@ismailsaymaz

Gözaltındaki turist: Devlet büyüklerine küfredemem, Türkçe bilmiyorum!

Gözaltındaki turist: Devlet büyüklerine küfredemem, Türkçe bilmiyorum!
Gözaltındaki turist: Devlet büyüklerine küfredemem, Türkçe bilmiyorum!
Taksim'de önceki akşam gözaltına alınan İsveçli turist Sarah Olsson 'devlet büyüklerine hakaret' içeren slogan atmakla suçlanıyor. Ancak Olsson Türkçe bilmiyor!
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Taksim’de gerçekleştirilen, Lice olayı protestosundan gözaltına alınanlardan İsveçli Sarah Olsson 'devlet büyüklerine hakaret'le suçlanıyor. Merak yüzünden geldiği Taksim’de polis tarafından gözaltına alınan Olsson, Türkçe bilmediği halde, eylemcilerin attığı iddia edilen sloganlar yüzünden, ”devlet büyüklerine hakaret” ile suçlanıyor.Lice’de yaşanan olay sonrası önceki akşam Taksim Meydanı’nda destek eylemi yapılmıştı. Eylemden sonra gözaltına alınan 12 kişiden birinin, 25 yaşındaki İsveçli turist Sarah Olsson olduğu ortaya çıktı. İki gündür gözaltında tutulan Olsson, göstericilerle birlikte 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve “devlet büyüklerine hakaret”le suçlanıyor. Olay tutanağında göstericilerin, “S.kt.r ol git Tayyip, on yıl iktidar oldun, ülkenin a... koydun” diye bağırdıkları ileri sürülüyor.

Taksim'de İsveçli turiste gözaltı!


Olsson 29 Haziran’da alınan ifadesinde, gösterici olmadığını, Türkiye ’ye tatil için geldiğini, o gün de merak nedeniyle Taksim Meydanı’na gittiğini anlattı. Olsson, gözaltına alındığı akşam Fethiye’ye gitmek üzere biletinin bulunduğunu belirterek, “Polise karşı herhangi bir mukavemette bulunmadım, devlet büyüklerine küfretmedim. Zaten Türkçe de bilmiyorum” dedi.

"Polise mukavemet" ve "devlet büyüklerine hakaret" iddiasıyla gözaltına alınan Sarah Olsson adliyedeki işlemlerinin ardından Yabancılar Şube Müdürlüğü Misafirhanesi'ne götürüldü. Olsson'un bugün sınırdışı edileceği öğrenildi. Aynı gece gözaltına alınan 10 kişi de serbest bırakıldı.

21:00 UÇAĞIYLA ÜLKESİNE GÖNDERİLECEK

21yaşındaki İsveçli turist Sarah Olsson Akşam 21:00’de Atatürk Havalimanı’ndan kalkan uçakla ülkesine gönderileceği öğrenildi.

 


  http://www.radikal.com.tr/1139869113986922

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gözaltındaki turist: Devlet büyüklerine küfredemem, Türkçe bilmiyorum! - ms@deniz

  Bu insana yapılan bir rezaletten başka bir şey değil. Bu kadın Türkçe bile bilmiyor bu küfrü nasıl yapacak? Kendinizi Dünya'ya rezil ediyorsunuz...

  Bir - Mrfar

  baska Isvec li gazeteci de(david isaak)10 yili askin bir suredir; kimine göre haber yapmak,kimine göre de muhalifleri örgutlemek icin gittigi anavatani Etyopya da hapiste(eger halen yasiyorsa tabi).

