Grevden dakika dakika haberler

Grevden dakika dakika haberler
Grevden dakika dakika haberler
Türkiye'nin heryerinde uyarı grevi olarak adlandırılan iş bırakma eylemleri yapılıyor.

 MEMLEKETTEN GREV MANZARALARI İÇİN TIKLAYIN

 

16:48

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız: "siyasi iradenin meydanlardan gelen sese kulak vermesini bekliyoruz"


ANKARA - Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Türkiye genelinde yapılan iş bırakma eylemiyle ilgili, "Siyasi iradenin meydanlardan gelen sese kulak vermesini ve bu eylemde gerekli dersi çıkararak bir an önce kamu görevlilerine toplu sözleşme ve grev hakkı tanıyan düzenlemeyi hayata geçirmesini bekliyoruz" dedi.
Akyıldız, Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, bugün memurların insanca bir yaşam, toplu sözleşme ve grev hakkı ve tüm milletin geleceği için ayağa kalktığını söyledi.
Eyleme katılımın tahminlerinin çok ötesinde gerçekleştiğini dile getiren Akyıldız, "Bugün yurdumuzun dört bir yanından memurlarımızın sesi yükselmiş, bu ses dalga dalga yayılarak, bizleri görmezden gelen yetkililerin kulaklarında çınlamıştır" diye konuştu.
25 Kasım 2009’un "memur sendikacılığının miladı" olarak yazılacağını savunan Akyıldız, şunları söyledi:
"Bugün işçi, çiftçi, esnaf, öğrenci, emekli, ev hanımı, işsiz vatandaşlarımız ellerinde bayraklarla alanlara koşmuştur. Hastane bahçelerinde, tren istasyonlarında, okul önlerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet bekleyen ancak eylemimizde haklı olduğumuzu belirterek alkışlarla bizlere destek olan vatandaşlarımız olmuştur. Bu eylemde yalnızca bir tek kesim yanımızdaki yerini almamıştır. O da ne yazık ki Memur Sen’dir. Onun da neden eyleme katılmadığını cümle alem bilmektedir. Türkiye Kamu-Sen 8 yıldır ezilen, horlanan, yok sayılan tüm kesimlerin sesi olmuştur."
Kendilerine meydanları gösterenlerin meydanlardan gelen sese kulak vermek zorunda olduğunu dile getiren Akyıldız, "Siyasi iradenin meydanlardan gelen sese kulak vermesini ve bu eylemde gerekli dersi çıkararak bir an önce kamu görevlilerine toplu sözleşme ve grev hakkı tanıyan düzenlemeyi hayata geçirmesini bekliyoruz" dedi.
Genel merkezlerine bazı iş yerlerindeki yöneticilerin memurları eylem yapmaması konusunda baskı altına alıp tehdit ettiği yönünde bilgiler geldiğini ileri süren Akyıldız, memuru eylemden alıkoymanın suç olduğunu, bu suçu işleyenlerin de sonuçlarına katlanması gerektiğini kaydetti.
Bugün yapılan iş bırakma eyleminin üç genel başkanın bir akşam yemeğinde buluşarak aldıkları karar sonucunda uygulamaya konduğunu bildiren Akyıldız, "Türkiye Kamu-Sen kararlarını burada almaktadır. Kararlar için başkasının talimatına, başkasının dizüstü sohbetlerine, başkasının uzaktan kumandasına ihtiyacı yoktur. Türkiye Kamu-Sen kararlarını burada alır, doğru olduğuna inandığı kararları uygulama konusunda da kimseden icazet beklememektedir" diye konuştu.
Bundan sonra siyasi iradenin tavrını bekleyeceklerini dile getiren Akyıldız, 3 Aralıktan itibaren TBMM’de bütçe görüşmelerinin başlayacağını, bu süreci takip edeceklerini belirtti.
Basın toplantısına Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları da katıldı.

 

16:29

İstanbul’un çeşitli semtlerinden gelen memurlar ve eyleme destek veren işçiler, Beyazıt Meydanı’nda toplandı


İSTANBUL - Çapa’da toplanan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığında çalışan KESK’e bağlı sendikaların üyeleri, "KESK" yazılı bez afiş arkasında kortej oluşturarak Millet Caddesi’nden yürüyüşe geçti.

Bu sırada caddenin araç trafiğine kapanması üzerine güvenlik kuvvetleri, grubun önünü keserek yürümelerini engelledi.
Güvenlik kuvvetlerinin yürüyüşün yolun sadece tek şeridini kapatacak şekilde yapılması için uyardığı grup, bir süre sonra yolu tekrar trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis, grubu tramvay yoluna yönlendirdi.
Sloganlar eşliğinde yürüyüşünü sürdüren gruba, Aksaray’da Tüm Bel-Sen üyeleri, Laleli’de DİSK üyesi bir grup, İÜ Edebiyat Fakültesi önünde CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin de katıldı. Kortej, daha sonra alkışlar, ıslıklar ve davul, zurna eşliğinde Beyazıt Meydanı’na girdi.

KAMU EMEKÇİLERİNİN SELAMI
Diğer yönlerden gelen memur ve işçilerin de alanda toplanmalarından sonra konfederasyona ait otobüsün üstünden gruba seslenen KESK Genel Başkanı Sami Evren, Türkiye’nin dört bir yanında, 81 il merkezinde, kamu emekçilerinin ve dostlarının dayanışma içinde meydana indiğini söyledi.
Emekçilerin sadece Türkiye’de meydanlara inmediğini, Fransa’da da öğretmenlerin grevde olduğunu ifade eden Evren, bu ülkede grevde olan tüm emekçileri selamladığını bildirdi.
Buradan bir selam da Libya’ya göndermek istediğini kaydeden Evren, "Sayın Başbakan şunu iyi bilmeli ki ne kendisi Kaddafi ne de Türkiye Libya’dır. Dolayısıyla anlamalı ki kamu emekçileri onun haksız açıklamalarına, tepkilerini meydanlarda selam vererek gösteriyor" dedi.
"Bugün 2 milyondan fazla kamu emekçisi hizmetleri durdurdu ve sokaklarla alanlara çıktı" diyen Evren, hükümete masada anlaşmak ve konuşmak için çağrıda bulunduklarını ancak onların kaçtığını öne sürdü.
Kamu emekçilerinin iradesinin masada teslim alınmak istendiğini iddia eden Evren, kendilerinin toplu sözleşme masasının kurulmasından yana olduklarını belirti.
Kamu emekçilerinin haklarının korunması için masaya eşit koşullarda oturulması gerektiğini ifade eden Evren, "Masada bizi eşitleyecek olan grev hakkımızdır. Bugün biz bunu bir günlüğüne kullanıyoruz" diye konuştu.

MEMUR-SEN’E ELEŞTİRİ
Memur-Sen dışında bugün tüm sendikaların greve destek verdiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Valisi Muammer Güler’in grevin yasa dışı olduğu şeklinde açıklamaları olduğunu hatırlatan Evren, "Peki Memur-Sen’e ne oluyor? Memur-Sen sendika mı? Bu konuda bir şeyler söyleyeceğim. Köfte etle yapılır ancak yoksulluk olduğunda bulgurla unla yapılır. Buna da ’yalancı köfte’ denir. Peki soruyorum size Memur-Sen yalancı köfte mi?" dedi.
"Hükümetin sermaye yanlısı politikaları sonucunda ülkenin krize girdiğini" ve "teğet geçti" denilen krizde 1 milyon 300 bin kişinin işsiz kaldığını ifade eden Evren, kendilerinin sadece kamu çalışanlarının haklarını savunmadıklarını, kriz nedeniyle insanların mağdur olmaması için bazı taleplerde bulunduklarını ancak bunların dikkate alınmadığını öne sürdü.
Türkiye’de kamu personeli sayısının da OECD ülkelerine göre az olduğunu ifade eden Evren, Avrupa’da her 20 kişiye bir kamu personeli, Türkiye’de ise 30 kişiye bir kamu personelinin hizmet verdiğini vurguladı.
Bu durumda memurun vatandaşa gerektiği gibi hizmet veremeyeceğini kaydeden Evren, çalışma koşullarının demokratikleştirilmesinin de çok önemli olduğunu belirtti.
"Demokratik açılım"ın bir bütün olduğunu ifade eden Evren, "Evet demokratik açılımın gerekli olduğuna inanıyoruz ama çalışma yaşamını demokratikleştirmeden Kürt sorununu çözemezsiniz. Bu ikisi bir bütündür. Böyle yapılmadan barışı sağlamayamazsınız" şeklinde konuştu.
Yıllardır demokrasi ve özgürlük mücadelesi verdiklerini de belirten Evren, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu ülkede cuntacılar, darbe yapmayı planlayanlar, 12 Eylül darbesini yapanlar, hepsi halk düşmanıdırlar, emekçi düşmanıdırlar. O nedenle 12 Eylül Anayasası emekçi düşmanları tarafından yapılan bir anayasadır. Biz eşitlik istiyoruz. Artık demokratik bir Anayasaya bu ülkenin ihtiyacı var. Bunu AKP yapamaz. Bunu emekçiler meydanları doldurarak gerçekleştirecek. Bu anayasa, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere emekçilerin katılımıyla gerçekleştirilmelidir."

EYLEMDEN NOTLAR
Beyazıt Meydanı’nda toplananlar arasında EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras, Türk-İş, DİSK, TMMOB temsilcileri ve üniversite öğrencileri de yer aldı.
Alana giriş yapan memur ve işçiler, "Yasa dışı memurlar, hepiniz hoş geldiniz" anonsu ile karşılandı.
Bir ara Beyazıt Meydanı’na gelen İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın da güvenlik önlemlerini yerinde inceledi.
İstanbul Üniversitesinden çıkan ve ellerinde "Bu iş yerinde grev var" pankartını taşıyan Eğitim-Sen üyeleri ve öğrenciler de alandaki kalabalık tarafından alkışlarla karşılandı. Grup alanda yer almadan önce taşıdıkları pankartı İÜ ana giriş kapısına astı. Eylem sırasında üniversitenin güvenlik görevlilerinin pankartı sökmek istemeleri üzerine bir ara gerginlik yaşandı.
Bu arada, eyleme katılanlardan bazılarının domuz gribine karşı maske taktıkları görüldü.
Eylem, "Grup Yorum"un söylediği şarkılar eşliğinde çekilen halayla sona erdi.

 

16:22

Memurlar birçok ilde eylem yaptı

 

ANKARA - Batman’da Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kamu çalışanlarının eylemine bazı esnaf ve vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. Daha sonra basın açıklamasını okuyan Batman Emek Platformu dönem sözcüsü Selim Aletemur, çalışanların hükümet tarafından greve zorlandığını ileri sürdü. Aletemur, Hükümeti yaptıkları grev ile sadece uyardıklarını belirtti. Açıklamanın ardından memurlar davul ve zurna eşliğinde halay çekti.
Siirt’te de belediye önünde toplanan bir grup memur, yürüyerek Güres Caddesi’nden Kızılay İş Merkezi karşısına geldi. Grup üyeleri adına burada SES Şube Başkanı ve KESK dönem sözcüsü Mehmet Alanç tarafından basın açıklaması okundu. Alanç, ülkenin krizde olduğunu, hükümetin sermaye yanlısı politikalarla ülkeyi krize soktuğunu ileri sürdü. Mehmet Alanç, kriz karşısında bir çok önlem paketi hazırlandığını ve bunlardan hiçbirinin emekçileri, işsizleri, yoksulları korumadığını öne sürdü.
Şırnak’ta Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Eğitim-Sen ve Sağlık Emekçileri Sendikaları üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Burada basın açıklamasını okuyan Şırnak KESK Platformu Dönem Sözcüsü Hasan Doğan, bugün Türkiye’nin her yerinde hizmet üretiminden gelen güçlerini kullandıklarını belirtti.
Karabük’te KESK Temsilcisi Servet Odacı, belediye binası önünde toplanan konfederasyona ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı üyelere hitaben yaptığı konuşmada, Türk memurunun toplu sözleşme ve grev hakkına giden yolda en büyük katılımın gerçekleştiğini belirterek, "Memura ’yan gelip yatıyor’ diyenler, bugün yan gelip yatmadığını gördü" dedi.
Bartın’da Hükümet Caddesi eski belediye binası önünde toplanan grup, davul zurna eşliğinde halay çekerek sloganlar attı ve taleplerini dile getirdi. KESK Dönem Sözcüsü Bayram Şimşek, kamu emekçilerinin yıllardır birikmiş sorunlar için seslerini bir kez daha yükselttiklerini söyledi.
Manisa’da memurlar, çalışma şartlarının iyileştirilmesi, toplu sözleşme ve grev hakkı için Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Memurların uyarı grevi nedeniyle kentte geniş güvenlik önlemleri alındı. Manisa Emniyet Müdürü Adem Aydemir, açık hava toplantısı öncesinde ve toplantı sırasında Cumhuriyet Meydanı’nda görevli emniyet personelini denetledi, alınan tedbirleri kontrol etti. Üç ayrı koldan Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen sendikalara üye memurlar, alana ulaştıklarında polis tarafından üst aramaları yapılarak meydana alındı. Eyleme, KESK ve Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların dışında bazı siyasi partiler de destek verdi. KESK Dönem Sözcüsü ve SES Şube Başkanı Zeynel Abidin Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın "İş bırakırlarsa bedelini öderler" dediğini belirterek, Kesk’in bedel ödeyerek kurulduğunu belirtti. Alanda toplanan memurlar, halay çektikten sonra dağıldı.
Denizli’de kamu çalışanlarının bir günlük iş bırakma eylemi yaparak Delikliçınar Meydanı’nda düzenlendikleri etkinlikten sonra dağılan grup içinden bazı kişiler, CHP Denizli İl binasının önünden geçerken protesto gösterisinde bulundu. TKP, EMEP ve ÖDP’ye mensup oldukları öğrenilen grup, binaya yumurta attı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ile Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nu protesto eden bu kişiler, CHP aleyhine sloganlar attı. Grubun attığı yumurtalar, CHP il binasının tabelası ve balkonuna isabet ederken, eylemciler daha sonra dağıldı.
Hatay’da Hürriyet Caddesi önünde toplanan iki grup, ellerindeki pankartlarla, davul davul zurna eşliğinde Ulus Alanı’na kadar yürüdü. KESK Dönem Sözcüsü Servet Kavukoğlu, burada grup adına yaptığı açıklamada, grevin ülkede demokrasi ve barışın sağlanması için ürkek ve boş açılımlar yerine cesur ve somut adımlara ihtiyaç duyulduğunu hatırlatmak için yapılmış bir uyarı olduğunu ifade ederek, uyarıların dikkate alınması gerektiğini kaydetti.
Giresun’da iş bırakan Türkiye Kamu-Sen ve KESK’e bağlı sendikaların üyeleri, Atapark’ta basın açıklaması yaptı. Türkiye Kamu-Sen Giresun İl Temsilcisi Arif Çetinkaya, yaklaşık 1 ay önce sendika olarak iş bırakma eylemi yapmak için karar aldıklarını söyledi. Çetinkaya, 7 yıldır hükümetin siyasi ve ekonomik cenderesi altında ezilen her kesimin hislerine tercüman olacak bir ses beklediğini söyledi. Milletin, memurlara tanınacak toplu sözleşme ve grev hakkının, alım gücünün artırılmasının ekonomik hayatın her kesimine olumlu katkı yapacağının farkında olduğunu ifade eden Çetinkaya, "Yalnızca siyasi irade bunun farkına varamamıştır. Onların gözleri kör, kulakları sağır, konuştuklarında dilleri doğruları söyleyememektedir" dedi.
Giresun’da KESK’e bağlı sendikalar da Debboy mevkisinde toplanarak, Gazi Caddesi boyunca trafiği aksatmadan çeşitli sloganlar atarak Atapark’a yürüdü. KESK Giresun Dönem Sözcüsü Timur Ay, burada yaptığı basın açıklamasında, kamu çalışanları olarak bugün Türkiye’nin her yerinde hizmet üretiminden gelen güçlerini kullandıklarını söyledi. Sendika üyeleri daha sonra halay çekerek, çeşitli sloganlar attı. Ayrıca alanda bir grev çadırı kuruldu. Bu arada, Giresun Belediyesi binasına "Bu iş yerinde grev vardır" pankartı asıldı.
Isparta’daki sendika temsilcileri, birer saat arayla Belediye İşhanı önünde basın açıklamasında bulunarak, kurum amirlerinin sıkıntıya düşmemesi için mazeret göstererek izin ve rapor aldıklarını ve eyleme katıldıklarını açıkladı. Türk Kamu-Sen İl Temsilcisi Ali Balaban, hükümetin kamu çalışanlarına yönelik sergilediği tavrına tepki amacıyla böyle bir eylem kararı aldıklarını söyledi. Eylemde, basın açıklamasının ardından davul zurna eşliğinde halaylar çekildi. Çeşitli sloganların atıldığı eylemde, vatandaşlara da eylemin gerekçesini anlatan açıklama dağıtıldı.
Kırıkkale’de Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan yüzlerce memurun grev önlüğü giyerek, ellerindeki pankart ve dövizlerle, slogan atarak yaptığı ortak basın açıklamasına, vatandaşlar da destek verdi. Meydandaki ortak basın açıklamasına katılan sendika ve dernek başkanları birer konuşma yaparak, kamu görevlilerinin haklı mücadelelerinde yanlarında olduklarını dile getirdiler. Yapılan konuşmaların ardından memurlar, grev önlükleriyle halay çekti. Grup ortak basın açıklamasının ardından dağıldı.

