Greenpeace: Tüm Doğu Akdeniz etkilenir

Greenpeace İskenderun Körfezi'ndeki kirlilik tehlikesiyle ilgili çok vahim bir tablo çizdi. Örgütün Akdeniz Ofisi Toksik Maddeler Kampanyası...

İSTANBUL/ANKARA - Greenpeace İskenderun Körfezi'ndeki kirlilik tehlikesiyle ilgili çok vahim bir tablo çizdi. Örgütün Akdeniz Ofisi Toksik Maddeler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı şunları söyledi:
"İspanyol hükümetinin bu yasadışı zehirli atık ticaretindeki sorumluluğu bitmedi. Türk hükümetiyle birlikte çalışılması lazım. Krom-6 içeren bu atık, hem ekosistemi hem besin zincirini etkileyeceği için insanlarda olumsuz sağlık etkileri görülebilecek. Kaldı ki bu kanserojen ağır metaller barındıran atık, tüm Doğu Akdeniz'i etki altına alacaktır. Durumun acilen belirlenebilmesi ve geminin atığının çıkarılıp çıkarılamayacağının öğrenilmesi için çok az zamanımız var. Çevre Bakanlığı'nın görüntü alma ya da durum saptamasında zorlanması halinde, tüm kaynaklarımızı seferber ederiz."
İspanya Lafarge'ı suçladı
Kirliliğe karşı Türkiye'ye yardım teklifinde bulunan İspanya hükümeti ise yükü satın alan şirketi suçladı. İspanya Çevre Bakanı Cristina Narbona, Lafarge Grubu'nun şirketi Asland'ın atıkları İspanya'dan izinsiz çıkarmasının hesabını hükümet olarak soracaklarını açıkladı. Narbona, firmanın daha önce de benzer 18 olayı bulunduğunu bildirdi. Lafarge'dan yapılan açıklamada ise Türkiye'ye yardım için uzman ekip gönderildiği bildirilirken, şirketin atıkla ilgili sorumluluğunun 1999'da yüklemenin yapılmasıyla birlikte sona erdiği öne sürüldü.