Grevci gazeteciler işten atıldı

Sabah ve ATV'de grev yapan gazetecilerin iş akitleri feshedildi. Türkiye Gazeteciler sendikası Başkanı İpekçi: Bu kanunsuz bir işten çıkarma

 

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Ercan İpekçi, çalışanların grevdeyken iş akitlerinin feshedilmeyeceğine dair amir hüküm bulunduğunu belirterek, "Bu, kanunsuz bir şekilde işçi çıkarmadır" dedi.
Sağlık-İş Genel Başkan Yardımcısı Hasan Öztürk, Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası Bölge Başkanı Veysel Demir ve Haber-Sen Genel Merkez Yöneticisi Mehmet Demir Beşiktaş, Barbaros Bulvarı’ndaki Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş’ye ait binanın önünde grev yapan basın çalışanlarını ziyaret etti.
Burada bir açıklama yapan Sağlık-İş Genel Başkan Yardımcısı Öztürk, sendikalar ile Turkuvaz grubundaki çalışanların birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri halinde grevin başarıya ulaşacağını belirterek, her zaman emekçilerin yanında olduklarını söyledi.
TGS Genel Başkanı Ercan İpekçi de Merkez ATV Televizyon Prodüksiyon A.Ş ile toplu iş görüşmesi yapılması için alınan yetki belgesinin, Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş’nin 3 iş yerini kapsadığını ve söz konusu iş yerlerinde greve çıkma haklarının bulunduğunu belirtti.
Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 13 Şubatta grev kararı aldıklarını ve 6 gündür grevin devam ettiğini vurgulayan İpekçi, şöyle konuştu:
"Sendika üyeliğinden çıkmaları için çalışanlara işveren tarafından baskı yapıldı ve hala yapılıyor. Çalışanlara baskı ile istifa dilekçeleri imzalatıldı. Öyle bir baskı ki sendikaya üye olmayanlara da sendikadan istifa ettiklerine dair dilekçeler imzalatıldı. Halen devam eden yasal süreç tamamlandığında Turkuvaz’a bağlı 3 değil, 7 iş yerinde grev pankartlarını asacağız. O zaman kamuoyu önünde onlarla hesaplaşacağız."
İpekçi, dün sendikaya üye olmayan 5 kişinin iş akdinin feshedildiğini hatırlatarak, "Greve katılan 10 kişinin iş akdinin feshediliği de dün akşam kamuoyuna duyuruldu. Kanunda, çalışanların grevdeyken iş akdinin feshedilmeyeceğini dair amir hüküm bulunuyor. Bu kanunsuz bir işçi çıkartmadır. Şu ana kadar çalışanlara bir tebligat yapılmadı. Yok olan bir kararı açıklıyorlar. Kavgaysa, sonuna kadar sizinle kavga edeceğiz" diye konuştu.

Petrol-İş'ten kınama

Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, grevdeki basın çalışanlarının Turkuvaz işvereni tarafından iş akitlerinin feshedilmesini kınadıklarını bildirdi Öztaşkın, yaptığı yazılı açıklamada, Turkuvaz Radyo Televizyon Haberleşme ve Yayıncılık A.Ş’ye bağlı ATV, Sabah Gazetesi ve dergi grubunda çalışan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) üyesi gazetecilerin, 13 Şubat 2009 tarihinde greve başladığını hatırlattı.  Turkuvaz işvereninin, Anayasa ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni hiçe sayarak, kanunsuz bir şekilde grevdeki basın emekçilerinin iş akitlerini feshettiğini belirten Öztaşkın, açıklamasında şunları kaydetti:
"Grevdeki basın emekçisinin işten atılması kabul edilemez. Basın emekçilerinin Turkuvaz işvereni tarafından iş akitlerinin feshedilmesini kınıyor, Petrol-İş olarak gazetecilerin ve TGS’nin bu grevini, haklı mücadelesini sonuna kadar destekliyoruz. Bu grevi Türkiye işçi sınıfının onur grevi olarak görüyor ve başarıya ulaşması için her türlü dayanışmayı göstereceğimizi ifade ediyoruz."(aa)