Greenpeace Ankara'da Putin'e gözdağı verdi

Greenpeace Ankara'da Putin'e gözdağı verdi
Greenpeace Ankara'da Putin'e gözdağı verdi
Nükleer santrallerin kurulmasına karşı çıkan Greenpeace üyesi bir grup, Ankara'da protesto gösterisi yaptı. Üzerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in fotoğraflarının olduğu büyük matruşka maketlerini Kızılay Meydanı'na taşımak isteyen grup ile polis ekipleri arasında kısa süreli arbede yaşandı.


‘Enerji devrimi şimdi’, ‘Nükleer? Hayır teşekkürler’ yazılı pankartlar açan Greenpeace üyesi bir grup üzerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in fotoğraflarının olduğu büyük matruşka maketleriyle Kızılay Meydanı'nda eylem yapmak istedi. Ancak polis ekipleri gruba müdahale ederek meydanda eylem yapmalarına izin vermedi. 

Kısa süreli yaşanan tartışma ve gerginliğin ardından Çevik Kuvvet ekiplerinin de müdahalesiyle eylemci grup, çevik kuvvet nezaretinde Milli Müdafaa Caddesi'ne geldi. Burada üzerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in fotoğraflarının olduğu büyük matruşka maketleri önünde basın açıklaması yapan grup, Putin'in enerji konularında görüşmek için Türkiye'ye geldiğini, nükleer santral ihalesinin görüşme konuları arasında yer aldığı kaydedilerek, “Bu pazarlıkta kimin kaybedeceği belli. 

Bu uğurda harcanacak milyarlarca lira Türk halkının cebinden çıkacaktır. Nükleer enerjinin tek sorunu sadece güvenlik açıkları değildir. Maliyet ve süre aşımları nedeniyle de bir ülkenin enerji politikalarını alt-üst etmeye yetecek kadar problemi de beraberinde getirmektedir” denildi.
Basın açıklamasının ardından Putin'in fotoğrafının bulunduğu matruşka açıldı ve matruşkadan, duman tüten nükleer santral bacası çıktı. Burada vatandaşlara nükler enerjiyle ilgili bilgi bröşürleri dağıtan grup üyelerine, bazı vatandaşlar destek verirken, işlerinin aksadığını kaydeden bazı esnaf ve taksi durağında çalışan taksiciler ise tepki gösterdi.