Gözaltında ölüme hapis

İzmit'te altı buçuk yıl önce emekli öğretmen Metin Yurtsever'in, gözaltında ölümünün ardından haklarında dava açılan 16 güvenlik görevlisinden yedisi bir yıl sekiz ay ağır hapis cezasına çarptırıldı, dokuz sanık beraat etti.

İZMİT - İzmit'te altı buçuk yıl önce emekli öğretmen Metin Yurtsever'in, gözaltında ölümünün ardından haklarında dava açılan 16 güvenlik görevlisinden yedisi bir yıl sekiz ay ağır hapis cezasına çarptırıldı, dokuz sanık beraat etti.
Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın son duruşmasında, Yurtsever'in yakınları, avukat Ali Haydar Gonca ve Keleş Öztürk ile sanıkların avukatı İlhami Yelekçi hazır bulundu. Avukat Gonca, tüm sanıkların cezalandırılmasını istedi. Cumhuriyet Savcısı Muharrem Akkaya da, sanıklardan dokuzunun beraatini, yedisinin ise sekiz yıldan 15 yıla kadar ağır hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Yelekçi ise savunmasında, Polis Vazife ve Selahiyeti Kanunu'na göre hareket eden müvekkillerinin, meşru müdafaa yapmak zorunda kaldığını belirtti.
Cezalar ertelenmedi
Sanık polisler Şeyh Ömer Ediz, Şaban Kurnaz, İsmail Türkdemir, Sadettin Topal, Bülent Oral Tunar, Bekir Şahin ile Temel Çakmak, mahkeme başkanının karşı oyuna rağmen oyçokluğuyla bir yıl sekizer ay ağır hapis cezasına çarptırıldı. Cezayı ertelemeyen mahkeme, dokuz sanık hakkında da beraat kararı verdi. Gonca, karara itiraz edeceklerini söyledi.
Yurtsever, 1998'de HADEP İl Merkezi'ndeki açlık grevini sona erdirmek için yapılan operasyonda gözaltına alınmış, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde fenalaşınca kaldırıldığı hastanede ölmüştü.


    http://www.radikal.com.tr/7455727455720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.