ANTALYA’DA YÜRÜYÜŞ
Antalya’da TRT Kavşağı önünde toplanarak Yavuz Özcan Parkı’na kadar yürümek isteyen memurlar, polisler tarafından caddeden kaldırıma çıkmaları konusunda uyarıldı. Caddeden yürümek istediklerini belirten memurlar ile polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Polis barikatını aşarak yürümek isteyen memurlar, çevik kuvvet ekiplerini aşamadı. Daha sonra yapılan konuşmaların ardından memurların caddeden yürümesine izin verildi. Memurlar ve onlara destek veren bazı gruplar, davul zurna eşliğinde halay çekerek Yavuz Özcan Parkı’na kadar yürüdü.
Yavuz Özcan Parkı’nda KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez ortak basın açıklamasını okudu. Sönmez, bugün hizmet üretmediklerini, taleplerinin kabul edilmesi için hükümeti uyardıklarını belirterek, "Buradan taleplerimiz karşısında bir duyarsızlık abidesi gibi duran siyasi iktidara sesleniyoruz" dedi.
Antalya’da Türkiye Kamu-Sen üyeleri de Kışlahan Meydanı’nda toplandı. Kamu-Sen Antalya Şube Başkanı Bünyamin Seçme, toplu sözleşme ve grev hakkı için ve kaybettiklerini geri almak için iş bıraktıklarını söyledi. Basın açıklamasının ardından taşıdıkları pankart, döviz ve flamalarla Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunmak ve İstiklal Marşı’nı okumak amacıyla Cumhuriyet Meydanı’na yürüyen sendika üyelerini, Cumhuriyet Meydanı girişinde emniyet güçleri, meydanın resmi törenler dışındaki gösterilere kapalı olduğu gerekçesiyle durdurdu. Meydana girişlerine izin verilmeyen sendika üyeleri, anıtın karşısında bulunan kaldırımda saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı okuduktan sonra bir süre slogan atıp, daha sonra dağıldı.

 

16:17

 

Hakkari, Afyonkarahisar, Malatya ve Edirne’de memurlar 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı

ANKARA - Hakkari’de, KESK üyeleri, trafiğe kapattıkları cadde üzerinde halay çekti.
Hakkari Devlet Hastanesi önünde toplanan sendika üyeleri adına bir konuşma yapan SES Hakkari Şubesi Başkanı Musa Bor, hükümet tarafından talepleri kabul edilmediği için tüm yurtta olduğu gibi Hakkari’de de bir günlük iş bırakma eyleminde bulunduklarını belirti.
Devlet Hastanesi bahçesinde "bu iş yerinde grev var" afişi önünde yapılan açıklamanın ardından memurlar, Bulvar Caddesi üzerinde bulunan belediye binası önüne kadar yürüdü. Grup daha sonra olaysız dağıldı.

AFYONKARAHİSAR
KESK Afyonkarahisar İl Temsilcisi Hasan Dişyar, "Bugün Türkiye’nin her yerinde hizmet üretiminden gelen gücümüzü kullanıyoruz" dedi.
Dişyar, PTT önünde yaptığı basın açıklamasında, bugün Türkiye’de eğitim verilmediğini, temel ulaşım hizmetleri ve acil durumlar dışında sağlık hizmetinin verilmediğini söyledi.
Dişyar, yaptığı açıklamada, "Emekten emekçilerden sakındığınız kaynakları sermayenin emrine verdiniz. Sözleşmeli köle olmayacağımızı bir kez daha haykırıyoruz" diye konuştu.
PTT önüne kadar yürüyen sendika üyeleri, yapılan basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

MALATYA
Malatya’da KESK bağlı bir grup memur, AK Parti İl Başkanlığı önünde toplanarak, ellerindeki pankart ve dövizlerle Soykan Parkı’na kadar yürüdü.
KESK Malatya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve SES Şube Başkanı Hasan Kaldık, burada yaptığı açıklamada, bugün Türkiye’de eğitim, temel ulaşım hizmetleri ve acil durumlar dışında sağlık hizmeti verilmediğini belirtti.
Kaldık, yıllarca emekçilerin sorunlarına kulak tıkandığını savundu.

EDİRNE
Edirne’de memurlar, yapılan basın açıklamasından sonra davul zurna eşliğinde halay çekti.
Edirne’de KESK üyesi bir grup, Edirne Belediyesi önünde toplandı. Tüm-Bel-Sen Edirne Şube Başkanı Mehmet Koç, yaptığı konuşmada, bugün Türkiye’nin her yerinde memurların hizmet üretiminden gelen gücünü kullandıklarını söyledi.
DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday da ülkedeki bir çok olumsuzluğun faturasının işçi ve emekçilere kesilmek istendiğini, buna fırsat vermeyeceklerini belirtti.
Yapılan konuşmaların ardından eyleme katılan bir grup, olaysız dağıldı.
Bu arada, Türkiye Kamu-Sen’e üye bir grup sendikacı da Antik Park’ta bir araya geldi.
Türkiye Kamu-Sen Edirne İl Temsilcisi Hakan Yıldız ise siyasi iradenin verdiği sözlerin ve attığı imzaların arkasında durmadığını iddia etti.
Basın açıklamasından sonra halay çeken grup, olaysız dağıldı.

 

16:03

Grev nedeniyle demiryollarında ulaşım aksadı


ANKARA - Memurların bir günlük "uyarı grevi" nedeniyle demiryollarında ulaşım aksadı.
Grev dolayısıyla gece yarısından itibaren Ankara’da banliyö tren seferleri yapılmadı, diğer bazı seferler de durduruldu.
Yolcular, Ankara Garı’ndan saat 10.00’da hareket etmesi gereken Erzurum Ekspresine bindi ancak tren, makinistlerin de greve katılmaları nedeniyle yola çıkamadı.
Hareket ettirmek üzere üzere trene binen iki kişiye, garda toplanan Bağımsız Taşımacılık Sendikası (BTS) ve Türk Ulaşım-Sen üyeleri tepki gösterdi.
Yaklaşık 20-25 metre treni süren bu görevliler, tepkiler üzerine treni kullanmaktan vazgeçti.
Bu sırada, Çevik Kuvvet ekipleri, garda geniş güvenlik önlemi aldı.
Tren, TCDD yetkililerinin makinist bulmasının ardından, saat 14.50’de Erzurum’a doğru yola çıktı.
Eylemci memurlar, bu sırada makinisti sloganlarla protesto etti.
Trenin garda beklediği sırada eylemciler ve yolcular arasında tartışma yaşandı. Polisin, grupların bir araya gelmesini önlemesiyle tartışma kavgaya dönüşmedi.
Ankara-Eskişehir arasında çalışan Yüksek Hızlı Tren seferlerinde ise bir aksama olmadı.

"2 AYDIR UYARIDA BULUNUYORDUK"
BTS Genel Başkanı Yunus Akıl, gazetecilere yaptığı açıklamada, insanların mağdur olmaması için yaklaşık 2 aydır ulaşımın durdurulacağı konusunda uyarıda bulunduklarını ifade etti.
Buna rağmen yetkililerin, trenleri hareket ettirmeye çalıştığını söyleyen Akıl, "Treni kullanmak üzere binen iki kişiden biri depo şefiydi. Bu şekilde yolcuların can güvenliği tehlikeye atılıyordu. TCDD yetkilileriyle görüştük, makinist bulmaları halinde yola çıkmalarını söyledik" diye konuştu.

 

15:48

İstanbul Valisi Güler: ‘Toplu işi bırakma, iş grevi gibi konuların kanunlarımızda yeri olmadığını ifade etmiştim’İSTANBUL - İstanbul Valisi Muammer Güler, memurların sendikal özgürlükleri çerçevesinde hak arama ve görüşlerini iletme anlamında basın açıklaması yetkilerinin bulunduğunu ancak topluca iş bırakma, iş grevi gibi konuların kanunlarda yeri olmadığını belirtti.
Vali Güler, "Bugün idarelerimiz gerekli tespitleri yapacaklar, eğer bu durumda olanlar tespit edilirse gerekli idari işlemin yapılması gayet doğaldır" dedi.
Muammer Güler, İstanbul Valiliğinde Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma töreninin ardından gazetecilerin, memurların "uyarı grevi"ne ilişkin sorularını yanıtladı.
Memurların yaptığı grev dolayısıyla genel hayatın fazlaca etkilenmediğini tespit ettiklerini belirten Güler, şunları kaydetti:
"Memurlarımızın tabii ki sendikal özgürlükleri çerçevesinde hak arama yetkileri, görüşlerini iletme anlamında basın açıklaması yapma yetkileri elbette var ama toplu işi bırakma, iş grevi gibi konuların kanunlarımızda yeri olmadığını ifade etmiştim. Bugün idarelerimiz gerekli tespitleri yapacaklar, eğer bu durumda olanlar tespit edilirse, gerekli idari işlemin yapılması gayet doğaldır. Çünkü onun bir takdir yetkisiyle ’yapılsın mı yapılmasın mı’ şeklinde bir tercihimiz yok. Kanunun öngördüğü hususların yerine gelmemesi halinde gerekli işlem elbette ki yapılır."
Devlet Demiryollarının banliyö seferleri ve diğer tren seferleri dışında ulaşımda bir aksamanın meydana gelmediğini belirten Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Eğitimde, yüzde 10 seviyesinde bir katılım olmama durumu oldu. Bunların da birçoğunun sevk almak suretiyle göreve gelmediklerini tespit ettik. Diğer sağlık kuruluşlarında da benzer şekilde acil hizmetleri aksatmamak kaydıyla tespitlerimiz yapıldı. Tespitlere devam ediyoruz. Hak arama özgürlüklerini, görüşlerini dile getirmeyi elbette saygıyla karşılarız ama kanunun öngördüğü çizgilerin aşılmaması kaydıyla... Bunlar kanunların öngördüğü hususlardır. Bizi ilgilendiren konu, bu yasakların, men edilen hareketlerin yapılmamış olmasıdır ve kamu düzeninin etkilenmeyişidir."

 

15:40

DSP Genel Başkanı Türker:"Demokratik haklarını alabilmek için yasal prosedür içerisinde eylem yapan kamu emekçileri cezalandırılmamalıdır"


ANKARA - Türker, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, memurların bugün yaptığı "Uyarı grevi" için "Yapılacak iş yasal bir iş değildir, neticesine katlanırlar" şeklinde bir açıklama yaptığını belirterek, kamu emekçilerinin grevli, toplu sözleşmeli sendikal hakları için verdiği mücadeleyi her zaman olduğu gibi bugün de desteklediklerini bildirdi.
"Demokratik haklarını alabilmek için yasal prosedür içerisinde eylem yapan kamu emekçilerinin, cezalandırılmaması" gerektiğini vurgulayan Türker, demokrasiden ve demokrat olduğundan söz eden Başbakan Erdoğan’ın söylediği sözlerin, kamu emekçilerini olduğu kadar, kendilerini de üzdüğünü ifade etti.
Türker, demokratik ülkelerde emekçilerin, seslerini iktidara duyurmak için eylem yapmalarının son derece normal bir yöntem ve demokratik bir hak olduğu görüşünü yineleyerek, şunları kaydetti:
"Bu nedenle Başbakan’ı söylediği gibi demokrat olmaya, emekçilerimizi eylem yaptıkları için cezalandırmamaya davet ediyorum. Demokrasi kavramı, kendinden farklı düşünenlerin seslerini de eylemlerini de olgunlukla karşılamayı içerir. Başbakan demokratsa, eylemcileri cezalandırmamalı, sorunlarını çözmek, emekçilerin haklarını vermek için onlarla bizzat konuşmalıdır. Sorunlar ortaya çıktığında ’uzlaşma kültürü’ çerçevesinde taraflarla görüşerek çözüm bulan DSP, Başbakan’a da bu yöntemi denemesini önermektedir. Başbakan’ın atacağı bir adım, emekçilerin ona iki adım atmasını sağlayacaktır. Başbakan’ı olduğu kadar, haklarını alabilmek için mücadele eden emekçileri de itidalli olmaya çağırıyor, eylemlerinin Türkiye’ye zarar vermeyecek şekilde gerçekleşmesini temenni ediyoruz."

