Gözler Ergenekon'da

Gözler Ergenekon'da
Gözler Ergenekon'da
Ergenekon davasından bugün karar çıkması bekleniyor. Savcı 64 sanık için 'hükümeti yıkmaya teşebbüs'ten müebbet hapis istemişti.

Türkiye ’nin gündeminde bugün aralarında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal, emekli Orgeneraller Hasan Iğsız, Hurşit Tolon ve Şener Eruygur, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ve gazeteci Tuncay Özkan’ın da olduğu ‘Ergenekon Davası’ var. Silivri’deki mahkemenin bugün karar açıklaması bekleniyor.

İLK ‘BOMBA’ 2007’DE PATLADI

Dava Ümraniye’de 12 Haziran 2007’de bir gecekonduda ele geçirilen 27 el bombasıyla başladı. Veli Küçük, Doğu Perinçek, Kemal Alemdaroğlu, İlhan Selçuk dahil 86 sanık hakkında hazırlanan ilk iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 25 Temmuz 2008’de kabul edildi. 2455 sayfalık iddianamede, Danıştay 2. Dairesi Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin ‘maktul’, aynı dairenin başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve Danıştay tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu ‘mağdurlar’ olarak yer aldı.

İDDİANAME SİLSİLESİ

Aralarında CHP milletvekili Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan, eski Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı CHP Milletvekili Sinan Aygün ile emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un da bulunduğu 56 sanık hakkında düzenlenen 1909 sayfalık ikinci iddianamenin ardından hazırlanan üçüncü iddianamede ise CHP Milletvekili Mehmet Haberal, eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç’ın da yer aldığı 52 kişi sanık oldu.

ÜNLÜ EYLEM PLANI

4. iddianame ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ iddialarına ilişkin oldu. Emekli Albay Dursun Çiçek tarafından hazırlandığı ve avukat Serdar Öztürk’ün Ankara’daki ofisinde bulunduğu iddia edilen ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ belgesine ilişkin iddianamede Bedrettin Dalan firari sanık olarak yer aldı.

GENERALLER ‘İNTERNET ANDICI’NDA

Genelkurmay Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi’nce işletilen internet siteleri ve ‘internet andıcı’na ilişkin, Yüksek Askeri Şura kararıyla emekliliğe sevk edilen Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, tümgeneraller Hıfzı Çubuklu ve Mustafa Bakıcı, emekli korgeneraller Mehmet Eröz ve İsmail Hakkı Pekin’in de aralarında bulunduğu 22 sanık hakkında da iddianame düzenlendi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET


Savcılar Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş’un mütalaasında, aralarında İlker Başbuğ, Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay’ın da bulunduğu 64 sanığa ‘Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek’ten ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

İLKER BAŞBUĞ DA SANIK


Mahkemenin suç duyurusu üzerine hakkında yürütülen soruşturma kapsamında 6 Ocak 2012’de tutuklanan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame düzenlendi. Başbuğ, hâkim karşısına ilk kez 26 Mart 2012’de çıkarak savunma yapmayacağını söyledi.

31 GİZLİ TANIK

Davada 31 gizli tanık dinlendi. Gizli tanık ‘Deniz’, eski PKK yöneticisi Şemdin Sakık çıktı  (İSTANBUL / RADİKAL)

Başbuğ, yasakları Twitter’dan eleştirdi


Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, karar duruşmasına saatler kala Twitter hesabı üzerinden mahkemeyle ilgili yasakları eleştirdi: “Sıkıyönetim dönemlerinde bile görülmemiş, ailelerin dahi gelmesi yasaklanmış bir ortamda ‘mahkeme’ kararını açıklayacak. Peki niye? Çünkü aklı selim kimsenin itibar etmeyeceği bir mütalaa üzerinden karar verecekler. Çünkü kamu vicdanını rahatsız edeceklerini, masum insanların cezalandırılmasını kamunun kabul etmeyeceğini biliyorlar. Çünkü Türk devleti ve ordusunun şanlı tarihine bugüne kadar görülmemiş bir kara leke süreceklerini biliyorlar. ” {İSTANBUL /DHA}