Greenpeace'den, Başkent'te nükleer karşıtı eylem

Greenpeace'den, Başkent'te nükleer karşıtı eylem
Greenpeace'den, Başkent'te nükleer karşıtı eylem
Greenpeace üyeleri Ankara'da, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde eylem yaptı. Ancak bu eylem, Greenpeace'in diğer eylemlerinden farklı gelişti. Bakanlık görevlileri eylemcilere çay ikram etti, polis müdahalede bulunmadı.Greenpeace üyesi yaklaşık 25 kişi varil kostümleri giyerek nükleer enerji karşıtı pankartlar açıp Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde eylem yaptı. Bakanlık girişindeki merdivenlere oturarak eylemlerini sürdüren gruba özel güvenlik görevlileri müdahale etmek istedi. Ancak devreye bakanlık yetkilileri girerek eylemcilere müdahalede bulunulmamasını istedi. Bu arada bakanlıktan eylemcilere çay gönderildi. Çaylarını içen eylemciler, bakanlık girişindeki merdivenlerde 20 dakika oturduktan sonra yaptıkları basın açıklamasının ardından eylemlerine son verdi. Bakanlık bahçesi dışında bekleyen polis ekipleri de eylemcilere müdahalede bulunmadı. Her yaptıkları eylemleri olay olan, çoğu yere kendilerini zincirleyerek ve binaların çatılarına çıkarak seslerini duyuran Greenpeace üyelerinin bugünkü eylemlerinin çay sohbetinde geçmesi ve polisin kimseyi gözaltına almaması dikkat çekti.

‘PAHALI OLDUĞU KADAR KİRLİ DE’
Grup adına basın açıklamasını okuyan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, nükleer enerji için bugüne kadar yapılan 4 ihalenin de başarsızlıkla sonuçlandığını belirterek şöyle dedi:
“Bakanlığın 2010 yılı planları içerisinde Mersin ve Sinop’ta kamu ortaklığı sağlayarak gerçekleştirilecek 2 yeni ihale bulunuyor. Geçmiş 4 başarsız ihale Bakan Yıldız için de örnek oluşturulmalı. Pahalı olduğu kadar kirli de olan nükleer enerjideki bu anlamsız ısrar, kamu ortaklığı gibi yeni teşviklerin sağlanması, Türkiye’yi daha büyük bir açmaza sürüklemekten başka bir işe yaramıyor. Türkiye nükleer enerjiye mahkum değil, aksine nükleer enerji, gerçek çözümlerin önündeki en büyük engeldir.”