Gözaltındaki eylemcilere, 'aile' sorgusu

Gözaltındaki eylemcilere, 'aile' sorgusu
Gözaltındaki eylemcilere, 'aile' sorgusu
Ankara'da yapılan gösterilerde gözaltına alınanların Emniyet'teki sorgularında, "aile araştırması" amaçlayan bazı sorular yöneltildiği ortaya çıktı. Şüphelilere, eylem sırasında neden yüzlerini kapattıkları da soruldu.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Taksim Gezi Parkı kapsamındaki protestolara destek amacıyla Ankara’da yapılan gösterilerde gözaltına alınanların Emniyet’teki sorgularında, “ aile araştırması” amaçlayan bazı sorular yöneltildiği ortaya çıktı. Şüphelilere, eylem sırasında neden yüzlerini kapattıkları da soruldu.

Ankara’da gözaltına alınan şüphelilerin Emniyet’teki sorgularına dün de devam edildi. Gözaltında sadece 6 şüpheli kalırken, ifadesi alınan diğer şüpheliler savcılık talimatıyla serbest bırakıldı. 6 şüphelinin ifade işlemi tamamlandıktan sonra serbest bırakılabileceği ifade edildi.


AİLE ARAŞTIRMASI
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde (TEM) bulunan şüphelilere sorgularında ilginç sorular yöneltildi. Sorgu tutanaklarına göre bazı şüphelilere, alışılmışın dışında, aile araştırmasını amaçlayan sorular yöneltilerek “Siz veya yakınlarınızdan biri bugüne kadar jandarma veya polis tarafından gözaltına alındı mı?” denildi.


YÜZÜNÜ KAPATAN DARBECİ Mİ?
Gezi Parkı eylemlerine destek gösterilerinin Ankara ayağında gözaltına alınanlar hakkında iki ayrı soruşturma açılmıştı. Şüphelilerin bir bölümü ‘hükümeti yıkma’ girişimiyle, bir bölümü de sadece polise mukavemetle suçlanmıştı. Savcılığın ve emniyetin bu ayırımı neye göre yaptığı tartışma konusu olmuştu. Dün ortaya çıkan sorgu tutanaklarına göre, Emniyet’in olaylarda yüzünü kapatan bazı şüphelileri, TEM’e götürerek sorguladığı ortaya çıktı. Sorguda şüphelilere eylem sırasında yüzlerini neden kapatıldıkları da sorularak, şöyle denildi:
“Eylem sırasında şu anda üzerinizde bulunan kıyafetler mi vardı? Onların dışında herhangi bir şey giydiniz mi veya tanınmanızı engelleyecek şekilde yüzünüzü kapattınız mı? Yüzünü kapatan eylemcileri ve protesto sırasında olayı provake edici eylem ve davranışlarda bulunan şahısları tanıyor musunuz? Bu şahıslarla olan ilişki ve irtibatınız nedir anlatınız.”
Polise mukavemetle suçlanan şüphelilere ise bu soruların yöneltilmediği belirtildi. Şüpheli avukatları, bu sorunun amacının 4. Yargı Paketi’ndeki düzenlemeye vurgu yapmak olduğuna dikkat çekti. Pakete göre eylemler sırasında yüzünü kapatan göstericiler hakkında terör örgütü propagandası yapma suçunda dava yolu açılmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/1136481113648110

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Iyi polis var/ kötu polis de var - Al Capone

  Polisi sorgulayan, Gözetleyen ayni avrupada gibi buyuk polis lazim / yoksa ilerde, daha kötu seyler olur

  UZATMA!!! - İmparatoor

  Lafı uzatmaya gerek yok, hadi dağılın beyler, bi halt olmaz sizden büyük şehirler hariç hiç bir yerde bu eylem destek görmüyor...

  utanma yok - drhilmi

  utanmaza bak, hem gazı salıyor, hem neden doya doya solumadın diyor...

  ... - noelon

  aileden inananız, inanmayanız, aileden türküz, kürdüz, aileden hristiyan, yahudi, zaza, abaza, çerkez, süryani, eşcinseliz, aileden komunist, aileden milliyetçiyiz, aileden esnaf, aileden memur, aileden işçiyiz, aileden başımız kapalı, aileden başımız açık... aileden çapulcu, aileden HALKIZ... kazanacağız...!

  neden ağzını, burnunuzu kapatıyorsunuz? - Cigdem_A

  çok derinlemesine bir araştırmaya gerek yok polis neden kask ve gaz maskesi takıyorsa ondan.

  ? - DevriM19171917

  polis ve müdürleri hala farkında diller bu hareket öğle bir destek gördüki eylem yüzü görmemiş bir çok insan yan yana geldi toplumsal hiç bir eylemde bulunmayan bir çok sanatcı gezide eylem varken lüx yerlerde yemekler yemek yerine gezide olmayı tercih etdi şunu kafanıza sokun bizden olan iyi sizden olan çapulcu yok öğle polis herkesin polisi başbakan herkesin başbakanı ben içki içiyorum akp oy vermedim vermem ama başbakan benimde başbakanım olmak zorunda yapamıyorsa yapan gelsin ...

  Şüphelilere, eylem sırasında neden yüzlerini kapattıkları da soruldu. - bilmehakki

  Tahrik edici başlık atmayınca ve de 5N 1k kuralına uyunca GAZETECİLİK KARİZMANIZ ÇİZİLDİ mi sanıyorsunuz... EYLEMCİLERİN NEDEN YÜZ KAPATTIKLARI. sorusunun cevabı kamuoyunun çok daha öncelikle bilmek istediği bir soru değil mi beyler..... Gazeteciliği FANATİK TARAFTARLIKTAN ayırın ki, sporda olduğu gibi bir de BASIN VANDALİZMİ yaratmayın, olan size olur, itibarsızlaşır kalırsınız...