 

15:33

İzmir, Bilecik, Adana, Kars, Kocaeli ve Rize’de memurlar 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı

ANKARA - İzmir Konak’taki Eski Sümerbank’ın önünde toplanan Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların üyeleri slogan attı, halay çekti.
Basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen İzmir İl Temsilcisi Nebi Yay, "memurların gelecekle ilgili endişeli bekleyişine, her türlü belirsizlik ve umutsuzluğuna son vermek için başlattıkları mücadelede ellerini ve seslerini birleştirdiklerini" ifade etti.
Eyleme Türk-İş Ege Bölge Temsilciliği de destek verdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesinin önünde toplanan KESK’e bağlı sendika üyeleri adına konuşan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Kılıç, bugün Türkiye’de eğitim, temel ulaşım hizmetleri, acil durumlar dışında sağlık hizmeti verilmediğini, birikmiş sorunlar karşısında seslerini yükselttiklerini ifade etti.
Açıklamanın ardından Türkçe ve Kürtçe şarkılar seslendirildi, halay çekildi.
Buca Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kurban Bayramı öncesinde belediye birimlerini dolaşarak işçilerle bayramlaşan Belediye Başkanı Ercan Tatı, daha sonra kamu sendikalarının düzenlediği iş bırakma eylemine katılan belediye memurlarının yanına giderek eylemlerine destek verdiğini açıkladı.

BİLECİK
Bilecik’te, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün’ün de destek verdiği eylemde, Türkiye Kamu-Sen, KESK ve Türk-İş’e bağlı sendikaların üyeleri saat 11.00’den itibaren Defterdarlığın önünde toplanmaya başladı.
Yaklaşık 50 işçi ve memurun katıldığı uyarı grevinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Türkiye Kamu-Sen Bilecik İl Temsilcisi Sadık Taş, bu eylemin yıllardır ihmal edilen, kaderiyle baş başa bırakılan işçinin, memurun, esnafın, çiftçinin, dar ve sabit gelirli tüm kesimlerin eylemi gibi kabul gördüğünü savundu.
Greve katılan çalışanların mesai bitimine kadar eylemini sürdüreceği bildirildi.

ADANA
Adana Büyükşehir Belediyesinin önünde toplanan 2 grup, Atatürk Caddesi’nden pankartlarla yürüyüşe geçti. Gazipaşa Bulvarı’ndan yürüyüşünü sürdüren grup, Kasım Gülek Köprüsü civarında başka bir grupla birleşerek Uğur Mumcu Meydanı’na hareket etti.
Burada grup adına bir açıklama yapan KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Gök, grevin hükümete karşı bir uyarı olduğunu söyledi.
Katılımcı sendika başkanlarının da konuşmasının ardından grup bir süre halay çektikten sonra olaysız dağıldı.

KARS
Türkiye Kamu-Sen ve KESK üyeleri ile iş bırakan memurlar, Faikbey Caddesi’nde toplandı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Kamu-Sen Kars İl Temsilcisi Erhan Sarıkaya, Türk memurunun toplu sözleşme ve grev hakkına giden yolda en büyük atılımı gerçekleştirdiklerini söyledi.
Sarıkaya, "Milletimiz, memurlarımıza tanınacak toplu sözleşme ve grev hakkının memurlarımızın alım gücünün artırılmasının, ekonomik hayatın her kesimine olumlu katkıda bulunacağının farkındadır" dedi.
Daha sonra, KESK üyeleri, davul zurna eşliğinde Kamu-Sen üyelerinin bulunduğu Faikbey Caddesi’ne geldi. Memurlar, burada halay çekerek polis ekiplerine ve gazetecilere kırmızı karanfil dağıttı.
Eğitim-Sen Kars Şube Başkanı Ahmet Adıgüzel ise Türkiye’de bugün eğitim, temel ulaşım hizmetleri, acil durumlar dışında sağlık hizmeti verilmediğini ifade etti.

KOCAELİ
Kocaeli’nde Merkez Bankası şubesinin önünde toplanan grup, pankart açıp slogan atarak Yürüyüş Yolu’ndan Sabri Yalım Parkı’na kadar yürüdü. Grup, burada bir süre slogan atıp davul zurna eşliğinde halay çekti.
Burada konuşan KESK Basın Sözcüsü ve Sağlık Emekçileri Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Hüseyin Gülseven, il genelinde KESK üyelerinin bütün iş yerlerinde iş bıraktığını ve hükümeti uyardığını söyledi.
Yıllardır grevli toplu sözleşmeli sendikal hak için mücadele ettiklerini belirten Gülseven, "Bu, grevli toplu sözleşme masasına oturmanız için uyarıdır" dedi.
Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker de Sabri Yalım Parkı’nda sendika üyelerine yönelik konuşmasında, yaptıkları eylemin kamu görevlileri kadar diğer kesimlerin de yaşam memnuniyetini artırmak için olduğunu ifade etti.
Türk Eğitim-Sen Şubesi lokalinin önünden davul zurna eşliğinde yürüyen memurlar, Cumhuriyet Caddesi’ndeki Türk Dünyası Parkı’nda basın açıklaması yaptı.
Türkiye Kamu-Sen Bayburt Temsilcisi Volkan Güneş’in okuduğu açıklamada, bugün yapılan grevin memur sendikacılığında yeni bir çığır açtığını belirtildi.
Gruplar, açıklamaların ardından olaysız dağıldı.

RİZE
Rize’de, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi bir grup, 82. Yıl Devlet Hastanesinin önünde toplandı.
Burada sendikanın Rize temsilcisi Cemal Melemşe’nin basın açıklaması yapmasının ardından grup, Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.
Eğitim-Sen Rize Şube Başkanı Ercan Özay’ın ardından Türkiye Kamu-Sen Rize Temsilcisi Celal Akarsu da konuşma yaptı.
Siyasi iradenin verdiği sözlerin, attığı imzaların arkasında durmadığını kaydeden Akarsu, "İktidarda olduğu dönem boyunca kamu görevlilerinin kazanılmış haklarını geriletmek, yeni haklar vermemek için mücadele etmişlerdir. Seçim meydanlarındaki vaatlerini unutmuşlardır. Bizleri eylem sürecine götüren işte budur" diye konuştu.
Akarsu, yaptıkları her eylem, dile getirdikleri her talebin vatandaşa daha iyi hizmet sunabilmek için olduğunu söyledi.

 

 

14:58

Akarslan: "Biz çalışanların ve emekçilerin ortak çıkarları için birlikte hareket etmemiz gerektiğine inanıyoruz"

 

ANKARA - Sivas’ta KESK üyesi bir grup, Afyon Sokak’taki sendika binasından "Grevdeyiz" yazılı pankartlarla, geniş güvenlik önlemleri altında Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.
Basın açıklamasını okuyan KESK Sivas Dönem Sözcüsü Mustafa Çoban, özgür, eşit, adil bir Türkiye için ülkenin dört bir yanında eylem yaptıklarını belirtti.
Çeşitli sloganlar atan grup, daha sonra meydanda yaklaşık 5 dakika süren oturma eylemi yaptı. Eyleme annesi ve babaannesiyle katılan 2.5 yaşındaki Eren Akyol ve 9 yaşındaki kuzeni Ege Boran Teke, basın mensuplarının ilgi odağı oldu. Küçük Eren’in elinde "Mama, oyuncak, kreş istiyorum" yazılı döviz taşıdığı görüldü.
Grup, daha sonra geniş güvenlik önlemi altında sendika binasına yürüdü.
HAKSEN üyesi bir grup da iş bırakma eylemiyle ilgili Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.
HAKSEN Genel Başkan Yardımcısı ve HAKSEN’e bağlı Tarım Orman ve Çevre Hak Sendikası Genel Başkanı Necmettin Akarslan, "Biz çalışanların ve emekçilerin ortak çıkarları için birlikte hareket etmemiz gerektiğine inanıyoruz" dedi.
Akarslan ve beraberindekiler, daha sonra KESK üyelerinin eylemine destek verdi.

TOKAT
Tokat Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan grup adına basın açıklaması yapan Kamu-Sen Tokat Temsilcisi Hakan Akkaya, bugün memur sendikacılığında yeni çığır açıldığını söyledi.
Akkaya, "Milletimiz, memurlarımıza tanınacak toplu sözleşme ve grev hakkının, memurlarımızın alım gücünün artırılmasının ekonomik hayatın her kesimine olumlu katkı yapacağının farkındadır" dedi.
Akkaya, ezanın okunması üzerine açıklamasına bir süre ara verdi. Kamu-Sen üyeleri, eylemde davul zurna eşliğinde halay çekti. Bir süre slogan atan grup, daha sonra dağıldı.

TRABZON
Trabzon Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan memurlar, davul zurna eşliğinde pankartlarla Atatürk Alanı’na kadar yürüdü.
Güzergah boyunca çeşitli sloganlar atan yaklaşık 700 kişilik grup adına Atatürk Alanı’nda basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen Trabzon İl Temsilcisi Coşkun Dilber, grev yaparak hakkını arayan kamu çalışanlarının yarın işlerine daha şevkle devam edeceklerini söyledi.
Haklarını aramak için toplandıkları alanda yetkililere seslerini duyuracaklarını belirten Dilber, "25 Kasım, hak ve adalet mücadelesinin her şeye rağmen yapılması gerektiğine inanan kamu çalışanlarının ciddi kararlığını ortaya koyduğu gündür" diye konuştu.
Alandaki KESK ile Birleşik Kamu-İş Sendikası üyelerinin de basın açıklaması yaptığı eylemde, memurlar horon tepti.

DİYARBAKIR
Diyarbakır’da memurlar, ellerinde dövizlerle Dağkapı Meydanı’nda bir araya geldi.
KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Sözcüsü Yakup Keskin, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin her yerinde hizmet üretiminden gelen güçlerini kullandıklarını söyledi.
Talepleri karşısında siyasi iktidarın "duyarsızlık abidesi" gibi durduğunu iddia eden Keskin, "AK Parti bu grevi iyi değerlendirmeli. İktidar, emekçilerin bu uyarısını da dikkate almaz, sermaye yanlısı politikalarda inat edecek olursa bilmelidir ki emekçiler daha geniş ve kapsamlı mücadele dönemi başlatacak" dedi.

TUNCELİ
Tunceli’de kamu çalışanları, Devlet Hastanesi önünde toplandı.
Halay çekerek sloganlar atan bir grup memur, ellerinde döviz ve pankartlarla Okullar Caddesi üzerinden Cumhuriyet Caddesi Yeraltı Çarşısı’na kadar yürüdü.
Eğitim-Sen Tunceli Şube Başkanı Mehmet Ali Aslan, "Bugün kamu emekçileri, yıllardır birikmiş sorunları karşısında onları görmeyen, sefalete iten, ülkeyi krizden krize sürükleyen neoliberal politikalara karşı seslerini bir kez daha yükseltiyor" diye konuştu.

KÜTAHYA
Kütahya’da bir grup memur, pankartlarla Evliya Çelebi Devlet Hastanesi önünde toplandı.
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Mehmet Karabekir, grup adına yaptığı açıklamada, vatandaş memnuniyetinin kamu hizmetlerinin kalitesiyle, kamu hizmetlerinin kalitesinin ise memurların hizmet üretme şartlarıyla doğru orantılı olduğu bildirdi.
Daha iyi hizmetin sunulmasının, daha mutlu kamu çalışanıyla mümkün olacağına işaret eden Karabekir, "Yaptığımız eylem, kamu görevlileri kadar vatandaşlarımızın da yaşam memnuniyetini artırmak içindir" dedi.
Bu arada, KESK’e bağlı sendikalara üye bir grup da Kütahya Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı.

 

 

14:29

 

Elazığ, Tekirdağ, Ağrı, Mersin ve Zonguldak’ta memurlar 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı

ANKARA - Elazığ’da, KESK üyesi bir grup, sendika binası önünde toplanarak, Öğretmenevi’ne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü ve burada davul zurna eşliğinde halay çekti.
KESK Elazığ Şubeler Platformu dönem sözcüsü Halit Ateş, burada yaptığı açıklamada, iktidarın, kendilerinin tüm talepleri karşısında duyarsızlık kaldığını savundu.
Emekçilerin, işçi, memur, 4B, 4C’li diye ayrıldığını belirten Ateş, "25 Kasım grevi emekçilerin bir uyarısıdır. AK Parti iktidarı 25 Kasım grevini iyi değerlendirmelidir" dedi.
KESK’in eyleminin sürdüğü sırada Kamu-Sen’e bağlı grup da yürüyerek Öğretmenevi önüne geldi. KESK’in eyleminin ardından Kamu-Sen İl Temsilcisi Şerif Arıca, sorunların çözümü için 8 yıldır masada beklediklerini söyledi.
Konuşmaların ardından halay çeken memurlar, daha sonra dağıldı.

TEKİRDAĞ
Tekirdağ’da kent merkezindeki Tuğlalı Park’ta toplanan sendikalı memurlar, burada davul zurna işliğinde halay çekti.
Kamu-Sen Tekirdağ İl Temsilcisi Muzaffer Doğan, yaptığı basın açıklamasında, memurun her fırsatta çalışmamakla suçlandığını ileri sürdü.
Memurlara en tabi hakları olan toplu sözleşme ve grev hakkının yıllardır verilmediğini ifade eden Doğan, "Devleti temsil eden çalışanlar, açlık ve yoksulluğa terk edilmiştir. Ancak bu feryatlara kulak tıkanıyor" dedi.
Türk memurunun bu nedenlerle bugün çalışmama hakkını kullandığını belirten Muzaffer Doğan, "Bizler bugün hükümetin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi için, tek taraflı uygulamalardan vazgeçerek, tabanın sesine kulak vermesi için kamu çalışanına, ekonomik krizin faturasını yüklemekten vazgeçmesi için bugün iş bırakıyoruz" diye konuştu.

AĞRI
Ağrı’da, Cumhuriyet Caddesi üzerinde toplanan Eğitim-Sen üyeleri adına açıklama yapan Eğitim-Sen Ağrı Şube Başkanı Cezmi Gündüz, bugün alanları doldurarak yoksulluğa, işsizliğe, güvencesizliğe karşı seslerini yükselttiklerini ifade etti.
Açıklamanın ardından grup, olaysız şekilde dağıldı.

MERSİN
Mersin’de, Devlet Hastanesi ve Tren Garı önünde toplanan iki grup, ellerindeki pankartlarla Hastane Caddesi’ne kadar yürüdü. Burada buluşan grup, birlikte AK Parti İl Binasına yürüdü.
Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Ahmet Antmen, burada yaptığı açıklamada, yürüyüşün sadece memurları değil toplumun her kesimini yakından ilgilendirdiğini belirterek, "Bunun en güzel örneği de memurlarımızla el ele bize destek veren halkımız olmuştur" dedi.
Grevde memurların özlük haklarının yanı sıra hizmet kalitelerinin artırılmasına yönelik önerilerine de dikkat çekmek istediklerini ifade eden Antmen, önerilerinin birçok kurum tarafından onaylanmasına rağmen, hükümet yetkililerinin "kulak tıkadığını" savundu.
Bu arada, Tarsus ilçesinde toplanan grup ise Eğitim-Sen Şubesi’nden Yarenlik alanına kadar ellerinde pankartlarla slogan atarak yürüdü.

