Gözüm kapalı oynarım!

Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Görme Özürlüler Futbol Turnuvası'na katılan sekiz takım rakiplerine, 'dünyanın kaç bucak olduğunu gösterme' iddiasındaydı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Görme Özürlüler Futbol Turnuvası'na katılan sekiz takım rakiplerine, 'dünyanın kaç bucak olduğunu gösterme' iddiasındaydı. Çarpışan futbolcular, "Kör müsün birader?" diyerek şakalaştı. Tribünler ise gol sevincini hep gecikmeli yaşadı.
İstanbul Özürlüler Merkezi'nin, özürlülerin sosyal hayata adaptasyonu amacıyla düzenlediği turnuva, önceki gün başladı. Turnuvanın formalite maçı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın da yer aldığı 'gör takım' ile 'kör takım'ın karşılaşmasıyla başladı. Oldukça atak bir futbol sergileyen görme özürlüler, karşılaşmadan 5-4 yenik ayrıldı. Ancak gerçeği maç sonunda İstanbul Görme Engelliler Spor Kulübü'nün (İGES) kalecisi açıkladı: "Basın mensupları başkanın gol attığını görüntülesin diye bir golü bilerek yedik". Kör takımın santrforu ise, "Biz topu görene kadar maç bitti" yorumunu yaptı.
Zilli top yol gösterdi
Açılış maçının ardından turnuvanın gerçek maçları başladı. Beşer kişilik takımlar, Florya Belediye Spor Tesisleri'ndeki iki halı sahada maç yaptı. Turnuvaya katılan sekiz takımda yer alan futbolcular, yüzde 10 ya da 20 oranında görebiliyordu. Sahada normal gören üç kişi ise iki kaleci ile hakemdi. Görme özürlü futbolculara büyük ölçüde yol gösteren, topun içine koyulmuş zilin çıkardığı ses oldu.
Hiçbir kasti faul olmamasına karşın futbolcuların sürekli çarpışması 'kıran kırana' maçlara neden oldu. Hakem sarı kart gösterdi. Ancak futbolcular görmedi ve maçlarda yumuşama sağlanamadı. Her kazadan sonrada futbolcular, "Pardon göremedim" diyecek kadar centilmendi. Kendisine faul yapıldığını düşünen bir futbolcu, hakeme gözlük takmasını önerince tribünlere alay konusu oldu. Tribünlerin işi ise futbolculardan daha zordu. Görme özürlü seyircilere maçı anlatacak bir spikerin olmaması taraftarların tepkisine neden oldu. Ancak sahadaki futbolcular, kendilerini yalnız bırakmayan seyircilerine vefa borçlarını onları gollerden haberdar
ederek ödedi. Her golün ardından futbolcular tribünlere koşarak 'gooool' diye bağırdı. Yanlarında gören bir arkadaşları olmayan
İGES taraftarları, Beyazay takımıyla yapılan karşılaşmanın başladığından üç dakika kadar geç haberdar oldu. Futbolcularının uyarısıyla
tezahürata başlayan İGES taraftarları, takımlarının 7-0 öne geçmesinin ardından iyice coştu. En coşkulu taraftara sahip olan ise amblemleri yarasa olan Çanakkale Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü'ydü.
Futbolcular kendi aralarında sürekli maç yapacaklarını sağlayacak bir görme engelliler ligi kurulmasını istedi. Turnuvaların gol kralı İGES'li Mürsel Özcan, "Parasızlık nedeniyle lig kurulamıyor. Bütün özel şirketleri ve devleti destek olmaya çağırıyoruz" dedi.
Engel tanımayan özürlü
Futbol turnuvasında görmeyenler dünyasının en faal ismi Barbaroros Uzunöner de yer aldı. Yüzde 10 oranında görebilen Uzunöner, mizah kitabı hazırlıyor, radyo programı yapıyor. Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nda eğitim alan Uzunöner, tek kişilik tiyatro gösterileriyle seyirci karşısına çıkıyor. Uzunöner Karadeniz Teknik Üniversitesi
İşletme Fakültesi mezunu...