Greenpeace eylemcilerine üç yıl hapis cezası istendi

Greenpeace eylemcilerine üç yıl hapis cezası istendi
Greenpeace eylemcilerine üç yıl hapis cezası istendi

Kömür plaformundaki eylem 8 saat sürmüştü (en üstte). Ankara?da eylemciler hapisteki arkadaşlarının maskesini taktı. fotoğraf: Afp fotoğraf: ALi GüLERYüZ / dha

ANKARA/ADANA - Greenpeace üyeleri, Japonya’da tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için, Japonya’nın Ankara  Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Eylemciler, Japonca, İngilizce ve Türkçe ‘Junichi, Toru ve balinalar için adalet’ yazılı pankart açtı. İki üyelerinin geçen haziranda asılsız bir hırsızlık suçlamasıyla Japon hükümetince tutuklandığını söyleyen Greenpeace Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, “Güney Okyanusu ’nda yasadışı balina avcılığı durdurulsun. Bunu yapanlar adalet önüne çıkarılsın” dedi.
Greenpeace eylemcileri üzerindeki hapis tahdidi ise sürüyor. Sugözü Termik Santralı’na karşı eylem yapan dört Greenpeace üyesi hakkında da üç yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Mevlüt Yaman, Hüseyin Serkan Dadak, Tolga Uzun ve Özay Özer 14 Eylül 2008’de Sugözü Termik Santralı’na ruhsat verilmesini Adana’nın Yumurtalık ilçesinde İsken kömür yükleme plaformundan iple sarkarak ‘Kömür=çölleşme, kömüre hayır’ pankartı açmıştı. 

‘15+40’ termik santral
Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Hilal Atıcı, yeni termik santrallara ruhsat verilmemesini istediklerini söyledi: “Türkiye’de 40 tane daha kömürlü termik santral yapılması planlanıyor. Yüzde 75’i Alman STEAG şirketine ait Sugözü dışında, Akdeniz’in doğusunda 12 yeni termik santral yapılmak isteniyor. Daha fazla termik santral, daha çok çölleşme, kuraklık, orman yangını, daha fazla bulaşıcı hastalık, daha az tatlı su kaynağı ve daha az besin demektir. Bu 40 yeni kömürlü termik santrala izin verilirse bugünkü karbondioksit salımına 115 milyon ton karbondioksit daha eklenecek. Türkiye’de halihazırda bulunan 15 kömürlü termik santral yılda 67 milyon ton karbondioksit salımı yapıyor. Ülkenin toplam karbondioksit salımı gelecek 50 yılda yüzde 50 artacak. Greenpeace EPDK’yı Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini fark etmeye çağırıyoruz. Karbondioksit solumak istemiyoruz.” (dha, aa)