ZONGULDAK
Zonguldak’ta, Madenci Anıtı’nda toplanan memurlar adına bir konuşma yapan KESK Zonguldak Dönem Sözcüsü İsmail Yıldız, bugün Türkiye’nin her yerinde hizmet üretiminden gelen güçlerini kullandıklarını söyledi.
Eğitim, temel ulaşım ve acil durumlar dışında sağlık hizmetleri verilmediğini, kamu çalışanlarının yıllardır birikmiş sorunları karşısında halen emekçileri görmeyen, onları sefalete iten, ülkeyi krizden krize sürükleyen neoliberal politikalara karşı seslerini bir kez daha yükselttiklerini belirten Yıldız, "Buradan, taleplerimiz karşısında bir duyarsızlık abidesi gibi duran siyasi iktidara sesleniyoruz. Ülkeyi 25 Kasım grevine götüren sizsizin" DEDİ.
Mitinge katılan memurlar çeşitli sloganlar attı ve davul zurna eşliğinde halay çekti. Memurlar, ’Demokrasi Çelengi’ni de Zonguldak Valiliği Atatürk Anıtı’na bıraktılar.
Eylem nedeniyle bazı öğretmenlerin de derslere girmediği gözlendi.

 

14:12

Çanakkale, Tokat, Konya, Bitlis ve Kırklareli’nde memurlar 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen Çanakkale İl Binası’nın önünde toplanan grup, Cumhuriyet Meydanı’na kadar "Sadaka değil toplu sözleşme", "Parasız eğitim, parasız sağlık" diye slogan atarak yürüdü.
Türkiye Kamu-Sen Çanakkale İl Temsilcisi Cahit Kiper, burada yaptığı basın açıklamasında, 1 ay önce bugün iş bırakma eylemi yapacaklarına dair kararları açıkladıklarını hatırlatarak, 7 yıldır hükümetin siyasi ve ekonomik cenderesi altında ezilen her kesimin hislerine tercüman olacak bir ses beklendiğini söyledi.
Siyasi iradenin verdiği sözleri tutmadığını, attığı imzaların arkasında duramadığını ileri süren Kiper, iktidarın kamu görevlilerinin kazanılmış haklarını geriletmek ve yeni haklar vermemek için mücadele ettiğini savundu.
KESK Çanakkale Dönem Sözcüsü Necip Tokay ise grevin emekçilerin iktidara uyarısı olduğunu, bir an önce toplu sözleşme masasına oturulması gerektiğini belirtti.
Eylem, halay çekilmesinin ardından sona erdi.

TOKAT
Tokat’ta iş bırakan sendika üyeleri, slogan atarak Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı.
Türkiye Kamu-Sen Tokat Temsilcisi Hakan Akkaya, burada yaptığı basın açıklamasında, bugün memur sendikacılığında yeni bir çığır açıldığını söyledi.
1 ay önce 25 Kasımda Türkiye Kamu-Sen olarak iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerine dair karar aldıklarını ifade eden Akkaya, "Milletimiz, memurlarımıza tanınacak toplu sözleşme ve grev hakkının, memurlarımızın alım gücünün artırılmasının ekonomik hayatın her kesimine olumlu katkı yapacağının farkındadır."
Bir süre slogan atan grup, daha sonra dağıldı.

KONYA
Türkiye Kamu-Sen üyesi memurlar, ellerinde dövizlerle Hükümet Meydanı’nda toplandı. Kamu-Sen İl Temsilcisi Sadi Eriş, siyasi iradenin verdiği sözleri tutmadığını savundu.
Kamu-Sen üyeleri, temsili memur tabutuyla birlikte KESK tarafından yapılan iş bırakma eylemine destek vermek için Konya Defterdarlığına kadar yürüdü. KESK Dönem Sözcüsü Ali Ülkümen, burada yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde acil sağlık hizmetleri dışında memurların çalışmadığını belirtti.
Konya PTT Başmüdürlüğünün bahçesinde toplanan memurlar, 1 günlük iş bırakma eylemi öncesi grev pankartları asıp önlükler giydi.
Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in çağrısıyla yapılan eyleme Birleşik Kamu-İş, BASK ve HAKSEN üyeleri de katılıyor.
"Uyarı grevi"ne Konya Numune Hastanesi çalışanlarından az kişinin katıldığı, sağlık hizmetlerinin aksamadan devam ettiği gözlendi.

BİTLİS
Bitlis merkez Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nun bahçesinde toplanan memurlar adına basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Kemal Gültekin, ekonomik kriz sonucu işsizliğin ve yoksulluğun arttığını söyledi.
Krizin toplumun geniş kesiminde yıkıcı etkileri giderek artırdığını, emekçilerin ve halkın sırtındaki yükün gün geçtikçe ağırlaştığını savunan Gültekin, hükümetin artık kamu emekçilerini oyalamaktan vazgeçmesi ve toplu sözleşmeye olumlu yanıt vermesi gerektiğini belirtti.
Açıklamanın ardından, memurlar olaysız dağıldı.

KIRKLARELİ-
Kırklareli Devlet Hastanesinde toplanan Kamu-Sen, KESK, BASK ve HAKSEN’e bağlı kamu çalışanları, eylemden haberi olmadığı için hastanelere tedavi olmak amacıyla gelen vatandaşları eylemla ilgili olarak bilgilendiriyor. Vatandaşlardan özür dileyen kamu çalışanları, polikliniklerin hizmet vermediğini belirterek, geri dönmeleri konusunda uyarıyor.
Bazı vatandaşların memurlara destek verdiği, bazılarının ise eyleme tepki gösterdiği gözlendi.
Bu arada, Türkiye Kamu-Sen üyeleri de Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı.
Türkiye Kamu-Sen adına açıklama yapan Enver Erdem, siyasi iradenin verdiği sözleri tutmadığını, attığı imzaların arkasında durmadığını belirtti.
Erdem, "Türk memuru toplu sözleşme ve grev hakkına giden yolda en büyük atılımı gerçekleştirdi. Sendikacılığa bir mihenk taşı daha eklendi. Gördük ki 7 yıldır hükümetin siyasi ve ekonomik cenderesi altında ezilen her kesim, hislerine tercüman olacak bir ses bekliyor" dedi.

 

14:01

Kesk Genel Sekreteri Şimşek: Hükümete sesleniyoruz

ANKARA - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Sekreteri Emirali Şimşek, memurların "uyarı greviyle" hükümete seslendiğini belirterek, "25 Kasım grevi, ülkede demokrasi ve barışın sağlanması için ürkek, arkası boş açılımlar yerine cesur ve bütün toplumsal kesimlerin katıldığı somut adımlara ihtiyaç olduğunu size hatırlatmak için yapılmış bir uyarıdır" dedi.
Uyarı grevi kapsamında iş bırakan KESK üyeleri Ziya Gökalp Caddesinde toplandı.
KESK’e bağlı sendikalarla, greve destek veren bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Ziya Gökalp Caddesindeki SSK İşhanı önünde bir araya geldi. Taleplerini içeren sloganlar atan grup, ellerinde pankartlar taşıdı.
Trafiğe kapatılan caddedeki bir kamyonun üzerine kurulan platformdan kalabalığa seslenen KESK Dönem Sözcüsü Tuğrul Culfa, gelecekleri için grev yaptıklarını söyledi. Culfa, "Buradan duymayan kulaklara, görmeyen gözlere, konuşmayanlara sesleniyoruz" dedi.
Eğitime yeterli bütçe, okullara yeterli ödenek verilmesi, mesleki saygınlığın korunup geliştirilmesi, KEY hesaplarında biriken paraların eksiksiz ödenmesi, vergi adaletsizliğinin önüne geçilmesi, otomatiğe bağlanan zamların geri alınması amacıyla grevde olduklarını dile getiren Culfa, şöyle konuştu:
"Başbakan bu greve ’kanunsuz, yasa dışı’ diyor. Yasa dışı olmak nedir? Deniz Feneri soygunu yasaya uygun da bizim grevimiz mi yasa dışı? Çocuklarınıza aldığınız gemileri ’gemicik’ diye halka yutturmak yasal da bizim grevimiz mi yasa dışı? Suyu ve yolu olmayan köylere bulaşık makinesi göndermek yasal da bizim grevimiz mi yasa dışı? Sayın Başbakan’ı uyarıyoruz. Daha önce yaptığımız grevlere de ’yasa dışı’ diyen başbakanları gördük, ama biz halen alanlardayız. Onları ise kimse hatırlamıyor. Sizin de sonunuz diğerleri gibi olacaktır. Biz biliriz ki haklar yasalardan önce gelir. Kamu emekçileri tarihi bunun bir göstergesidir."

"SİYASİ İKTİDARA SESLENİYORUZ..."
KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek ise hükümetin yapılan eylemi hak ettiğini savundu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söz konusu grevi kanunsuz ilan ettiğini hatırlatan Şimşek, "Sayın Başbakan! Kamu emekçileri ilk kez grev yapmıyor. Grev hakkımızı yerel hukukta da, uluslararası hukukta da defalarca tescil ettirdik" diye konuştu.
Yıllardır emekçilerin sorunlarının kulak ardı edildiğini ve emek örgütlerinin görmezden gelindiğini iddia eden Şimşek, şunları söyledi:
"Buradan siyasi iktidara bir kez daha sesleniyoruz, 25 Kasım grevi emekçilerin size yönelik uyarısıdır. Yanlışlığı defalarca kanıtlanmış politikalarınızı terk etmeniz için yapılan bir uyarıdır. 25 Kasım grevi ülkede demokrasi ve barışın sağlanması için ürkek, arkası boş açılımlar yerine cesur ve bütün toplumsal kesimlerin katıldığı somut adımlara ihtiyaç olduğunu size hatırlatmak için yapılmış bir uyarıdır. Çağ dışı sendika yasalarıyla çalışma hayatını düzenlemek yerine emekçilerin haklarını genişleten somut adımları artık atmanız için yapılmış bir uyarıdır. 25 Kasım grevi hukuku çiğneyerek engellediğiniz toplu sözleşme ve grev hakkımızı engellemeyi bırakmanız için, kamu emekçilerine tek yanlı dayatılan yüzdelik ücret artışlarına mahkum eden toplu görüşme uygulamasını terk edip bir an önce toplu sözleşme masasına oturmanız konusunda bir uyarıdır."

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDEN DESTEK
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Başkanı Mehmet Soğancı da yapılan grevle Türkiye’deki demokrasi mücadelesine büyük bir "ünlem işareti" koyduklarını belirtti. Soğancı, daha iyi, güvenli ve kaliteli bir yaşam için yetkilileri uyardıklarını söyledi.
Türk Tabipler Birliği 2. Başkanı Feride Aksu Tanık ise toplu görüşmelerin yerinin artık meydanlar ve sokaklar olduğunu kaydetti.
Konuşmaların ardından Türkçe ve Kürtçe şarkılar söylendi. Eyleme bazı CHP, DTP ve DSP milletvekillerinin de katıldığı gözlendi. Eyleme katılanların Kızılay Meydanına geçişi alınan güvenlik tedbirleri kapsamında kurulan polis barikatıyla engellendi.
Konuşmaların ardından aralarında DTP Milletvekili Sevahir Bayındır’ın da bulunduğu kendilerini "KESK’li kadınlar" olarak adlandıran bir grup, Milli Müdafaa Caddesine yürümek istedi. Bir süre polis ile tartışan gruptaki kadınların yürüyüşüne daha sonra izin verildi.
Eylemin ardından Ziya Gökalp Caddesi trafiğe açıldı.

 

13:56

Eğitim-İş üyesi bir grup, İstanbul Valiliği önünde basın açıklaması yaptı


İSTANBUL - Tepkilerini ifade eden pankartlar taşıyıp sloganlar atarak İstanbul Valiliği önüne kadar yürüyen gruba Atatürkçü Düşünce Derneği İstanbul Gençlik Kolları ve Türkiye Gençlik Birliği üyeleri de destek verdi.
Polisin güvenlik önlemleri aldığı Valilik binası önünde grup adına bir açıklama yapan Eğitim-İş 2 no’lu Şube Başkanı Abidin Baysal, grevli ve toplu sözleşmeli sendika yasası için bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdiklerini hatırlattı.
Baysal, 2010 yılı bütçe tasarısında, memur maaşlarına yüzde 2,5 2,5, asgari ücrete yüzde 3 3 emekli maaşlarına yüzde 4 2,4, gazi maaşlarına 1 Ocaktan itibaren aylık 8,2 TL ve yaşlılık ücretlerine ise aylık 2,3 TL gibi "trajikomik" artışların reva görüldüğünü belirtti.
Başta emeklilik yaşı olmak üzere sosyal güvenlik alanında kazanılmış haklarda geriye gidildiğini, sağlık hizmetlerinde muayene katılım paylarında yapılan artışların yüzde 100’ü bulduğunu, halkın yoksulluğa ve açlığa mahkum edildiğini savunan Baysal, "AKP iktidarı kamu çalışanlarına karşı bu pervasızlığı 4688 sayılı yasaya dayanarak yapmaktadır. Sendikal mücadelenin en önemli silahı grevdir" dedi.
Grup, açıklamanın ardından Sirkeci Garı’na kadar yürüyüş yaparak eylemini bitirdi.
Bu arada, Cağaloğlu yokuşundaki bir bankanın duvarlarına sprey boyayla slogan yazmaya çalışan Ezilenlerin Sosyalist Platformuna mensup gruba müdahale etmeye çalışan bir polis, göstericiler tarafından tartaklandı.
Öte yandan, "uyarı grevi"ne katılan memurların ve araçların tramvay yolunu kullanması nedeniyle, tramvay seferleri de zaman zaman aksadı.

 

13:48

Türkoğlu:"yaptığımız bu eylem, kamu görevlileri kadar vatandaşlarımızın da yaşam memnuniyetini artırmak içindir"

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen Bursa İl Temsilciliği üyesi yaklaşık 200 kişi, Gazcılar Caddesi’ndeki temsilcilik binası önünde toplanarak, Osmangazi Metro İstasyonu’na kadar yürüdü.
İl Temsilcisi Selçuk Türkoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün memur sendikacılığında yeni bir çığır açıldığını belirtti. Vatandaş memnuniyetinin kamu hizmetinin kalitesi, kamu hizmetinin kalitesinin ise memurların hizmet üretme şartlarıyla orantılı olduğunu ifade eden Türkoğlu, "Daha iyi hizmet sunumu, daha mutlu kamu çalışanıyla mümkündür. Yaptığımız eylem, kamu görevlileri kadar vatandaşlarımızın da yaşam memnuniyetini artırmak içindir" dedi.
Kamu-Sen üyeleri, davul zurna eşliğinde halay çekti.
Öte yandan, KESK Bursa Şubeler Platformu üyesi yaklaşık 400 kişi de Kent Meydanı’nda toplandı. Burada sloganlar atan grup, daha sonra Şehreküstü Meydanı’na yürüdü.
KESK Dönem Sözcüsü Süleyman Ayyılmaz, bugün Türkiye’nin her yerinde hizmet üretiminden gelen güçlerini kullandıklarını söyledi.

MALATYA
Malatya’da iş bırakan Eğitim-Sen üyeleri, sendika binası önünde toplandıktan sonra davul zurna eşliğinde Milli Eğitim Müdürlüğüne kadar yürüdü.
Müdürlük binasına "Burada grev var" yazılı pankart asan sendika üyeleri, tepkilerini alkışlarla gösterdi.
Eğitim-Sen Malatya Şube Başkanı Cengiz Karabay, yaptığı açıklamada, çalışma ve yaşam koşullarının giderek kötüleştiğini savunarak, "Bugün kriz bahanesiyle tüm halk kitlelerini ilgilendiren parasız eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik hakkı başta olmak üzere kamu hizmetlerinin ticaretleştirilmesi ve özelleştirilmesi uygulaması yaygınlaşmıştır" dedi.
Öte yandan, Kamu-Sen üyesi memurlar PTT önünde, Sağlık Emekçileri Sendikası üyeleri ise Malatya Devlet Hastanesi önünde toplanarak eylem yaptı.

