Gözaltındaki yedi kişi serbest bırakıldı

Üzeyir Garih cinayetiyle ilgili Asayiş Şube Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan zanlı Fuat N. ile altı tanık toplam yedi...

İSTANBUL - Üzeyir Garih cinayetiyle ilgili Asayiş Şube Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan zanlı Fuat N. ile altı tanık toplam yedi kişi, dün saat 19.30'da sevk edildikleri Eyüp Cumhuriyet Savcılığı'ndan serbest bırakıldı. Ancak dün akşam saatlerinde geniş çaplı operasyon yürüten organize suçlar şubesi ekipleri, cinayetle ilgisi olabileceği
kuşkusuyla iki kişiyi gözaltına aldı.
Görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda cinayet zanlısı olarak Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan 'Deli Fuat' lakaplı Fuat N. dün Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde işlemlerinin yapılmasının ardından Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi.
Önce evet, sonra hayır
Cinayet Masası ekiplerince sorgulanan Fuat N'nin, gözaltına alındığında uçucu madde etkisinde olduğu için suçu üstlendiği, kendine geldikten sonra suçlamayı reddettiği belirtildi. Fuat N'nin, "Garih daha önce de geliyor, para veriyordu. Bu gelişinde de para istedim, vermeyince yanından ayrıldım" dediği öğrenildi.
Soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı dün yediye ulaştı. Eyüp Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz, tanık sıfatındaki altı kişinin Emniyet'te alınan ifadelerini
inceledi, yeterli delile ulaşılamadığı için zanlı 13 yaşındaki Fuat N. ile babası Hasan N, ağabeyi 17 yaşındaki Bayram N, Ahmet Yıldırım, Hürmüz Balçın, 12 yaşındaki Yeşim T, annesi Menekşe T'yi serbest bıraktı.
Fuat N'nin yaşı küçük olduğu için Emniyet'te ifadesi alınamadı. Avukatla adliyeye gelen Fuat N'nin sorgusu, bu kez de Adli Tıp'tan
'farik mümeyyiz', yani yaşı küçük olduğu için, cezai ehliyeti olup olmadığının tespiti amacıyla raporu alınmadığı için yapılamadı. Savcı, Fuat N'yi, işlemlerinin tamamlanması için bugün yeniden adliyeye çağırdı.
Parmak izi yok
Fuat N'nin sabıkası bulunmadığı, ancak ağabeyinin hırsızlıktan sabıkalı olduğu anlaşıldı. İlk parmak izi araştırmasında, mezarlıktaki demir kapılarda Üzeyir Garih ve Fuat N'ye ait herhangi bir parmak izi bulunamadı.
Dün akşam saatlerinde düzenlenen geniş çaplı operasyonlarda, Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, cinayetle ilgili olabileceği kuşkusuyla iki kişiyi daha gözaltına aldı.