@ismailsaymaz

Gözaltındaki Elisa dün sınır dışı edildi

Gözaltındaki Elisa dün sınır dışı edildi
Gözaltındaki Elisa dün sınır dışı edildi
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı gösterileri sırasında yoğun gazdan ötürü sığındığı SDP’de gözaltına alınan ve Kumkapı Yabancılar Şubesi’ne gönderilen Elisa Couvert adlı öğrenci dün saat 19.50’de sınır dışı edildi. Couvert, önceki gün kendisini ziyaret eden CHP İstanbul milletvekil Melda Onur ve Sezgin Tanrıkulu’na, emniyetteki sorgusunda kendisine “Seni ajan zannediyoruz” dendiğini savundu. Misafirhanede rüşvet karşılığında insanların serbest bırakıldığını ve bu yüzde oturma eylemi yaptıklarını da anlattı. Ayrıca bozuk yemek verildiğini, temizliği kendilerinin yaptığını, ilaç almak için sığınmacılardan para toplandığını ileri sürdü. CHP’li Onur ve Tanrıkulu’nun tuttuğu görüşme notlarına göre Couvert, evinin SDP il binasının yanında olduğunu ve içeriye sığındğı için gözaltına alındığını anlattı. Couvert, “Zaten SDP üyesi değilim, SDP’nin ne olduğuna dair bir şey bilmiyordum, emniyette anladılar zaten. Ama başka şeyler sordular. Başka eylemlere, protestolara katıldın mı, diye sordular. Ben hiç yasak eyleme katılmadım bu zamana kadar. Beni ajan zannettiler, açıkça söylediler, seni ajan zannediyoruz diye” dedi.

 

Gezi Parkı olayları nedeniyle kendisi dışında Tibout adlı bir Fransız bankacının da misafirhanede tutulduğunu kaydeden Couvert, “Kaç günden beri görüşemedik. Görüştürmüyorlar. Sadece aileyle görüştürüyorlar. Bu çok saçma çünkü burada sadece yabancılar var” dedi.
On gündür tutulduğunu anlatan Couvert, “Temizlik için malzeme yok, sadece sabun ve fırça var. Polisler dedi ki, burada parasız kişiler var, para topluyoruz ilaç almak için. Para topladık ama bir gün sonra bir arkadaşımız grip oldu istedi, yok kalmadı diyorlar” diye konuştu. Kimi sığınmacıların ise rüşvet karşılığında bırakıldığını anlatan Couvert, şöyle devam etti: “Birkaç gün önce yedi Türkmen gitti. Onlar vizesiz ve pasaportsuzdu. Birkaçı fuhuştan alınmıştı, serbest kaldılar. Onlardan biri, kişi başı 500 dolar verdiğini söyledi. Onlardan daha fazla zamandır burada oturan resmi evli kadınlar var. Bir öfke oldu. Bir amirle konuşmak için oturma eylemi yaptık.”


  http://www.radikal.com.tr/113898111389816

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - pierre woodman

  İsmi lazım değil bir şehrimizde çok yabancı misafirim oluyor diye gelip istihbarat bana sorardı şu ajan mı bu ajan mı diye. Ben de kimin ajan olup olmadığını öğrenmek için devletten maaş alan, eğitim alan, teknik ve fiziki yapacak olan sizsiniz. Benim sormam gerekmez mi? Şu ajan mı bu ajan mı diye deyip terslerdim. Her yer gibi MİT'i de çapsızlarla doldurdular. Baksanıza başında astsubay Hakan Fidan var.

  Ha ha ha - Mrfar

  Bizim ögrencimiz Avrupa da bu duruma duserse sinirdisi edilmez ya terörist diye hapis yatar ya da gözaltinda intihar etti denir.Yabanci/illegallerin "Cagdas Avrupa" da ki olagan halleri bunlar...

  Midnight Express'in Fransizcasini yazsin; haksiz mi olur - radi11

  Bu ulke ne yazikki insan haklari hukuk adalet ahlak acisindan dunyanin en kotu ulkelerinden biridir. Gezi-Taksim yeni bir umut dogurdu. Bu hanim insalik gorevini hakki ile yapti. Tesekurler.

  Pardon;siz ajan mısınız, anlamanın püf noktaları!. - mavi ve beyaz

  Elisa Couvert, benim kanaatime göre kesinlikle ajandır.Nerden mi anladım,verdiği pozdan,bakışlarından,gözlerinin renginden .Utanmadan birde Chp nin simgesi olan beş parmağı gösteriyor bu bile ajan olduğunun tek başına kanıtı sayılır.Hele o sırıtan hali varya utanmadan birde zafer işareti yapmış .Türk halkıyla resmen dalga geçiyormuş izlenimi verdi.Lamı cimi yok kesinlikle ajandır.Bakar mısınız tipi bile resmen ajanım diyor.Seni ajan seniii hadi defol ki memleketim huzur sükunet bulsun.Haaa unutmadan bu ajanı yakalayan sorgulayan sınır dışı edenleri bu üstün gayret ve başarılarından dolayı kutlarım!

  Yakalandı. - ganjml

  Biz dimedik mi ajan hepisi diye,ahan da işte erasmus diye yabancı bir istihbarat servisi üyesiymiş bu,bizden heç kaçar mı,zati hepsi başbakanımızı kıskanıyor,siz bakmayın o kıskananların ülkesine gitmek için bizim ülkemizden insanların öz annesiyle nikah yaptığına,paralı evlilik yaptığına,valla diyom kıskanıyolar borsamızı,sıcak paramızı,biz heç yermiyik.

  Elisa - Turkuvaz

  yazık. Yabancılara hukuksuz yaklaşımımız devam ediyor. Yurt dışında en fazla vatandaşı olan ülkelrden biriyiz. Bize biraz dokunulduğu zaman bağırıp duruyoruz yurt dışında. Bir insanı böyle bir şüpheden dolayı veya bir protestoya katıldı diye gönderemezsiniz. O zaman tüm Türklerin geriye gönderilmesi gerekirdi. Haftalardır burada da Türkler sokakta. Ama yurtdışında "hak" ve "demokrasinin gereği" olarak görülüyor ve doğrusu da budur.