Greenpeace'ten Babacan'a protesto

Hazine Müsteşarlığı önünde eylem yapan Greenpeace üyeleri, Yenilenebilir Enerji Yasası'nı engelleyen Devlet Bakanı Ali Babacan'ı protesto etti.

Greenpeace, Yenilenebilir Enerji Yasası'nı engellediği gerekçesiyle Devlet Bakanı Ali Babacan'ı protesto etti. Greenpeace üyeleri, üzerinde bir tüy bulunan yaklaşık üç metre uzunluğundaki dili, Hazine Müsteşarlığı'nın kapısına bıraktı. Eylemciler, "Dilimizde tüy bitti. Rüzgar, güneş şimdi" yazılı pankart açtı.
Hazine Müsteşarlığı önünde bu sabah oturma eylemi yapan Greenpeace üyeleri, Ali Babacan'dan randevu istedi. Greenpeace Akdeniz Enerji Kampanyası Sorumlusu Özgür Gürbüz, Türkiye'nin ilk Yenilenebilir Enerji Yasası'nın TBMM'de bir an önce onaylanması gerektiğini belirtti. Babacan'ın 'yenilenebilir enerjinin verimli olmadığı' gibi gerekçelerle bu yasa tasarısına karşı çıktığını anımsatan Gürbüz, "İlginç olan, Babacan'ın bunları söylerken BP ve Shell gibi petrol devlerinin fikirlerini benimsediğini saklamaması" dedi. Gürbüz, şöyle devam etti:
"Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Yasa Tasarısı, rüzgar enerjisinden üretilecek enerjiye alım garantisi veriyor. Ancak gerek Babacan'ın muhalefeti, gerek nükleer enerjinin tekrar gündeme getirilmesi bir enerji reformunun gerçekleşmesini bugüne kadar engelledi. Bu yasa rüzgar, hidroelektrik, jeotermal gücün kullanımını destekleyecek, Türkiye'deki yenilenebilir enerji pazarına soluk verecek. Avrupa'daki benzerleriyle karşılaştırılınca zayıf olmasına karşın, bu yasa Türkiye için önemli bir adım."
Açtıkları pankarta polisçe el konulan Greenpeace üyeleri, Babacan'la görüşmeyi başaramadı. Greenpeace'in oturma eylemi, Özgür Gürbüz'ün Hazine Müsteşar Yardımcısı Nevzat Baharan'la görüşmesinin ardından sona erdi. Gürbüz, "Mesajımızın Sayın Babacan'a iletileceği söylendi. Kendisiyle görüşme imkanımız olursa, yasa tasarısıyla ilgili görüşlerini tekrar soracağız" diye konuştu.