HATAY
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi Recep Tuncay, Ulus Alanı’nda yaptığı basın açıklamasında, eylemlerinin yıllardır ihmal edilen, kaderiyle baş başa bırakılan başta işçi, esnaf, dar gelirli olmak üzere tüm kesimleri ilgilendirdiğini söyledi.
Tuncay, "Yıllardır bütün olumsuzluklara rağmen kesintisiz hizmet üreten kamu görevlileri olarak, en temel hakkımız olan yönetime katılma, insanca bir yaşam, adil bir paylaşım için kullandığımız demokratik hakkımıza herkesin saygı duymasını bekliyoruz" dedi.
Eyleme katılanlar, açıklamanın ardından halay çekti.

GAZİANTEP
Gaziantep’te sabah iş yerinin önünde buluşan memurlar, daha sonra gruplar halinde yürüyerek Kırkayak Parkı ve Şehitler Abidesi önünde toplandı.
Daha sonra sloganlar atarak Atatürk Bulvarı’ndan Maarif Meydanı’na yürüyen grup, Atatürk Anıtı önünde davul ve zurna eşliğinde halay çekti.
ABD’yi dolar yakarak protesto eden memurların eylemine, bazı vatandaşlar da destek verdi.
Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Mehmet Kılıç, uyarı grevi nedeniyle sıkıntı yaşayan vatandaşların tepkilerini, "vatandaşın sesi olan kamu görevlilerine değil, vatandaşları görmeyen, duymayan iktidara" göstermesini istediklerini söyledi.
Polis, etkinlik sırasında yoğun güvenlik önlemi aldı.

KAYSERİ
Kayseri’de ellerinde pankartlar taşıyan memurlar, Mimar Sinan Parkı’nda toplandı. CHP, MHP, DSP, EMEP ve Türkiye Değişim Hareketi ile bazı sivil toplum kuruluşları da memurlara destek verdi.
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Muammer Öner ve KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Sedat Ünsal, yaptıkları basın açıklamasında, Hükümetin, memura verdiği grevli toplu sözleşmeli sendikal hakla ilgili sözünü tutmasını istedi.
Daha sonra memurlar, davul zurna eşliğinde halay çekti. Eylem sırasında bir grup işçinin, parktaki ağaçlardan dökülen yaprakları süpürdüğü görüldü.

 

13:37

Aydın, Sivas, Denizli, Diyarbakır ve Muğla’da memurlar 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı

ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in çağrısıyla yurdun çeşitli yerlerinde memurlar "uyarı grevi" yaptı. Eğitim-Sen Aydın Şubesinin önünde toplanan KESK’e bağlı sendikaların üyeleri, ellerindeki pankartlar ve "Baskılar bizi yıldıramaz", "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz" diye slogan atarak yürümek istedi. Sendikanın bulunduğu sokağın başında barikat kuran polisler, sendika yöneticilerine 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettiklerini belirtti. Sendika yöneticileri ile polis yetkililerinin görüşmeleri sırasında sendikaya destek amacıyla Aydın Tabip Odası ve SES Aydın Şubesi üyeleri de gruba katılarak slogan atmaya başladı. Görüşme sonucu, pankartların indirilmesi karşılığında yürüyüşe izin verildi. Grup, slogan atarak Sulu Park’ın önüne kadar yürüdü. Burada basın açıklaması yapan KESK Aydın Dönem Sözcüsü Orhan Aygün, bugün Türkiye’nin her yerinde hizmet üretiminden gelen güçlerini kullandıklarını belirterek, ülkeyi 25 Kasım grevine getirenin AK Parti iktidarı olduğunu öne sürdü. Basın açıklamasının ardından grup, olaysız dağıldı. -SİVAS- Sivas’ta Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü binasının önünde toplanan grup adına açıklama yapan Kamu-Sen Sivas Temsilcisi Muzaffer Karadağ, şunları söyledi: "Bugün memur sendikacılığında yeni bir çığır açıldı. Türk memuru, toplu sözleşme ve grev hakkına giden yolda en büyük atılımı gerçekleştirdi, sendikacılığa bir mihenk taşı ekledi. Bugün memurlarımız, üzerlerine asılan her türlü asılsız yaftayı parçaladı. ’Memur ne iş yapıyor ki yan gelip yatıyor’ diyenler memurların ne iş yaptığını gördü" diye konuştu. Açıklamanın ardından, üzerinde "Sivaslı memur" yazan tabut taşıyan grup, davul zurna eşliğinde slogan atarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Burada bir süre halay çeken grup, daha sonra dağıldı. -DENİZLİ- Denizli’de memurlar, davul zurna eşliğinde harmandalı ve zeybek oynadı. Sabah saatlerinde Denizli Defterdarlığının önünde toplanan memurlar, polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde slogan atarak ve alkışlayarak hükümetin uygulamalarını protesto etti. Memurlar, davul zurna eşliğinde harmandalı ve zeybek oynadı. Daha sonra Denizli Valiliğinin önüne kadar slogan atarak yürüyen memurlar, olaysız dağıldı. -DİYARBAKIR- Diyarbakır’da Defterdarlık, Büyükşehir Belediyesi ve Milli Eğitim Müdürlüğünün önünde toplanan memurlar, davul zurna eşliğinde halay çekti, slogan attı. Gruba bazı öğrencilerin de destek verdiği görüldü. Eğitim-Sen Şube Başkanı Abdullah Karahan, "uyarı grevi"yle özgürlük, eşitlik, kardeşlik, demokrasi ve herkese ana dilde eğitim hakkı, okullara bütçeden yeterli ödenek ayrılmasını istediklerini söyledi. Taleplerin gerçekleşmesinin ancak hükümetle yapılacak toplu sözleşme ile mümkün olduğunu kaydeden Karahan, "Hükümet artık kamu emekçilerini oyalamaktan vazgeçmeli ve toplu sözleşme talebimize olumlu yanıt vermelidir. Kazanılmış haklarımızın daha fazla gasbedilmesine sessiz ve tepkisiz kalmayacağız. Bu grev, kamu emekçilerinin dayatılmış yüzdelik ücret artışlarına mahkum eden toplu görüşme uygulamasını terk edip bir an önce toplu sözleşme masasına oturmanız konusunda bir uyarıdır" dedi. Bu arada, bazı okulların girişine "Bu iş yerinde grev var" yazılı pankart asıldı. -MUĞLA- Muğla’daki Türkiye Kamu-Sen üyelerinin bir bölümü, Sınırsızlık Meydanı’nda toplandı. Türkiye Kamu-Sen Muğla Temsilcisi Hasan Gezgin, bu eylemin yıllardır ihmal edilen, kaderiyle baş başa bırakılan işçinin, esnafın, çiftçinin, dar ve sabit gelirli tüm kesimlerin eylemi gibi kabul gördüğünü söyledi. Gezgin, "Onların gözleri kör, kulakları sağır, konuştukları dilleri doğruları söyleyememektedir. Siyasi irade verdiği sözleri tutmamış, attığı imzaların arkasında duramamıştır. İktidarda olduğu dönem boyunca kamu görevlilerinin kazanılmış haklarını geriletmek, yeni haklar vermemek için mücadele etmişlerdir. Seçim meydanlarındaki vaatlerini tutamamışlardır. Bizleri eylemlilik sürecine götüren neden işte budur" dedi. Bodrum’da da iş bırakan Eğitim-Sen üyeleri, Bodrum Belediye Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Eğitim-Sen Bodrum Temsilcisi Ali Cavit Nacar, ekonomik krizin işsizlik ve yoksulluğu artırdığına işaret ederek, "Krizin geniş toplum kesimleri üzerindeki etkisi giderek artmakta, emekçilerin ve halkımızın sırtındaki yük, gün geçtikçe ağırlaşmaktadır" diye konuştu.

 

13:04

Samsun, Gümüşhane, Van ve Yozgat’ta büyük hareketlilik var

ANKARA - Samsun’da memurların iş bırakma eylemi nedeniyle, Samsun Garı’nda yolcu ve yük treni seferleri yapılamadı.
DSİ 7. Bölge Müdürlüğü önünde toplanan memurlar, buradan Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Anıtı’nın bulunduğu Cumhuriyet Caddesi’ne iki kol halinde yürüdü.
Yapılan basın açıklamasında, kamu çalışanlarının toplu sözleşme için grev hakkını kullandığı, grev hakkının gerek iç hukuk gerekse uluslararası hukuk ve anlaşmalar çerçevesinde kazanılmış bir hak olduğu belirtildi.

Gümüşhane
Gümüşhane’deki Türkiye Kamu-Sen üyeleri, sendika binasında toplanarak davul zurna eşliğinde pankartlarla Cumhuriyet ve Atatürk caddeleri güzergahından yürüyüşe geçti. Zafer Meydanı’na gelen grup, çeşitli sloganlar attı.
Basın açıklaması yapan Türkiye Kamu-Sen Gümüşhane İl Temsilcisi Şevki Aşkın, siyasi iradenin verdiği sözleri tutmadığını, attığı imzaların arkasında duramadığını savundu.
Haklı davaları için yola çıktıklarını, demokratik, ekonomik, sosyal ve siyasal haklarını istediklerini ifade eden Aşkın, "Memurumuzun gelecekle ilgili endişeli bekleyişine, her türlü belirsizlik ve umutsuzluğuna son vermek için başlattığımız mücadelede ellerimizi, gönüllerimizi, saflarımızı ve seslerimizi birleştirdik" diye konuştu.
Açıklamanın ardından grup, sendika binasına kadar yürüdükten sonra dağıldı.

Yozgat
Yozgat Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliğince organize edilen miting, ilgi görmedi.
Cumhuriyet Alanı’nda toplanan bir grup, ellerinde çeşitli pankartlar taşıyıp, sloganlar attı. Memurların eylemine CHP İl Başkanı Ali Keven, MHP İl Başkanı Ergin Çınarer de destek verdi.
Türkiye Kamu-Sen Yozgat İl Temsilcisi Seyfi Bayrak, yaptığı konuşmada, "Yıllardır bütün olumsuzluklara rağmen kesintisiz hizmet üreten kamu görevlileri olarak en temel hakkımız olan yönetime katılma, insanca yaşam, adil paylaşım için kullandığımız demokratik hakkımıza herkesin saygı duymasını, bizleri anlayışla karşılamasını umuyoruz" dedi.
Daha sonra Lise Caddesi’nde yürümek isteyen memurlara, polis izin vermedi. Bunun üzerine eyleme katılan memurlar dağıldı.

Van
Van’da iş bırakan Türkiye Kamu-Sen ve KESK üyeleri, Eğitim ve Araştırma ile İpekyolu Devlet hastanelerinin önünde toplandı.
Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi önüne gelen sendika üyeleri adına konuşan SES Van Şubesi Başkanı Yılmaz Berki, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda KESK’e bağlı tüm sendikalarla birlikte grev yapacaklarını belirtti.
Van İpekyolu Devlet Hastanesinde ise duvarlara "Bu iş yerinde grev var" pankartı asan, slogan atan Kamu-Sen üyeleri, davul zurna eşliğinde halay çekti.
Türkiye Kamu-Sen Van Temsilcisi Kutbettin Yıldız, Türk memurunun toplu sözleşme ve grev hakkına giden yolda en büyük atılımı yaptığını, sendikacılığa bir mihenk taşı daha eklediğini söyledi.

AND-SEN, GREVE KATILMADI
Anadolu Eğitim Çalışanları Birliği Sendikası (And-Sen) Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı Murat Bayram, Bitlis’in Tatvan ilçesi şube binasında yaptığı açıklamada, bölge olarak eyleme katılmayacaklarını söyledi.
Kendilerine verilen zammı protesto etmek için "bugün mesaiye ara vermeden çalışacaklarını" belirten Bayram, şunları kaydetti:
"Hükümeti ve bize verilen çok komik zammı, bağlı bulunduğumuz kamu kurumlarında, işlerimizin başında çalışmaya devam ederek, mesai saatlerini aksatmadan çalışarak protesto edeceğiz. Biz değil, bizleri, eğitim çalışanlarını açlığa, yoksulluğa, hatta ölüme terk edenler utansın. Kamu çalışanlarının iş bırakma eylemi bir günle sınırlıdır. Asıl işi bırakması gerekenler bizler değil, hükümet ve yöneticileridir." 
 

 12:16

Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in çağrısıyla yapılan memurların "uyarı grevi"ne destek veren bir gruba, polis müdahale etti.

ANKARA - Ellerinde ÖDP, Öğrenci Kollektifleri ve Sosyalist Parti bayrakları taşıyan bir grup, Ziya Gökalp Caddesi SSK İş Hanı önündeki üst geçite çıkmak istedi. Polisin izin vermemesi üzerine göstericilerle polis arasında arbede yaşandı.
Eylemcilerin ellerindeki sopalarla polise vurması sonrasında güvenlik görevlileri biber gazı kullanarak grubu üst geçitten indirdi.
Bu arada eylemcilerin kendi aralarında da tartıştığı gözlendi. Tartışanlar diğer eylemciler tarafından sakinleştirildi.
Bazı göstericiler polisin müdahale sırasında kullandığı biber gazından etkilendi.

 

 12:16

Eskişehir’de uyarı grevi kapsamında yolcu trenleri seferlerine ara verildi

ESKİŞEHİR - Ankara ve İstanbul istikametinden gelip Eskişehir’den geçen yolcu trenlerinin bazıları eylem nedeniyle merkez garda, bazıları da Enveriye İstasyonu’nda bekletiliyor. Yolcuların bir kısmı sabaha karşı temin edilen otobüslerle İstanbul’a gönderildi.
İstanbul-Ankara seferini yapan ve bir süre Arifiye’de bekletilen Anadolu Ekpresi Eskişehir Garı’na geldi. Makinist ve tren görevlilerinin eyleme destek verdiğini belirtip treni haraket ettirmeyeceklerini söylemeleri üzerine buradaki yolculardan bazılarının saat 11.15’te hareket eden Yüksek Hızlı Tren’e (YHT) aktarması yapıldı, bazıları da kendi imkanlarıyla Ankara’ya gitti.
Bu sırada biletli YHT yolcuları ile aktarma yapılan Anadolu Ekspresi yolcuları arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Bazı vatandaşlar yaşanan yoğunluktan ve ayakta seyahat etmek zorunda kalmaktan şikayet etti. Tren seferlerinin iptal edilmesi nedeniyle garda çok sayıda yolcu beklemek zorunda kaldı.
Yetkililer, YHT’nin seferlerine devam ettiğini, hareket saatlerinde bir değişikliğin söz konusu olmadığını belirtti.
Emniyet güçleri, garda geniş güvenlik önlemi aldı.

