Gözaltında kaybedilen çoban için Türkiye mahkum oldu

Gözaltında kaybedilen çoban için Türkiye mahkum oldu
Gözaltında kaybedilen çoban için Türkiye mahkum oldu
Türkiye bir kez daha "gözaltında zor kaybetme" nedeniyle AİHM'de mahkum oldu. Çoban Nezir Tekçi 1995'te askerlerce gözaltına alınıp kaybedilmişti. Şimdi toplu mezarlarda kemikleri aranıyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 18 yıl önce gözaltında kaybedilen çoban Nezir Tekçi’nin ailesinin başvurusuyla ilgili bugün karar verdi.
Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Türkiye hem yaşam hakkını ihlal etmekten hem de bu ihlalle ilgili etkin soruşturma yapmamaktan suçlu bulundu. Tekçi’nin ailesine toplam 66 bin 150 Euro tazminat ödeyecek.

“KOVUŞTURMAYA YER YOK”

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Aşağı Ölçek (Yekmal) köyünde çobanlık yapan Nezir Tekçi, Gelibolu Piyade Tugayı’na bağlı askerlerce 26 Nisan 1995’te gözaltına alındı.
Tekçi ile birlikte gözaltına alınanlar serbest bırakılırken, kendisinden bir daha haber alınamadı.
1997’de babası Halit Tekçi'nin başvurusu üzerine askeri savcılık soruşturma başlattı, kısa sürede “kovuşturmaya yer olmadığına” karar verdi.
Nezir Tekçi’nin babası Halit Tekçi, annesi Ayşan Tekçi ve kardeşleri Süleyman Tekçi, Sara Tekçi, Havva Tekçi, Lokman Tekçi, Osman Tekçi, Salime Tekçi, Abdurrahman Tekçi, Asya Tekçi, Mehmet Tekçi ve Ömer Tekçi iç hukuk yollarının tükenmesi üzerine AİHM’e başvurdular. 

18 YIL SONRA DAVA

2010’da Yunus Şahin, askerlik yaptığı dönemde Tekçi'nin ölümüne tanık olduğunu söyledi, savcılığa ifade verdi. İfadesinde, PKK 'ya düzenlenen operasyonda Nezir Tekçi'nin gözaltına alındığını öne sürdü.
Şahin'in iddiaları üzerine emri verdikleri iddia edilen emekli Albay Ali Osman Akın ile Yarbay Kemal Alkan hakkında Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen yıl dava açıldı.
Dava güvenlik nedeniyle Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne alındı. Son duruşmada, başvurular üzerine olayın meydana geldiği yerde keşif kararı alındı ve Yüksekova Cumhuriyet Başsavcılığı’na keşfe ilişkin yazı yazıldı.
Sanıklar Akın ile Alkan, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 82/1-b maddesi uyarınca, “Canavarca bir his sevki ile veya işkence ve tazip ile kasten öldürmeden” yargılanıyor. Bir sonraki duruşma Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 5 Mart 2014’te görülecek.
22 Kasım’da yapılan keşif kazısında bulunan insan kemikleri, mermi kovanları ve kıyafet parçaları ise Adli Tıp Kurumu’nda inceleniyor.
Keşif sırasında, olayın görgü tanıkları şunları anlattı: “Askerler Tekçi’yi araziye götürdükten sonra önce komutan bir el ateş etti sonra da askerlere vur emri verdi. Tekçi infaz edildikten sonra cesedi mayınla patlatıldı.”
AİHM ise ailenin başvurusuyla ilgili bugün karar verdi. Karara göre Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “yaşam hakkını” düzenleyen 2. maddesini ihlalden ve olayla ilgili etkin soruşturma yapmamaktan suçlu bulundu. Türkiye aileye 65 bin Euro manevi tazminat, 1,150 Euro da masrafları ödeyecek.


  http://www.radikal.com.tr/116550911655095

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yazmayacam diyorum ama dayanamıyorum - demlicay2011

  doğuda da devlette de afganistandan gelen ürün çok böylece para da çok. istersi katrilyon versin huylu huyundan vazgeçmez. bedava para haydan gelen huya gider lafı gibi. baybaşin çiller ortaklığı dersem anlarsınız herhalde. açıkca yazamıyorum yoksa ayıp olur.

  yargı kirliliği.. - myasin

  ülkemizde adalet olmuş olsaydı adaleti dışarıda aramazdık.

  Neden mi Türkiye ?? - coban mustafa44

  Yasalar insanlari linc edip kaybetmeye elverisli ve uygunsa ve halk sessiz sedasiz umursamadan yasamaya devam ediyorsa ,anayasa hala Musolliniden kalma Kemalist anayasa ise her halde türkiyeyi suclu bulmalari pek tuhaf olmasa gerek.

  Ayıp - vancetti

  Neden Türkiye mahkum oluyor, mahkum edilmesi gerekenler elini kolunu sallayarak gezerken biz mahkum oluyoruz. Bu işte bir terslik yokmu?.

  ... - alp dundar

  Utancın böylesi... AİHM artık davaların bitmesini beklemiyor, bizler gibi onlar da sonucun ne olacağını biliyorlar...