Göztepe Parkı'na formül arayışı

Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Saraçhane'deki salonunda dün yapılan ekim ayı ilk oturumunda, resmi gündemde olmamasına rağmen Göztepe Parkı'na cami konusu ele alındı.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Saraçhane'deki salonunda dün yapılan ekim ayı ilk oturumunda, resmi gündemde olmamasına rağmen Göztepe Parkı'na cami konusu ele alındı.
Mayıs ayındaki meclis toplantısında 1/5 binlik imar planlarında yapılan değişiklikle Göztepe Parkı'nda 2 dönümlük alanın ibadethane olarak ayrılması, Büyükşehir Belediye Başkanvekili İdris Güllüce tarafından verilen onay ve Başkan Kadir Topbaş'ın veto yetkisini kullanmayacağını açıklamasıyla kesinleşmiş oldu.
Dünkü meclis toplantısında CHP grubu, cami yapımına ilişkin yazılı önerge verdi, ancak AKP grubu reddetti. Bunun üzerine söz alan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, cami için mevcut planda yanlış ve eksik bilgiler nedeniyle hukuki yanlışlıklar olduğunu belirterek Göztepe'de farklı bir yerde cami yapılması önerisini getirdi.
'Şimdilik kurtuldu'
AKP Grup Başkanvekili Hüseyin Evliyaoğlu, teklifin meclis gündemi yerine başkanlık makamına sevk edilmesini önerdi. CHP ve AKP grupları, Öztürk'ün bu önerisinin Başkan Topbaş'a sunulup, önümüzdeki ay meclis gündemine alınmasını kararlaştırdı. Öztürk, bu kararın ardından "Göztepe Parkı şimdilik kurtuldu" diye konuştu.
Topbaş ise meclis üyelerine belediyenin Florya'daki Sosyal Tesisleri'nde dün verdiği iftar yemeğinde konuyla ilgili soruları şöyle yanıtladı: "Meclisin daha önce aldığı bir kararı değiştirme yetkisi yok. Bu karar iki şekilde değişebilir. Ya yargıya gidilir ya da plan tadili yapılır ve meclis de bunu onaylarsa olur. Meclis bir irade ortaya koymuş. Başkan meclisin iradesini yok sayamaz."
Topbaş, bugün Öztürk ile konuyu görüşecek.


    http://www.radikal.com.tr/7598187598180

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.