Greenpeace'in Japonya protestosu

Greenpeace'in Japonya protestosu
Greenpeace'in Japonya protestosu
Greenpeace üyeleri, Japonya'da tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Arkadaşlarının tutuklanmasını protesto eden eylemciler pankart açarken, ellerini kelepçeli halde poz veren grup, Büyükelçi Nabuaki Tanaka ile görüşmek istedilerANKARA - Greenpeace üyeleri, Japonya’da tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Arkadaşlarının tutuklanmasını protesto eden eylemciler pankart açarken, ellerini kelepçeli halde poz veren grup, Büyükelçi Nabuaki Tanaka ile görüşmek istediler.
Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği önünde sabah saatlerinde toplanan Greenpeace üyeleri, Japonca, İngilizce ve Türkçe “Junichi, Toru ve balinalar için adaletö yazılı pankart açtılar. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde, Greenpeace Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı, geçen yıl Haziran ayında Japonya hükümeti tarafından gözaltına alınan ve haklarında hırsızlık suçlamasıyla dava açılan iki Greenpeace eylemcisine destek vermek için toplandıklarını belirterek “Onlar için adalet istiyoruz” dedi.
Dökmecibaşı, asıl taleplerinin de Güney Okyanusu’nda yasa dışı balina avcılığının durdurulması ve bunu yapanların adalet önüne çıkarılması olduğunu ifade ederek, eylemin ardından bazı belgeleri Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Nabuaki Tanaka’ya ileteceğini kaydetti.
Polis, eylemcilerin balina maketlerini büyükelçilik önüne bırakmak istemesine engel olurken, bazı Greenpeace üyelerinin yüzlerine maske taktıkları ve ellerini kelepçeledikleri görüldü. Grup basın açıklamasının ardından dağıldı.(anka)