@omererbil

Gözler Karun Hazinesi soruşturmasında

Gözler Karun Hazinesi soruşturmasında
Gözler Karun Hazinesi soruşturmasında

Koç döneminde kaçırılan, Günay döneminde getirilmesi için büyük çaba harcanan hazine Çelik döneminde evine döndü.

Karun Hazinesi'nin parçası 'Kanatlı Denizatı' Türkiye'ye döndü. Ama tarih kaçakçılığına asıl darbe Almanya'daki soruşturmayla vurulacak.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Uşak Müzesi’nden çalınan Karun Hazinesi’ne ait Kanatlı Denizatı broşu Almanya’da bulundu ve dün Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine teslim edildi. 8 yıl sonra gelen bu sevindirici haber , kültür varlıklarını yurtdışına kaçırmaya çalışanlara ciddi bir darbe oldu. Türkiye eserlerine sahip çıkıyor ve aradan uzun yıllar da geçse peşini bırakmıyor. Lakin üzerine gidilmesi gereken asıl mesele şimdi şu; bu eseri kim ya da kimler ve hangi yollarla yurtdışına kaçırdı?
Türkiye, 20 Nisan 2005 günü Milliyet’in ‘Karun Hazinesi soyuldu’ manşetiyle milyonlarca lira ödenerek Amerika’dan getirilen hazinenin en önemli parçasının Uşak Müzesi’nden çalındığını öğrendi. Günlerce konuşulan ve yabancı basının da ilgisini çeken olayın ayrıntıları daha sonra ortaya çıktı. Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu eseri organize bir şekilde çalmakla suçlandı.
Buna göre Akbıyıkoğlu eserin bir kopyasını yaptırdı, müze vitrininde sergilenen gerçeği ile değiştirildi. Akbıyıkoğlu ve beraberindekiler çaldıkları broşla birlikte İstanbul ’a geldiler, 1.5 milyon dolar pazarlıkla Kapalıçarşı’da eseri satmaya çalıştılar. Ancak istedikleri alıcı çıkmayınca eserle birlikte geri döndüler. 15 gün sonra yeniden İstanbul’da Sultanahmet’te Majestik Otel’de alıcılarla buluşuldu. Lakin eseri Uşak’tan getirenler buluştukları alıcılar tarafından gasp edildi. İşte o tarihten itibaren de eser bir daha bulunamadı.

Müze müdürü hapiste

Dönemin müze müdürü Kazım Akbıyıkoğlu ve beraberindekiler yargılanmaya başlandı. Nitelikli zimmet, görevi ihmal ve 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kanunu’na muhalefet ettiği iddiasıyla, Uşak Ağır Ceza Mahkemesi’nce yargılanan Akbıyıkoğlu dava sonunda 17.5 yıl hapse mahkûm edildi. Akbıyıkoğlu kararı temyize götürdü. Dosyayı inceleyen Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, Uşak Ağır Ceza Mahkemesi’nin Kazım Akbıyıkoğlu hakkında verdiği 17.5 yıl hapis cezasını onadı. Tutuklu yargılanan Akbıyıkoğlu 6 yıl daha hapis yatacak.
Kasım 2012’de müjdeli haber Almanya’dan geldi. Eşsiz broşun Alman savcılığına teslim edildiği ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yurtdışına kaçırılan eserlerin iadesi için son yıllarda verdiği mücadele meyvesini vermişti. Artık Batılı koleksiyonerler Anadolu kökenli yasadışı yollarla getirilen eserlere itibar etmiyorlardı. Eseri satamayacağını anlayanlar da avukat aracılığıyla eseri Alman savcılığına bıraktı.
Alman makamları 3 aydır soruşturma yürütüyor. O soruşturmanın detayları eserin Almanya’ya nasıl gittiğini ortaya çıkaracak. Türkiye’de bu önemli eserin kaçırılmasında rol oynayan isimler kimler? Interpol aracılığıyla tüm dünyada aranan eser hangi yollarla yurtdışına kaçırıldı? Bu sorulara cevap bulunursa nasıl Batılı koleksiyonerler artık Anadolu kökenli eser almaya çekiniyorlarsa, ülkemizde bu işi meslek haline getirenler de aynı çekingenliği yaşayacak. Sonuç olarak Atilla Koç döneminde çalınan, Ertuğrul Günay döneminde getirilmesi için çok uğraş verilen Kanatlı Denizatı’nı anavatanına getirmek de çiçeği burnunda Bakan Ömer Çelik’e nasip oldu.