Greenpeace'ten temiz enerjili eylem

Greenpeace'ten temiz enerjili eylem
Greenpeace'ten temiz enerjili eylem
Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki kazanın ikinci yıl dönümü dolayısıyla bir araya gelen Greenpeace üyeleri, ışıklı pankart açtı

İSTANBUL - Greenpeace Gençlik ekibi üyeleri, Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki kazanın ikinci yıl dönümü dolayısıyla eylem yaptı.

Eminönü'de bir araya gelen gruptakiler, güneş ve rüzgar enerjisiyle çalıştığı belirtilen pankart açtı. Üzerinde ışıklı harflerle 'Fukuşima ders olsun, enerjimiz temiz olsun' yazılı pankartı açan gruptakiler, daha sonra güneş enerjisiyle çalışan ocak, termos, el feneri gibi ürünlerin tanıtımını yaptı.

‘BÖLGEDE YAŞANAN ACILAR DEVAM EDİYOR’

Grup adına basın açıklamasını okuyan İpek Peker, Fukuşima'daki nükleer kazanın üzerinden iki yıl geçtiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Fukuşima felaketinin üzerinden iki yıl geçmişken, bölgede yaşanan acılar devam ediyor. 160 binin üzerinde insan evlerini terk etmek zorunda kaldı ve nükleer endüstri gerekli tazminatları vermedi. Biz gençler, Türkiye 'de güneş ve rüzgar potansiyelimiz bu kadar fazlayken nükleer gibi bu kadar tehlikeli bir enerjiye yatırım yapılmasını geleceğimiz adına endişe verici buluyoruz. Nükleere alternatif olan yenilenebilir enerjilerin uygulanabilir olduğunu ve daha ucuz olduğunu göstermek için hem bu pankartı hem de rüzgar türbinini kendi ellerimizle çok kısa bir sürede yaptık. Bu pankartın enerjisi sadece güneş ve rüzgardan depolanan enerjilerle sağlanıyor. Hükümeti, bizler için daha aydınlık bir gelecek planlamaya, bunun için de nükleerden vazgeçerek temiz enerjilere yatırım yapmaya çağırıyoruz."

Açıklamanın ardından gruptakiler dağıldı.(aa)