Eğitim ve Sağlık
İl Sağlık Müdürü Hüseyin Fidan da kentte ve ilçelerdeki hastanelerin poliklinikleri ile acil servislerinde bir sıkıntının yaşanmadığını, personelin görevlerinin başında olduğunu belirterek, aile sağlığı merkezlerindeki aile hekimlerinin de çalıştığını bildirdi.
İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan da bazı münferit devamsızlıklar dışında eğitimde aksama yaşanmadığını, öğrencilerin derslerini takip ettiklerini bildirdi.
Öte yandan, eyleme destek veren memurlar, garın yakınındaki otoparkta kurulan platform önünde toplandı.

 

 

12:14

Zonguldak’tan hareket eden yolcu treni, memurların "Uyarı Grevi" nedeniyle Karabük’e 2 kilometre kala durarak yoluna devam etmedi.

KARABÜK - Alınan bilgiye göre, Zonguldak’tan 07.20’de Karabük’e hareket etmesi gereken 21604 sefer sayılı yolcu treni, uyarı grevi nedeniyle sefere çıkmadı.
Zonguldak’tan 07.00’de hareket eden 21601 sayılı yolcu treni ise Karabük’e yaklaşık 2 kilometre kala makas değiştirmeyerek, yoluna devam etmedi.
Bazı yolcular yürüyerek istasyona gelirken, bazıları da trende beklemeye başladı.

 

 

12:05

Erzurum’da iş bırakan memurlar ile polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı

ERZURUM - "Uyarı grevi" adıyla yaptıkları iş bırakma eylemine katılan memurlar, ellerinde döviz ve pankartlarla, önce Valilik binası önüne gelerek, Yönetim Caddesi’nde basın açıklaması yaptı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Türkiye Kamu-Sen Erzurum İl Temsilcisi Müfit Bayraktar, seçim meydanlarındaki vaatlerin unutulması nedeniyle grev yaptıklarını söyledi. Müfit Bayraktar, "Haklı davamız için yola çıktık, bizler de demokratik, ekonomik, sosyal ve siyasal haklarımızı istiyoruz" dedi.
Basın açıklamasının ardından eyleme katılan memurlar, caddenin trafiğe kapatılmadığı gerekçesiyle polis ekipleriyle tartıştı. Ardından Havuzbaşı Atatürk Anıtı önüne gelerek saygı duruşu yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Eyleme katılan memurlar, daha sonra İstasyon Garı’na kadar slogan atarak yürüdü.
Memurların burada treni durdurmak istemeleri nedeniyle emniyet güçleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Polislerin grubun tren garına girmelerine izin vermemesi üzerine gergin anlar yaşandı. Memurlar, "başkaları kırmızı halı ile havai fişekle karşılanırken bizim tren garına girmemize izin verilmiyor" diye bağırdı.
Tren garına giremeyen grup, daha sonra garda bulunan Türk Ulaşım-Sen şubesine girdi. Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, "Bizim amacımız bütün kurumlardaki eylemle sesimizi duyurmak ve hükümetin bize tarif ettiği 2004 yılındaki toplu sözleşme hakkını almaktır" dedi.

 

 

11:53

Çivi ve beraberindeki sendika üyeleri, Kavaklıdere Vergi Dairesi önünde basın açıklaması yaptı.

ANKARA - Açıklamasında, "4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun, yürürlüğe gireli sekiz yıldan fazla bir zaman olmasına rağmen, hak almak bir tarafa hak aramanın bile tam manasıyla mümkün olmadığı bir tüzükten öteye gidememiştir" görüşünü dile getiren Çivi, bu yasayla memurların hak ve hukukunun, "Hükümetlerin iki dudağının arasına hapsedildiğini" savundu.
Sosyal Güvenlik Reformu ile de gelecek nesillerin emekli olmalarının imkansız hale getirildiğini, verilen yüzdelik maaş artışlarının teşhis, tedavi ve ilaç katkı bedelleri tahsil edilerek fazlasıyla geri alındığını öne süren HAKSEN Genel Başkanı Çivi, "Kamu çalışanları, üzerlerine yüklenen istikrar paketlerinin altında fakirleşmiş, kazanılmış haklar birer birer elinden alınmıştır" dedi.
Ayhan Çivi, açıklamasında, "Başbakan Erdoğan, ’Greve katılan memurlar sonuçlarına katlanır’ dedi. Her şeyi göze aldık. Siz tüm memurların amirisiniz, bizi tehdit edemezsiniz" ifadesine yer verdi.

 

 

11:43

İş bırakan Türkiye Kamu-Sen üyeleri, Abdi İpekçi Parkı’nda toplanmaya başladı

ANKARA - Sabah saatlerinde iş bırakan Konfederasyon üyeleri, işyerleri önünde bir araya geldi. Konfederasyona bağlı sendikaların genel başkanları, işyerleri önünde eylemin gerekçesine ilişkin açıklamalar yaptı. Açıklamaların ardından memurlar, taleplerini içeren pankartlarla, sloganlar atarak Abdi İpekçi Parkı’na doğru yürüyüşe geçti.
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Yönetim Kurulu üyeleri yürüyüş kortejinin en önünde, üzerlerindeki önlüklerle, Abdi İpekçi Parkı’na giriş yaptı. Alanda toplanan memurlar, tepkilerini ifade eden sloganlar atıyor. Konfederasyon üyelerinin tamamının alana girmesinin ardından Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, üyelerine hitap edecek.
Bazı sivil toplum örgütü temsilcileri ve üyeleri de parka gelerek eyleme destek verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı önünde açıklama
Bu arada, Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sendika üyeleriyle toplandıkları Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir basın açıklaması yaptı. Eğitim-öğretim faaliyetlerinin eylem nedeniyle bir günlüğüne durduğunu anlatan Koncuk, iş bırakma eylemine katılan eğitim çalışanlarını kutladığını ifade etti.
En son iş bırakma eylemini 1 Aralık 2000 tarihinde yaptıklarını hatırlatan Koncuk, Başbakan Erdoğan’ın dokuz yıldır iş bırakma eylemi yapmayan memurları için "aldığımız tedbirler memurları memnun etmiyor mu acaba? Memurları üzdük mü?" diye düşünmediğini, bunun yerine memuru "tehdit ettiğini" öne sürdü. Başbakan Erdoğan’ın 2004’te memurlara grev ve toplu sözleşme vereceğine söz verdiğini ifade eden Koncuk, Başbakan’dan bu sözlerini yerine getirmesini beklediklerini kaydetti.
Küresel kriz gerekçe gösterilerek sanayiciye katkı sağlandığını, memura verilen katkının ise bunun yanında çok az olduğunu dile getiren Koncuk, toplu sözleşme ve grev haklarını alana kadar geri adım atmayacaklarını söyledi.
Öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü ekonomik ve sosyal sıkıntılar nedeniyle buruk kutladığını belirten Koncuk, "Bunun hesabı sandıkta sorulacaktır" dedi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’ya da seslenen Koncuk, altı aydır görev yapan Milli Eğitim Bakanının eğitim çalışanları için hiçbir şey yapmadığını iddia etti.
Koncuk, açıklamasının ardından Abdi İpekçi Parkı’na geçti.

 

 

11:30

Sirkeci Garı’nda tren seferleri durdu

İSTANBUL - Memurların bir günlük "uyarı grevi" kapsamında, Sirkeci Garı’nda tren seferleri durdu.
Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in çağrısıyla yapılan eyleme katılan sendika üyesi bir grup, Sirkeci Garı önünde toplandı.
Çeşitli sloganlar atan sendika üyeleri, davul zurna eşliğinde halay çekerek eylem yaptı. Memurların eylemine sanatçı Mustafa Alabora da destek verdi.
Bu arada, yolculuk yapmak için Sirkeci Garı’na gelen vatandaşlar, seferlerin iptal edildiğini öğrenince tepki gösterdi. Trenlerin peronlarda bekletildiği Sirkeci Garı’nda, seferlerin gün boyunca yapılmayacağı öğrenildi.
Eylem süresince çevik kuvvet ekipleri de bölgede güvenlik önlemi aldı.
Öte yandan, kendilerini Devrimci Liseliler olarak adlandıran bir grup da slogan atıp zıplayarak, memurlara destek verdi.
Sendika üyesi memurların, Beyazıt’a yürüyerek orada diğer sendika üyeleriyle birlikte ortak açıklama yapması bekleniyor. 

 

 

11:22

Demiryolu çalışanlarının iş bırakması nedeniyle Ankara Garı’ndan trenler ve banliyöler hareket etmedi

 

ANKARA - Memurların "uyarı grevi" nedeniyle Ankara Garı’ndan, gecikmeli kalkan 2 YHT dışında, trenler ve banliyöler kalkmadı.
İş bırakan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) ve Türk Ulaşım Sen (TUS) üyelerinin bir bölümü, Ankara Garı’ndaki peronlarda toplandı. Gar içinde emniyet güçleri geniş güvenlik önlemleri alırken uyarı grevi nedeniyle çalıştırılmayan banliyöler ile konvansiyonel trenler peronlarda bekletildi. Ayrıca, saat 08.00’de hareket etmesi gereken Boğaziçi Ekspresi de "tren personelinin görev kabul etmemesi nedeniyle" depoya çekildi.
Ankara Garı’nda basın açıklaması yapan BTS Genel Başkanı Yunus Akıl, "Gece yarısından itibaren demiryolu hattında çalışan trenlerin yüzde 90’ı işlememektedir. Özellikle Haydarpaşa’dan hareket eden trenler Arifiye’de çakılmış durumda. İzmir’den gelen trenlerin hemen hepsi Eskişehir’de bekletiliyor. Grevimiz saat 24.00’e kadar sürecektir" diye konuştu.
TUS Genel Başkanı Nazmi Güzel ise basın açıklamasında, gece yarısından itibaren Türkiye genelinde tüm trenlerin, yolcuların mağdur olmaması için, belli merkezlere getirilerek durdurulduğunu söyledi. Arifiye’de 2 binin üzerinde yolcunun bekletilmesi nedeniyle bazı trenlerin Ankara’ya gelişine izin verildiğini anlatan Güzel, "Ankara’dan 2 yüksek hızlı tren seferinin gecikmeli olarak yapılmasını sağladık. Bunun dışında Ankara Garı’ndan hareket eden trenimiz olmadı" dedi.
Ankara’da Sincan-Kayaş arasındaki banliyö seferlerinin de yapılmadığını dile getiren Güzel, şunları söyledi:
"Kayseri’de 2 farklı ekspres arka arkaya bağlanarak sefere gönderildi. Bunu kim yaptıysa ciddi anlamda suç işlemiştir. Trenin emniyetini sağlayacak tren şefi, kondüktör, makinist yardımcısı yok. Sadece bir makinist ile tren yola çıkarıldı. Makinist rahatsızlansa ya da yokuş çıkarken bir kopma olsa bunun hesabını kim verecek, buna gerek yoktu. Biz zaten iyi niyetle hareket ediyoruz. Halkımızı, mağdur ettiysek, özür diliyoruz. Bunu yapmaktan başka şansımız olmadığını bilmelerini istiyoruz."
Dün akşam İstanbul’dan hareket eden ancak Arifiye’de bekletilen trenlerin yolcuları Eskişehir’den hızlı trene bindirilerek Ankara Garı’na getirildi. Trenden inen vatandaşlar, grevin gece yarısı başlatılacağından haberdar olmadıkları için mağdur olduklarını dile getirdi. Bazı vatandaşlar ise grev yapılacağının bilinmesine rağmen kendilerine tren bileti satılmasını eleştirdi.

 

 

11:19

Yorgun: "sağlık, küresel sermayeyle pazarlık alanı haline getirilemez"

ANKARA - Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Bedriye Yorgun, "Sağlık, küresel sermaye ile pazarlık alanı haline getirilemez" dedi.
SES’e bağlı memurlar, bir günlük "uyarı grevi" kapsamında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde toplanarak basın açıklaması yaptılar.
Bazı sivil toplum örgütleri ile çevre hastanelerden, hükümeti ve memur zammını protesto eden pankartlarla gelen sağlık çalışanları adına SES Ankara Şube Başkanı İbrahim Kara, basın açıklaması yaptı.
IMF ve uluslararası sermayenin AK Parti eliyle sağlık alanını tahrip etiğini ileri süren Kara, sağlık alanının ticarileştirildiğini, sağlık çalışanlarının güç koşullar altında hizmet vermek zorunda bırakıldığını öne sürdü.
Kara, "Herkese eşit, nitelikli, ulaşılabilir, parasız sağlık hakkı istiyoruz. Eşitlik, adalet, toplu sözleşme ve herkese sağlık, güvenli gelecek için bugün uyarı grevindeyiz. Yarın gasp edilen haklarımızı geri alana kadar bir günü aşan grevlerde buluşacağız. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak kararlıyız. Halkın sağlığı, çocuklarımızın geleceğini dün olduğu gibi bugün de fiili ve meşru eylemlerimize savunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
SES Genel Başkanı Bedriye Yorgun da halkın mücadelesinin haklılığını bildiğini ve destek verdiğini savunarak, "Sayın Başbakan, sen hukuku kendine göre tanımlayadur. Davos’ta ’one minute’ diyedur. Emekçiler sana ’one minute’ diyorlar. Çünkü samimiyetine inanmıyorlar. Sağlık küresel sermayeye pazarlık alanı haline getirilemez" dedi.
KESK Basın Yayın Sekreteri Hüseyin Gölpınar da haklı bir mücadele yürüttüklerini ifade ederek, bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini söyledi.
Tıp fakültesi önünde toplanan grup açıklamasını ardından KESK’e bağlı diğer sendikalarla buluşmak üzere Ziya Gökalp Caddesine doğru yürüyüşe geçti.

 

 

11:14

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız, sağlık çalışanlarının iş bırakma eylemine katıldı

ANKARA -  Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, burada yaptığı konuşmada, kamu çalışanlarının hakları için mücadele verdiklerini belirterek, bu hakların "mutlaka" elde edileceğini söyledi. Netice alıncaya kadar mücadelelerine devam edeceklerini bildiren Akyıldız, siyasetçilerin bu mesajı iyi anlaması gerektiğini söyledi.
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, eylemlerine toplumun her kesiminin destek verdiğini, mücadelelerinde güçlerini haklılıklarından aldıklarını belirtti. Kahveci, hükümetin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi, tek taraflı uygulamalardan vazgeçerek tabanın sesine kulak vermesi, kapsamlı ve adil bir sosyal güvenlik sistemi, ekonomik krizin faturasının çalışanlara ödettirilmemesi için iş bıraktıklarını ifade etti.
Memurlar olarak toplu sözleşme ve grev hakkı istediklerini dile getiren Kahveci, "Yıllardır bütün olumsuzluklara rağmen kesintisiz hizmet üreten kamu görevlileri olarak en temel hakkımız olan yönetime katılma, insanca bir yaşam, adil bir paylaşım için kullandığımız demokratik hakka herkesin saygı duyduğunu, bizleri anlayışla karşıladığını biliyoruz. Yaptığımız eylem kamu görevlileri kadar vatandaşlarımızın da yaşam memnuniyetini artırmak içindir" dedi.
Kahveci, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın domuz gribi aşısı olmayacağını söylediğini ifade ederek, Başbakan Erdoğan maskesi takan bir sendikalıya temsili "grev aşısı" yaptı.
Daha sonra, Yüksek İhtisas Hastanesi’ne gelen vatandaşlara karanfiller dağıtan sendika üyeleri, Abdi İpekçi Parkı’na doğru yürüyüşe geçti.