  Zaten polis öyledir, gider dil bilmez turisti yakalar. - Dedemkorkut

  Gezi Parkı ile başlayan eylemler birilerini o kadar sardı o kadar heyecanlandırdı ki, direnişçilerin yakıp yıktığı yerler, parçaladığı araçlar, sökülen kaldırımlar ve tarumar edilen iş yerleri nerdeyse, "yiğitlerime feda olsun!"memnuniyetiyle karşılandı. Durum böyle olunca eylemlerde yakalanan her bir insan da, kazara oradan geçen bir turist, ekmek ya da babasına cigara almak için sokağa çıkan (henüz reşit olmuş/olmamış) bir genç olarak anılır oldu. Polis o kadar beceriksizdi ki, bir türlü doğru eylemciyi yakalayamıyordu. Biber gazını ve hatta kapsülünü bile, eylemi seyreden zavallı halkın üzerine atıyordu. Bu tür haberlerle sürekli birilerini aklamaya, alenen işlenen cürümleri saklamaya çalışanlar kendilerini cingöz sanabilirler ama alemi aptal sanmamalılar. Bu ülkede başka haber kaynakları da var. 62 yaşındayım ve bu yöntemi en az kırk yıldır izliyorum. Bu ve benzeri yollarla halkın ikna edildiğine şahit olmadım. Demokrasilerde iktidarı, asılsız manşetlerle birilerini aklamaya veya saklamaya çalışanların arkasına gizlenenler değil, halkın onayını kazananlar hakeder.

  DIS basinda - Mrfar

  "serbest gazeteci" haberinizde ise "turist" diye geciyor.Bu olayin bir benzeri "isvecli 2 erkek serbest gazeteci" nin 2011 de Kenya dan batinin destek verdigi muhalefeti olan Eritre ye yasal olmayan yollardan giren(nedenini bana sormayin,sorgulayin) ve muhaliflerle yeralti kaynaklarinin zengin oldugu sinirda yakalanip 1 yila yakin hapis yatan "gazeteciler(!)" aklima geldi.

  OYLE DE BILIR KI!!!!! - 14Bernard

  Sasirir kalirsiniz.Bu tip ajanlara karnimiz doydu artik.Bir yorumcu aciklamis durumu.Insan haklari,demokrasi kelimelerinin arkasinda sadece islam ve yukselen Turkiye dusmanligi var.Ayrica ne isi var zavalli turist bayanin orada???Hadi kizim git onu kulahima anlat.Sendeki akil bizde de var.Senin komplo kriptolarini cozecek uzmanlar bizde de var.Hele hele sarisin bir bayan hemde.Bayan ya bayan olunca daha dikkat ceker dimi.Polis orami tuttu burama dokundu v.s.Ah sizi gidi ajanlar sizi.Demokrasi onlarin ulkesinde sadece istediklerine var.Bana yok ve asla olamaz.

  omurgasızlıık - Ugurefendi

  inönüye faşist demek de suç o zaman.gerçi şaşırmamak lazım rte nin mitingi için uluslarası yolu kapatıyorlar biz kızılaya 2 dakika girince bize saldırıyorlar.normal bu hareketler normal.

  Ülkeler değil; tüm dünya eylem alanıdır. - kargıyel

  Hala dünyayı milletler savaşından ve asla geçilmez ülke sınırlarından ibaret sanan insanlar var.Bu ülkeden olmamanın yani gayri milli olmanın otomatik suçluluk iması taşıdığını iddia edenler, bu doğrultuda uluslararası ajan analizleri yapanlar var.İnsan kendi ideolojisinin penceresinden dünyayı yorumlar ve küreselleşen dünyadaki birey hareketlerinden de çeşitli çıkarımlar yapar.Devletine ve polisine sıkı sıkı yapışmış bir ideoloji sahibi insan o İsveçli turistin oradaki varlığı sorgular ve dil bilmediği halde hakaret ettiği iddiasını dikkate bile almaz.Alamaz; çünkü yanlış yerdedir o kişi ve her şeye layıktır.Enternasyonal düşünen, birazcık toplumsal muhalefete duyarlı bir insan ise ülke ya da meydan neresi olursa olsun o eyleme katılır desteğini sunar.Türkiyeli bir insanın özelde merakla genelde ise duyarlılık nedeni ile Stockholm'deki bir eyleme destek sunması neden suçluluk ifade etsin? Bir ülke sınırları değil tüm dünya eylem alanıdır:Bu böyle biline.