Gözler İstanbul'da

İki ev sahibi
'Hoş Geldiniz Resepsiyonu'nda ev sahipliğini WAN Başkanı Seok Hyun Hong ile Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan yaptı. Doğan, 'Bir arada yaşama sanatını öğrenmeliyiz' dedi.
Aydın Doğan'a tebrik
Turizm ve Kültür Bakanı Erkan Mumcu, "AB'ye üyelik sürecinde böyle bir toplantının Türkiye'de yapılmasını sağlayan Aydın Doğan'ı tebrik ediyorum" diye konuştu. Kongrenin resmi açılışı bugün yapılacak.

İSTANBUL - Dünya Gazeteler Birliği'nin (WAN) '57. Genel Kurulu ve 11. Dünya
Editörler Forumu'nun 'Hoş Geldiniz Resepsiyonu' Arkeoloji müzesinde yapıldı. Resepsiyonun ev sahipliğini WAN Başkanı Dr. Seok Hyun Hong ile Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan yaptı.
88 ülkeden 1400'e yakın katılımcının bir araya geldiği kongrenin dün gece yapılan resepsiyonuna İstanbul Valisi Muammer Güler, Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Aydın Doğan, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yılmaz, Milliyet Gazetesi Reklam Grup Başkanı Viki Habif, Hürriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı ve Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök gibi isimler katıldı.
'İlham veren şehir'
Resepsiyonda konuşan Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, WAN Kongresi'ne, katılmak üzere gelen delegeleri 'Kültürlerin buluşma noktası olan İstanbul'a hoş Geldiniz' diye karşıladı. Hanzade Doğan, konuşmasına "Benim için sizleri İstanbul'da ağırlamak büyük bir onur ve ayrıcalık. Bu şehir, dünyanın neresinden gelirseniz gelin kültürel yakınlığın mistik konforuyla, kültürel yabancılığın ilham verici uzaklığını aynı anda hissettirebilen bir şehir" diye başladı. Doğan konuşmasına şöyle devam etti:
"Burada Avrupa Ortadoğu'yla, Hıristiyan Müslüman'la bir araya gelmiş,
İstanbul tüm dünya için bir buluşma işlevi görmüştür. Bu dünya hareketli olmak, bütünleşmek, farklı olanı tecrübe etmek ve bir füzyon yaratmak üzerine kurulu. Küreselleşme, bağlantılılık, füzyon ve ilişkiler ağı dünyadaki yeni paradigmayı tanımlayan kavramlar. Bir arada yaşayabilme sanatını öğrenmemiz gerekiyor. Türdeş olmayan insan grupları arasındaki intibak sorunlarını çözebilmenin yollarını bulmamız gerekiyor. Tek biçimliliği zorlamak gelecekte geçerli olmayacak. Bireysel bazda da bir arada yaşayabilmeyi öğrenmek bizim için evrensel bir meydan okuma. İşte bu konu da Türkiye'nin ve İstanbul'un güçlü olduğu bir nokta. Tarih boyunca farklı kökenlerden ve geçmişten birçok insan, İstanbul'a bir buluşma noktası olarak değil ama yuva olarak benimsemek üzere gelmiş. Bu ülkenin tarihi ve coğrafyası birarada yaşama üzerine kurulu. Biz de tarihimiz boyunca bir arada yaşamanın getirdiği gerginliklerin üstesinden gelmeye çalıştık.
Biz burada birlikte yaşamanın ne kadar kırılgan bir denge üzerine oturduğunu ve bu dengeyi sürekli kılmanın ne kadar büyük ustalık gerektirdiği bilincindeyiz. Birlikte yaşamak paradigması WAN'ın da misyonunun parçası. Türkiye kültürlerarası etkileşim anlayışının gelişeceği bir tarla olacaktır."
'Bizi tanıyan bizimle dost olur'
Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ise, Bütün WAN delegelerini İstanbul'u seçtikleri için kutlayarak, "AB'ye tam üyelik sürecinde kritik noktadan geçtiğimiz bir dönemde böyle bir toplantının Türkiye'de yapılmasını sağlayan Aydın Doğan'ı tebrik ediyorum. Her türlü temas ve tanışma önyargıları kırar. Biz Türkler biliyoruz ki, bizi tanıyan bizim dostumuz olur." şeklinde konuştu.
'İstanbul'u keşfetmeye geldik'
WAN Başkanı Dr. Seok Hyun Hong da kongreye 88 ülkeden 1300'den fazla katılımcının iştirak edeceğini belirterek, "Dünyanın dört bir tarafından bu güzel şehri keşfetmeye geldik. Kültürel olarak pek az ülke Türkiye kadar çok şey sunar" dedi. Resepsiyonun ardından konuklar Arkeoloji Müzesi'nin büyülü ortamında Türk mutfağının en güzel örneklerini oluşturan tatların yanı sıra modern ve klasiği birleştiren Karma grubunun müziğiyle keyifli saatler yaşadı. Kongrenin resmi açılışı bugün yapılacak.