 

 

11:08

Memurların bir günlük "uyarı grevi"ne, Türk Haber-Sen’e üye bir grup PTT çalışanı da katılıyor

İSTANBUL - Sirkeci PTT Merkez Müdürlüğü önünde toplanan PTT çalışanları, bina girişine "Bu İş Yerinde Grev Var" yazılı pankart astı. Grup, çeşitli gişe işlemleri için müdürlüğe gelen vatandaşlara da grev dolayısıyla hizmetlerin verilemediğini bildirdi.
Türk Haber-Sen İstanbul Şube Başkanı Ahmet Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün bütün kamu kurumlarında gerçekleştirilen bir günlük "uyarı grevi" çerçevesinde posta çalışanlarının da hizmet vermediğini söyledi.
130’a yakın gişe işleminin yapılmadığını, posta dağıtım ve telgraf hizmetlerinin verilmediğini kaydeden Kurt, grev ve toplu sözleşme haklarının bir an önce hayata geçirilmesi, ücretlerin insan onuruna yakışır bir şekilde düzenlenmesi ve sağlıkta katkı paylarının kaldırılması gibi birçok talepleri olduğunu belirtti.
Bir kısmı Sirkeci Garı önünde demir yolu çalışanlarının eylemine destek vermek üzere ayrılan sendika üyelerinin, diğer kısmı da toplanmanın gerçekleşeceği Beyazıt’a doğru hareket etti.

 

 

11:02

5 trenden 4’ü Arifiye Tren İstasyonu’ndan hareket etti

SAKARYA - Memur konfederasyonlarınca başlatılan "uyarı grevi" kapsamında Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki istasyonda gece yarısı başlayan eylemin ardından durdurulan 5 trenden 4 istasyondan ayrıldı. Türk Ulaşım Sen Sakarya Şube Başkanı Cihad Koray, AA muhabirine yaptığı açıklamada Arifiye Tren İstasyonu’ndaki eylemin sürdüğünü belirterek, aşırı yığılma nedeniyle Fatih Ekspresi başta olmak üzere 4 trenin yoluna devam etmesine izin verdiklerini, Ankara Ekspresi’nin ise istasyonda bekletildiğini belirtti.
Koray, şunları kaydetti:
"Az önce İç Anadolu Mavi Ekspresi’ni gönderdik, ancak eylemimiz devam ediyor. Yığılma nedeniyle trenlerin geçişine izin verdik. Şu anda istasyonda sadece Ankara Ekspresi var. Yolcuları işletme tarafından sanırım gönderilecek. Adapazarı Haydarpaşa Ekspresi çalışmıyor. Biz eylemimizi bir aydan beri duyuruyorduk. Burada eylem belirlenen saate kadar sürecektir."
Arifiye Tren İstasyonu’nda gece başlayan eylemde İstanbul yönünden gelen 5 tren durdurulmuş, 5 saatlik bekleyişin ardından trenlerin geçişine izin verilmişti.

 

 

10:35 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, memurların "uyarı grevi" ile ilgili, "Kamu çalışanlarının sesini işte böyle duyuracağız"

ANKARA - İş bırakan Türkiye Kamu-Sen üyelerinin bir bölümü, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü önünde toplandı.
Akyıldız, burada yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının haklarını korumak ve geliştirmek için kamuoyunun da desteğiyle eylemde olduklarını belirtti. Hakları olmayan hiçbir talepleri bulunmadığını vurgulayan Bircan Akyıldız, 8 yıldır toplu görüşme masasında kamu çalışanlarının ekonomik, sosyal ve sendikal hakları için mücadele ettiklerini, siyasi iradenin ise buna karşı direnç gösterdiğini söyledi.
Kamu çalışanlarının, "keyfinden eylem yapmadığını" dile getiren Akyıldız, "Verdikleri sözün, attıkları imzanın arkasında duramayanlar, kamu çalışanlarını eylem yaptıkları için suçlayamaz" dedi.
Akyıldız, siyasi iradenin, taleplerini duymazdan geldiğini savunarak, "Kamu çalışanlarının sesini işte böyle duyuracağız" diye konuştu.

Oturma ve soyunma eylemleri
Eylemlerinin ikinci ve üçüncü aşamaları olacağını bildiren Akyıldız, bundan sonra oturma, soyunma eylemleri ve Ankara’ya yürüyüşlerle bunları devam ettireceklerini kaydetti.
Eylemin yasal olduğunu, yargı kararlarının da bunu ispat ettiğini söyleyen Akyıldız, eylem kararını başkalarından almadıklarını, bu kararı bizzat kamu çalışanları ve onların sendikalarının yöneticilerinin verdiğini ifade etti.
Kamu çalışanlarının grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı olduğunu, bunun önündeki tek engelin siyasi iradeden kaynaklandığını ileri süren Akyıldız, "Dileğimiz, siyasi iradenin sesimizi duymasıdır. Duymazsa, duyması için her şeyi yapacağız" dedi.
Akyıldız, bir gazetecinin, eyleme ilişkin engelleme olup olmadığı yönündeki sorusu üzerine de trenlerde iş bırakan kamu çalışanlarına trenlere yol vermeleri için "şiddet uygulandığını" öne sürdü. Akyıldız, kamu çalışanlarına yapılan bu tür müdahaleleri kınadıklarını söyledi.

 

 

10:22

Gaziantep’in Fevzipaşa Tren İstasyonunda tren seferleri yapılamayınca yolcular minibüslerle taşındı


İSLAHİYE - Adana-Diyarbakır seferi yapan Güney Ekspresi, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Ulaşım-Sen’e üye makinistlerin iş bırakması nedeniyle İslahiye Fevzipaşa beldesi tren garında motorlarını susturarak yoluna devam etmedi.
Tren garına gelen TCDD Gaziantep Bölge Amiri İbrahim Temizsoy, makinistlerle görüşerek yola devam etmelerini istedi.
Makinistlerin bunu kabul etmemesi üzerine, 94 yolcu minibüslerle gidecekleri yerlere taşındı.
Yolcularla sendika üyeleri arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.
İslahiye-Mersin arasında yolcu taşıyan Raybüs treni de bugün eylem nedeniyle yolcu taşımadı.
Türk Ulaşım-Sen Gaziantep Şube Başkanı Adem Akkuş, uyarı grevine TCDD çalışanlarından büyük destek olduğunu söyledi.
TCDD personelinin çalışma şartlarının düzeltilmesini istediklerini belirten Akkuş, şöyle konuştu:
"Tren garının ve lojmanların fiziki görüntüleri rehabilite edilmeli, Türkiye’ye yakışır demir yolları yapılmalı. Bugün burada siyaset ve ülkemiz gibi, gündemi meşgul eden konulara girmeden, kamu çalışanlarının sosyal ve ekonomik yapısına birkaç başlıkta değinip TCDD ve DHMİ çalışanları olarak talep, istek ve sıkıntılarımızı iletmek adına eylem yapıyoruz. Bizler sadece iş bırakıyoruz. Makinist arkadaşlar sabaha kadar trenleri bekleyecek. Herhangi zarar gelmemesi için nöbet tutacak. Vatandaşlarımızdan eylemimize anlayış göstermelerini bekliyoruz."

 

 

10:16

Sağlık Bakanlığı kınama açıklaması yaptı


ANKARA - Sağlık Bakanlığı, memurların "uyarı grevi" ile ilgili, "Böyle çok önemli ve olağanüstü bir dönemde hak arayacağız diye sağlık hizmetlerinin aksatılmasına müsamaha gösterilmesinin beklenemeyeceğini" bildirdi.
Sağlık Bakanlığının internet sitesinde "Memur Eylemi Hakkında Bakanlık Duyurusu" başlığı altında yapılan açıklamada, hukuk çerçevesinde hak aranabileceği, ancak "hiçbir hak arama eyleminin, insan haklarını, bu haklar içerisinde en önemli hak olan sağlık hizmetlerine erişme hakkını engellememesi, sağlık hizmeti sunumunda aksaklıklara, olumsuzluklara yol açmaması" gerektiği vurgulandı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Ayrıca ülkemizin, evrensel boyutları da olan çok önemli bir salgın sürecinden geçtiği unutulmamalıdır. Böyle olağanüstü dönemlerde sağlık hizmetlerine erişim ve bu hizmetin insanımıza sunumu daha da önem kazanmaktadır.
Çünkü hiçbir hak arama gerekçesi sağlık hizmetlerinin aksatılmasını mazur gösteremez. Böyle çok önemli ve olağanüstü bir dönemde hak arayacağız diye sağlık hizmetlerinin aksatılmasına müsamaha göstermemiz beklenemez. Sağlık hizmetlerinin sunumunda aksaklıklara sebep olan ve insanımıza sunulan hizmetlerde özensiz davranan personelimiz hakkında yine mevzuat ve hukuk çerçevesinde her türlü işlemin yapılacağının bilinmesini isteriz."

 

 

09:55

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, memurların haklı taleplerinin dikkate alınmasını istedi.


ANKARA - Uslu, yaptığı yazılı açıklamada, memurların bugün yaptığı uyarı grevinin sadece yasalar ve güvenlik açısından değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi. Uslu, yasalarda karşılığının olmamasının "Uyarı eylemi" hakkının bulunmadığı anlamına gelmeyeceği görüşünü aktararak, "Yapılması gereken ILO sözleşmelerini referans alarak Anayasayı ve yasaları yasaklardan arındırmaktır" dedi.
Uslu, açıklamasında şunları kaydetti:
"Kamu çalışanlarının, çalışma yaşamının demokratikleşmesi ve kamu çalışanlarına grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı verilmesi talebiyle bugün gerçekleştirdikleri ’uyarı’ eylemi, demokratik bir refleksin sonucudur. Yapılan uyarı eylemi, anti demokratik yasaların ruhsuz dar kalıplarından bakılarak yorumlanamaz. Uyarı eyleminin anayasa ve yasalarda elbette karşılığı yoktur. Ama yasalarda karşılığının olmaması uyarı eylemi hakkının olmadığı anlamına gelmez, bilakis ILO sözleşmelerinde uyarı grevi ve dayanışma grevi gibi kurumsal düzenlemeler vardır. Nitekim Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da ’Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Memur ve işçiler hukuka uygun olarak haklarını kullanır’ ifadesini kullanmaktadır. Önemli olan bu ifadenin içini doldurmaktır. Yapılması gereken de ILO sözleşmelerini referans alarak Anayasayı ve yasaları yasaklardan arındırmaktır.
Memurların haklı ve masumane taleplerinin dikkate alınması gerekmektedir. Sendikal hakların eksiksiz tanınması ve ücret zamları gibi bu talepler, sadece yasalar ve güvenlik açısından değil, çağdaş devlet olmanın ve ekonomik aklın bir ürünü olarak değerlendirilmeli ve gereği yerine getirilmelidir. Sendikalar demokratik sistemde önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü örgütlülük, toplumsal modelin, toplumsal barışın ve demokrasisinin temel gereksinimidir. Zaten, sendikaların gelişmesi ve önündeki engellerin kaldırılması ile ülkenin ekonomik koşulları ve ülkenin güvenlik meselesi arasında bağ kurmaya çalışmak gereksiz bir yaklaşımdır."

 

 

09:29

iş bırakan memurlar, iş yerleri önlerinde ve sendika şubelerinde toplanmaya başladı


ANKARA - Türkiye Kamu-Sen ve KESK’in çağrısıyla yapılan eyleme, Birleşik Kamu-İş, BASK ve HAKSEN üyeleri de katılıyor.
Sabah, eyleme katılan memurlar ellerinde taleplerini içeren pankart ve dövizlerle iş yerlerinin önüne geldi. Bazı memurlar ise iş bıraktıktan sonra sendika şubelerinde toplanmaya başladılar.
Türkiye Kamu-Sen üyeleri, saat 10.30’dan itibaren Abdi İpekçi Parkı’nda bir araya gelecek. Konfederasyon Genel Başkanı Bircan Akyıldız burada üyelerine seslenecek. KESK üyeleri ise saat 11.30’dan itibaren Ziya Gökalp Caddesi’nde toplanacak.

 

 

09:24

Haydarpaşa Garı’nda tren seferleri durdu

Kesk Genel Başkanı Evren: "vatandaşlarımızdan eylemlerimize anlayış göstermelerini bekliyoruz"

İSTANBUL - Memurların bir günlük "uyarı grevi" kapsamında Haydarpaşa Garı’nda tren seferleri durdu.
TCDD’de çalışan işçilerin, memur konfederasyonlarının aldığı bir günlük "uyarı grevi"ne destek amacıyla işbaşı yapmamaları nedeniyle Haydarpaşa Garı’ndan, banliyö, ana hat ve bölgesel yolcu trenleri sefere çıkmadı.
Haydarpaşa Garı’na gelerek beraberindeki sendikacılarla basın açıklaması yapan KESK Genel Başkanı Sami Evren, demir yolu işçilerinden "uyarı grevi"ne büyük destek olduğunu belirterek, "İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir ve Diyarbakır gibi büyük şehirlerde greve büyük destek var. Bu şehirlerde banliyö ve ana hat trenleri bugün çalışmayacak. Trenlerin yanı sıra hastaneler, yatan hastaları ve acil hastalar dışında bugün hizmet vermeyecek. Greve öğretmenlerden de büyük katılım bekliyoruz" dedi.
Evren ayrıca, grevin bayramdan önce gerçekleştirilmesinin kasıtlı olarak belirlenmediğini kaydederek, "Daha ağır koşullarda bu grevi gerçekleştirmek istemedik. Vatandaşlarımızdan eylemimize anlayış göstermelerini umuyoruz. Yaptığımız eylem, özünde onlara daha iyi hizmet sunabilmek içindir" şeklinde konuştu.
Evren ve beraberindekiler, garda görevli olan ve greve katılan çalışanları ziyaret ederek, trenlere ve garın çeşitli yerlerine "Bu iş yerinde grev var" pankartlarını astı.

 

 

08:54

TCDD, açıklama yaptı


ANKARA - Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü bazı sendikalar tarafından alınan eylem kararı dolayısıyla Eskişehir ve Arifiye garlarında trenlerin durdurulmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "5 tren yolcusunun seyahatlerinin otobüs aktarması ile yapılması, diğer yolcu trenlerinin de seferlerine devamının sağlandığını" bildirdi.
TCDD tarafından yapılan yazılı açıklamada, dün eylem başlamadan önce yola çıkan trenlerden bazılarının gece yarısı Arifiye ve Eskişehir garlarında durdurulduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:
"Trenlerimizde görevli makinistler ve diğer personelimiz olmasına rağmen, söz konusu sendika temsilcileri tarafından eylem yapma gerekçesiyle yola devamları engellenmiştir. Günler öncesinden biletlerini alan yolcular, eylem başlamadan önce yola çıkmış ve yolda durdurulmuşlardır
Bu yüzden yolcularımızın bir kısmının mağduriyetinin önlenmesi için Demiryolu yönetimi 24 saat görev başında bulunarak, 5 tren yolcusunun seyahatlerinin otobüs aktarması ile yapılması diğer yolcu trenlerinin de seferlerine devamı sağlanmıştır."

 

 

08:36

Grev nedeniyle Adana-Mersin tren seferleri durdu


ADANA - Memur konfederasyonlarınca "uyarı grevi" olarak adlandırılan iş bırakma eylemi kapsamında, Adana-Mersin arasındaki tren seferleri durdu.
Adana Garı’nda memurlar, 1 günlük iş bırakma eylemi öncesi, grev pankartları asıp, önlükler giydiler. Eyleme, Ulaşım Sen ve BTS üyeleri de destek verdi. Memurlar, davul zurna eşliğinde halay çekti.
Eylem nedeniyle Adana-Mersin arasındaki tren seferleri de durdu. Mersin yönüne gitmek için gara gelen vatandaşlara eylemciler, ’uyarı grevi’ yaptıklarını ve trenlerin gece 24.00’e kadar çalışmayacağını söyledi. Bunun üzerine vatandaşlar, işyerlerine gidebilmek için toplu taşıma araçlarına yöneldi.
Bu arada, Gaziantep yönünden İstanbul güzergahına sevkiyatı yapılan bir grup askerin de uyarı grevi nedeniyle tren seferlerinin durması üzerine garda beklediği görüldü.

 

 

07:40

Anadolu, Güney, Ankara, Fatih ve İç Anadolu Mavi ekspresleri  çok sayıda yolcusuyla birlikte arifiye tren garı’nda 5 saat boyunca bekletildi


ARİFİYE - Memur konfederasyonlarınca "uyarı grevi" olarak adlandırılan iş bırakma eylemi kapsamında, çeşitli illere seferler düzenleyen Anadolu, Güney, Ankara, Fatih ve İç Anadolu Mavi ekspresleri 5 saat boyunca Sakarya’nın Arifiye ilçesindeki tren garında bekletildi. Uzun süren bekleyişin ardından Fatih ve Anadolu ekspresleri Ankara’ya hareket etti.
Arifiye Tren Garı’nda memurların 1 günlük iş bırakma eylemi, gara gelen trenlerin görevlilerce durdurulmasıyla başlatıldı. Eyleme Türk Ulaşım-Sen Sakarya Şubesi üyeleri de destek verdi. Eylem nedeniyle Fatih, Anadolu, Ankara, Güney ve İç Anadolu Mavi ekspres trenlerinde bulunan çok sayıda yolcu garda beklemek zorunda kaldı. Vatandaşlar bekleyişin uzaması üzerine yetkililere tepki gösterdi.
Sakarya Valisi Hüseyin Atak, gara gelerek sendika ve TCDD yetkilileri ile görüştü. Yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından Fatih ve Anadolu ekspresleri Ankara yönüne hareket etti.
Atak, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, söz konusu uygulamanın Türkiye çapında yapıldığını belirterek, "Trenler peyderpey hareket edecek. Arkadaşlarımızla görüştüm, onlar da sağ olsunlar genel merkezleriyle görüştüler. Trenler 15’er dakika arayla kalkacak" diye konuştu.
5 saatlik bekleyişin ardından Fatih ve Anadolu ekspresleri Ankara’ya doğru hareket etti. Güney, Ankara ve İç Anadolu Mavi ekspresleri ise garda bekletiliyor.

 

 

06:58

Ankara’da bir YHT makinisti, iş bırakma eylemine katılmayarak treni sefere çıkardı


ANKARA - Grev kararı nedeniyle Ankara Garı’nda bekleyen ve Ankara-İstanbul arasında sefer yapan bir YHT’nin makinisti, treni hareket için hazırladı. Bunun üzerine garda eylemlerini sürdüren bazı memurlar, sefere hazırlanan makiniste tepki gösterdi. Bu sırada trenin bulunduğu peronda güvenlik önlemi alan polislerle, greve katılan memurlar arasında tartışma yaşandı. Tartışmanın devam ettiği sırada tren, perondan ayrılarak Eskişehir yönüne doğru hareket etti.
Öte yandan, sabahın erken saatlerinde banliyö treni ile Sincan’a gitmek üzere Ankara Garı’na gelen bazı vatandaşlar, grev nedeniyle banliyö seferlerinin yapılamadığını öğrendi.
Grevden haberleri olmadığını söyleyen vatandaşlar, gardan geri dönmek zorunda kaldı.

 

 

06:53

BTS, Balıkesir Garı’nda greve katılan 5 sendika üyesinin gözaltına alındığını bildirdi


ANKARA - Sendikanın Merkez Yönetim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, Balıkesir Garı’nda greve katılan İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Özçamlı, Balıkesir Baştemsilcisi Şemistan Çetin, Temsilci Yazar Yalçın ile üyeler Ali Rıza Gültekin ve Akın Eker’in emniyet güçleri tarafından gözaltına alındıkları kaydedildi.

 

 

04:30

Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Güzel: "bizi hafife alanlara biz kendi gücümüzü göstermek istedik.


ANKARA - Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Türk Ulaşım-Sen Başkanı Nazmi Güzel, Memur konfederasyonlarınca "Uyarı Grevi" olarak adlandırılan iş bırakma eylemine katılan TCDD çalışanlarını ziyaret ettiler.
Nazmi Güzel, TCDD 2. Bölge Müdürlüğü binası yakınlarındaki Marşandiz İstasyonu’ndaki ziyarette yaptığı açıklamada, memur konfederasyonlarınca 1 gün süreyle iş bırakma kararı alındığını hatırlatarak, sendika olarak bu karara uyduklarını söyledi.
BTüm bölgelerde bu gece 00.00’dan itibaren trenlerin hareket etmediğini ifade eden Güzel, kurum yetkililerinin personel üzerinde baskı kurmaya yöneldiklerini ileri sürdü.
Kamu görevlileri açısından "bıçağın kemiğe dayandığını" belirten Güzel, "İnsanlar bu konuda kararlı. Maalesef Balıkesir’de arzu etmediğimiz emniyetin bir müdahalesi oldu. Orada 4 arkadaşımız gözaltına alındı. Onun dışında şu anda hiçbir sorun yaşamıyoruz. Başlattığımız gibi devam ediyor. Bu, bizim demokratik hakkımızdır" dedi.
Demiryolları dışında limanlarda çalışanların da yükleme ve boşaltma faaliyetlerini durdurduklarını belirten Güzel, hava meydanları ve limanlarda yeterli personel bulunmadığını dile getirdi.
Uyarılara karşın havayolu şirketlerinin havaalanlarına inmeye çalışmasının ve alanların uçakları kabul etmesinin çok riskli olduğunu vurgulayan Güzel, "200 havayolu şirketini uyardık. Kurum yetkililerini uyardık, tedbirli olmaları konusunda. Bir mağduriyet yaşanmasın diye yolcularımızı uyardık. Buna rağmen seyrüsefer emniyeti ortada yokken böyle bir yola girerlerse buradan doğacak olumsuzluğun faturasını kesinlikle birileri ödeyecektir. O sorumluluk asla bizde olmayacaktır" diye konuştu.
Bu grevle kamu görevlilerin ne iş yaptığının hatırlanacağını ifade eden Güzel, "Bizi hafife alanlara biz kendi gücümüzü göstermek istedik. 8 yıldır toplu görüşme masasında bir türlü sorunların çözülmediği dikkate alınırsa, bundan başka da yapacak hiçbir şey olmadığını zaten biliyoruz" görüşünü dile getirdi.
Kimi yerlerde tek makinistle tren götürülmeye çalışıldığını, bunun son derece tehlikeli ve riskli olduğunu vurgulayan Güzel, "Böyle birşey yapmaya kalkarlarsa, Allah korusun orada o trenin başına birşey gelirse ya da makinist farkedemeden herhangi bir kaza olursa, bunun faturasını asla ödeyemezler" dedi.
Grev süresince banliyö trenlerinin seferlerine ilişkin bilgi veren Güzel, bu sabahtan itibaren 1 gün süreyle seferlerin yapılmayacağını duyurdu. Güzel, bildiri ve afişlerle yolcuları bu konuda bilgilendirdiklerini de kaydetti.

Bircan Akyıldız
Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da, "uyarı grevi"ni keyfi olarak yapmadıklarını belirterek, grevin nedeninin siyasal irade olduğunu savundu.
Kendilerinin "birşeylerin sonucuna katlanma konusunda sıkıntı çekmeyeceklerini" belirten Akyıldız, "Bu eylemlerle ilgili ortaya konulan tavrın siyasi bir sonucu da vardır. Siyaset, o sonuca katlanmak zorunda kalacağını bilmek zorundadır. Çünkü bunlar biriken birtakım sorunlardır. Siyaset, sosyal sorunlar olarak karşılarına çıkacak birtakım söylemlerden kaçınsın. Sosyal sorunların ne sebebi ne de malzemesi olmak istemiyoruz" dedi.
Akyıldız, bedeli ne olursa olsun bu eylemi gerçekleştireceklerini de sözlerine ekledi.
Açıklamanın ardından otomobillerle Ankara Garı’na hareket eden Akyıldız, Güzel ve beraberindeki grup, garda greve destek veren TCDD çalışanlarını ziyaret ettiler.

 

 

04:24

Makinisti işi bırakmaması için alıkoydular


ESKİŞEHİR - Eylem kapsamında, Ankara-İstanbul seferini yapan Anadolu, Ankara ve Fatih, Konya seferini yapan Meram ve İç Anadolu Mavi trenleri, çok sayıda yolcusuyla Eskişehir’de 24 saat hareket etmemek üzere durdular.
Eskişehir Garı’nda memurların 1 günlük iş bırakma eylemi görevlilerce grev pankartının duvara asılmasıyla başlatıldı. Eyleme Türk Ulaşım-Sen Eskişehir Şubesi üyeleri de destek verdiler. Eylem nedeniyle Ankara-İstanbul seferini yapan Anadolu, Ankara ve Fatih, Konya seferini yapan Meram ve Adana’ya giden İç Anadolu Mavi Trenlerinde bulunan yaklaşık 1200 yolcu, Eskişehir ve Enveriye tren garlarında bekletiliyor.
Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Eskişehir Şubesi Başkanı Şükrü Erkoca, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1 günlük uyarı eylemi yapacaklarını aylar öncesinden söylediklerini bildirdi.
Türk Kamu-Sen ve KESK olarak başlatılan grevin çalışanlara hayırlı olması dileğinde bulunan Erkoca, şöyle konuştu:
"Bu tarihi bir andır, zamandır. Kamu çalışanlarının adeta erken bayramıdır, hepimize kutlu olsun. Vatandaşlarımızı aylar öncesinden uyarmıştık. Bu eylem kesinlikle vatandaşlara karşı değildir, onların mağdur olmamalarını bizde istemiyoruz. Mağdur olmamaları için uğraşıyoruz. 24 Kasım akşamına kadar vatandaşımız için görevde olduğumuzu 25 Kasım’da ise haklı taleplerimiz için, grevli toplu sözleşmeli sendikal hakkımız için grevdeyiz diyoruz" dedi.

Makinisti alıkoydular
Zaman zaman vatandaşlar ve Eskişehir Gar Müdürlüğü yetkilileri arasında tartışmalar yaşandı. Ankara Ekspresi’nin Eskişehir Garı’na girmesinin ardından Anadolu Ekspresi’nde yolcu olarak bulunan bir grup, trenin makinisti Erol Sarı’nın çevresini sararak, bir süreliğine alıkoydular. Gar binası içinde ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alan polis, makinist Sarı’yı vatandaşların arasından kurtardı.

 

 

03:10

‘27 AB ülkesi arasında bütçeden en düşük payı alan Türk kamu çalışanlarıdır’ARİFİYE - Memur konfederasyonlarınca "Uyarı Grevi" olarak adlandırılan iş bırakma eylemi başladı. Eylem kapsamında, İstanbul-Ankara seferini yapan Fatih, Anadolu ve Ankara ekspres trenleri, çok sayıda yolcusuyla Sakarya’nın Arifiye ilçesinde 24 saat hareket etmemek üzere durdu.
Arifiye Tren Garı’nda memurların 1 günlük iş bırakma eylemi görevlilerce durdurularak başlatıldı. Eyleme Türk Ulaşım-Sen Sakarya Şubesi üyeleri de destek verdi. Eylem nedeniyle Fatih, Anadolu ve Ankara ekspres trenlerinde bulunan çok sayıda yolcu garda beklemek zorunda kaldı. Zaman zaman vatandaşlar ve sendika temsilcileri arasında tartışmalar yaşandı. Polis ekipleri garda geniş güvenlik önlemleri aldı.
Türk Ulaşım-Sen Sakarya Şubesi Başkanı Cihat Koray, gazetecilere yaptığı açıklamada, yıllardan beri kamu çalışanlarının verilmeyen haklarını almak amacıyla söz konusu eylemi başlattıklarını söyledi.
Hükümetin kamu çalışanlarına bütçeden gerekli payı ayırmadığını savunan Koray, şöyle konuştu:
"Muhatap olduğumuz hükümet ’Siz ne üretiyorsunuz ki ne pay istiyorsunuz?’ diyor. 27 AB ülkesi içinde bütçeden en düşük pay alan Türk kamu çalışanlarıdır. Malta bile bizden iki kat daha fazla bu hakka sahip. Yüzde 6.5 kamu çalışanı açlık, yüzde 75’i yoksulluk sınırının altında. Tren personeline sorun 25 yıllık hizmeti boyunca kaç bayramı çoluk ve çocuğuyla geçirmiştir? Türkiye’nin en düşük ücretiyle çalışıyorlar. Başka seçeneğimiz kalmadı. Bu tren yarın gece 12’ye kadar burada kalacak."
Anadolu Ekspresi ile Eskişehir’e gitmek üzere gara gelen Nihal Dağdelen ise tren durdurma ve iş bırakma eyleminden sabah saatlerinde haberdar olduklarını belirterek, "Şu anda mağdur durumda olabiliriz ama kamu çalışanlarını haklı buluyoruz. TCDD’yi suçluyoruz, otobüs tutmaları lazım. Gece olduğu için daha çok mağduruz. Eylemden bu sabah haberimiz oldu, bu trene denk gelmez diye düşündük. Gara gelince öğrendik" diye konuştu.

 

 

01:14

Memurların "uyarı grevi" başladı


ARİFİYE - Memur konfederasyonlarınca "Uyarı Grevi" olarak adlandırılan iş bırakma eylemi başladı. Eylem kapsamında, 400 yolcusuyla İstanbul-Ankara seferini yapan Fatih Ekspresi, Sakarya’nın Arifiye ilçesinde 24 saat hareket etmemek üzere durdu.
Edinilen bilgiye göre, memurların 1 günlük iş bırakma eylemi Arifiye Tren Garı’nda uygulamaya konuldu.
İstanbul-Ankara seferini yapan Fatih Ekspresi, istasyonda tren görevlilerince durdurularak eylem başlatıldı. Eyleme Türk Ulaşım-Sen Sakarya Şubesi ilgilileri de destek verdi.  Trenin, iş bırakma eylemi nedeniyle 24 saat hareket etmeyeceği belirtildi.
Arifiye Tren Garı’ndaki Fatih Ekspresi’nde bulunan 400 yolcu ise trende bekliyor.