık kontrolünden karakola getirilirken gördük. Kelepçelerden elleri kesilmiş, kanıyordu. Zorlukla ayakta duruyordu. 'Beni dövdüler. Yine dövmeye götürüyorlar. Üzerime suç atmaya çalışıyorlar' dedi. Gözümüzün önünde götürüp oğlumuzu öldürdüler."
Anne Sevim Belgüzar da, "Karakolda oğlumu görmek istedim. Göstermediler. Sonra bir polis, 'Gel kameradan bak' dedi. Kameradan baktım, oğlum yatıyordu. Bir gün sonra kendini astığını söylediler. Nasıl oluyor da kameradan oğlumun kendini astığını görmediler? Onu öldürdüler" dedi.
'88 cm.'lik yükseklikten kendini asmış!'
Gökhan'ın ağabeyi Orhan Belgüzar ise "Polis, avukatımıza, kamerayla içerideki kişinin omzunun altının görülmediğini ve Gökhan'ın kendini 88 santimetrelik bir yükseklikte astığını söylemiş" dedi. Ailenin avukatı Erkan Dere ise, otopsi sonucuna göre olayın netlik kazanacağını söyledi.
Polis yetkilileri, Gökhan Belgüzar'ın iki kişinin para ve cep telefonlarının gasp edilmesi olayına karıştığı iddiası ile gözaltına alındığını, mağdurlarca teşhis edildiğini iddia etti. Polis, Gökan'ın battaniyenin kenarlarındaki ip ve saçakları sökerek, kapı arkasındaki demir parmaklıklara kendini astığını savundu. Aynı nezarethanede bulunan bıçakla yaralama olayı zanlısı Olgay H. ise polise verdiği ifadede, uyuduğu için Gökhan'ı intihar ederken görmediğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7356147356140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.