Greenpeace'ten bir ilk

Greenpeace, Türkiye'de bir askeri üs önündeki ilk çevreci eyleme imza attı.

ADANA - Greenpeace, Türkiye'de bir askeri üs önündeki ilk çevreci eyleme imza attı. ABD'nin geliştirdiği 'Yıldız Savaşları Projesi'ni protesto eden Greenpeace, Hiroşima'ya atılan atom bombasının kurbanları anısına Adana'da İncirlik Üssü'nde
eylem yaptı.
11 Greenpeace üyesi, ABD hava birliklerinin de konuşlandığı 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı
Nizamiyesi'nin önüne kendilerini zincirledi.
'Askeri bölge' niteliğiyle yasak olmasına karşın, dün saat 08.45'te İncirlik'teki üssün girişine bir minibüsle yanaşan eylemciler, nöbetçi askerlerin şaşkın bakışları altında kendilerini demir korkuluklara zincirledi. Bir eylemci 50 x 75 santim büyüklüğünde çit teli ile çevrilmiş kafesin içinde arkadaşlarının zincirine kilitlenirken, Ebru Tiftikçioğlu adlı protestocu da sağ elini, bu kafese kaynaklanmış demir borunun içine kelepçeledi. Kafesteki eylemci elindeki megafonla siren çaldırıp, 'Yıldız Savaşları'nı durdurun', 'Eylemimiz nükleer silahlanma yarışına karşı bir uyarıdır' diye bağırdı.
Kafesle götürüldü
Esnaftan birkaç kişi 'Ekmeğimizle oynuyorsunuz' diyerek, haberci ve eylemcilere
saldırdı. Kendilerini nizamiye önünde zincirleyen eylemciler, 20 dakika sonra zincirleri kırıp gözaltına alınabildi. Ebru Tiftikçioğlu ise kendini kilitlediği kafesle birlikte jandarma karakoluna götürüldü.
11 Greenpeace üyesi, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçundan Adana Cumhuriyet Savcılığı'na çıkarıldı. Sanıklar, sorgulamalarından sonra tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi.