Gözyaşıyla bulaşan virüs yayılıyor

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Reha Ersöz, 'adenovirüs' adı verilen çok bulaşıcı bir virüsün, son aylarda sıkça görülmeye başlandığını ve salgın hale geldiğini söyledi.

ADANA - Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Reha Ersöz, 'adenovirüs' adı verilen çok bulaşıcı bir virüsün, son aylarda sıkça görülmeye başlandığını ve salgın hale geldiğini söyledi. Gözyaşıyla bulaşan virüs, korneaya zarar verebiliyor.
Prof. Dr. Ersöz, havuz ve kaplıca suları, göz polikliniklerinde kullanılan cihazlar ve yetkisiz optik mağazalarında gözden göze denenen kontakt lenslerin salgını tetiklediğini öne sürdü.
Yaz sezonuyla birlikte göz hastalıklarının arttığını belirten Ersöz uyardı: "Son aylarda polikliniklerimizde yaygın olarak 'adenovirüs' adı verilen çok bulaşıcı bir virüsün gözdeki konjonktiva ve korneada yarattığı enfeksiyonu görüyoruz. Bu virüs, gözyaşıyla insandan insana kolaylıkla geçiyor. Göz polikliniklerindeki cihazlar yoluyla da hastalara bulaşabiliyor. Adenovirüs salgını nedeniyle geçici süreyle kapatılan hastane poliklinikleri de oldu."
Prof. Dr. Ersöz, virüsün 'salgın' halini almasında en önemli etkenlerden birinin de dezenfekte edilmemiş cihazlar ve kontakt lensler olduğunu savundu: "Tüm yasa ve yönetmeliklere rağmen yetkisiz optik mağazaları lens satmaya devam ediyor. Optik mağazalarında lensler onlarca, hatta yüzlerce kişi tarafından deneniyor. Yasalar, optik mağazalarına sadece reçeteyle lens satma yetkisi vermiştir. Bu mağazalarda lens denemelerinin yapılmasını kesin olarak yasaklamıştır ve bu mağazanın kapatılmasıyla sonuçlanır."
Kızarık gözler
Kaplıca ve havuz sularıyla yayılma riski yüksek olan virüs, göze bulaştıktan ortalama bir hafta sonra gözlerde çapaklanma, kızarıklık, şişme, batma gibi belirtiler meydana geliyor. Bulgular genellikle iki gözde birden görülüyor. İyileşme süresiyse birkaç haftaya kadar uzayabiliyor.