Greenpeace'in orkinos çıkarması

Greenpeace'in orkinos çıkarması
Greenpeace'in orkinos çıkarması

Akdeniz?de nesli tükenmek üzere olan orkinoslar için Çeşme?deki bir balık çiftliğinde eylem yapan Greenpeace üyeleri ?orkinos ticareti?ni protesto etti. FOTOĞRAF: GÖKHAN KARAKAş

Haber: TURAN GÜLTEKİN / Arşivi

İZMİR - Greenpeace, mavi yüzgeçli orkinosların neslinin tükenmesine dikkati çekmek için İzmir’in Çeşme ilçesinde orkinos çiftliğinde eylem yaptı. 
Akdeniz Kampanyası için yaklaşık bir haftadır Türkiye’de bulunan uluslararası çevre örgütü Greenpeace’in sancak gemisi ‘Rainbow Warrior’, nesli tükenmekte olan mavi yüzgeçli orkinos balıklarına dikkati çekmek amacıyla eylem yapmak için orkinos çiftliklerinin yoğun olarak bulunduğu Çeşme’deki Gerence Körfezi’ne gitti. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın tebliğine uymadığı gerekçesiyle haziran ayında lisansı iptal edilen bir çiftlikteki kafesin önüne önüne ‘Crime scene’ (suç mahalli) yazılı şamandralar bırakıldı. Botlarda bulunan yaklaşık on Greenpeace üyesi de ellerinde İngilizce ve Türkçe olarak ‘Orkinoslar ve zaman tükeniyor’, ‘Orkinos ticaretine hayır’, ‘Deniz rezervleri hemen şimdi’ yazılı pankartlarla orkinosların ticari sömürü aracı olarak kullanılmasını ve çiftlikler aracılığıyla aşırı avlanmasını protesto etti. 
Üç saat süren eylemleri boyunca orkinos çiftliği çalışanları altı tekneyle Greenpeace üyelerinin bulunduğu kafesin önüne geldi. Eylem boyunca çiftlik sahipleriyle eylemcilerin botları arasında kovalamaca yaşandı.