Greenpeace: Beş yıl sonra suşi yok

Uluslararası Atlantik Orkinosları Koruma Komisyonu'nun (ICCAT) Antalya'daki toplantısını 'orkinoslara tam koruma sağlanamadığı gerekçesiyle' protesto eden Greenpeace uyardı: Kotaların üzerinde avlanan maviyüzgeçli orkinosların nesli, üç-beş yılda tükenebilir.

ANTALYA - Uluslararası Atlantik Orkinosları Koruma Komisyonu'nun (ICCAT) Antalya'daki toplantısını 'orkinoslara tam koruma sağlanamadığı gerekçesiyle' protesto eden Greenpeace uyardı: Kotaların üzerinde avlanan maviyüzgeçli orkinosların nesli, üç-beş yılda tükenebilir. Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanya Sorumlusu Banu Dökmecibaşı "Böyle giderse beş yıl sonra kimse suşi yiyemez" dedi.
Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanya Sorumlusu Banu Dökmecibaşı ile İspanya Denizler Kampanya Sorumlusu Sebestian Cosada dün suşinin ana malzemesi mavi yüzgeçli orkinoslarla ilgili basın toplantısı düzenledi. İkili, mavi yüzgeçli orkinosların dünyada en çok yasak avlanmaya maruz kalan tür olduğunu, kotaların aşıldığını iddia etti.
Akdeniz'de 3 bin yıldır orkinos avlanıyor. Ama yarım tonu bulan ağırlığına rağmen bir Porsche 911'den daha büyük hızla harekete geçebilen bu balığın çevresindeki ağ giderek daralıyor. Tanesi 15 bin dolara çıkabilen orkinos pazarının Asya ve İtalyan mafyasının elinde olduğu iddia ediliyor.
Greenpeace İspanya Denizler Kampanya Sorumlusu Sebestian Cosada "Geçen yıl izin verilenin üç katı orkinos avlandı. AB üyesi ülkelerdeki avcılar yasak olmasına karşın gözcü uçaklarla sürüleri tespit ediyor. AB'ye ait uçak filolarının uçak kaldırıp sürüleri belirlediğini tespit ettik" dedi.
ICCAT, eylül ayında, mavi yüzgeçli orkinos avını 2007 yılının sonuna kadar yasaklamış ve Yunanistan, Malta, Portekiz, İspanya, İtalya, Fransa ve Kıbrıs'ı kotaları aşmadıklarını ispat edemezlerse dava açmakla tehdit etmişti. Peki Greenpeace ne öneriyor? Greenpeace, mavi yüzgeçli orkinos için üreme alanlarında deniz rezervi oluşturulmasını, hiç değilse bir kez üreyebilecek boya gelmeden hiçbir orkinosun avlanmamasını, yasadışı avlanan gemilerin kara listeye alınmasını istiyor. (dha, Reuters)