Gözlük ve şapka zamanı

Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi, göz hastalıkları uzmanı Fahrettin Yılmaz, bahardaki hava değişiminin, vücudun yanı sıra gözlerde de yorgunluğa yol açtığını söyledi.

BOLU - Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi, göz hastalıkları uzmanı Fahrettin Yılmaz, bahardaki hava değişiminin, vücudun yanı sıra gözlerde de yorgunluğa yol açtığını söyledi. Baharda, polen zamanı gözlerde alerjik hastalıklar ortaya çıktığını belirten Dr. Yılmaz, şu bilgileri verdi:
"Mevsim etkisindeki göz alerjilerinin büyük çoğu, daha çok kavak polenleriyle ortaya çıkıyor. Bu alerjiler de gözlerde kızarıklık, sulanma, batma ve çapaklanmaya neden olur. Yüksek rakımlı kentlerde yaşayan ya da bahar aylarında yaylaya çıkan insanlarda ve özellikle çocukların gözlerinde bahar alerjisi görülür. Bahar alerjisi, özellikle çocukların gözlerinde fark edilebilecek kadar bir kızarıklığa ve gözbebeklerinin çevresinde de yuvarlak kabarıklar meydana gelmesine neden olur. Çocuklar gözlerini açmak istemez. Gözlerde aşırı kızarıklık ve çapaklanmaya yol açan bahar alerjisinden korunabilmek için güneş gözlüğü kullanmak veya siperli bir şapka takmakta yarar var."


    http://www.radikal.com.tr/8478778478770

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.