Gri boya oley!

Gri boya oley!
Gri boya oley!
Salıpazarı Yokuşu, dün 'şafak operasyonu'yla griye boyanınca vatandaş ve belediyeler 'Fırçanı al gel' kampanyaları başlattı. Hızını alamayanlar dün Cihangir'in merdivenleri boyamaya başladı bile.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Geçtiğimiz günlerde Orman Mühendisi Hüseyin Çetinel tarafından gökkuşağı rengine boyanan Salıpazarı Yokuşu’nun merdivenleri, dün sabaha karşı eski soluk haline geri döndü. Sosyal medyada anabaşlıklardan biri haline gelen ‘şafak operasyonu’nun faili olarak mahalle sakinleri belediyeyi işaret ederken Beyoğlu Belediyesi “Biz yapmadık, kim veya kimlerin yaptığını araştırıyoruz” açıklaması yaptı.
Ancak bu açıklamadan hemen sonra yine sosyal medyada tek tip kıyafetli iki kişiyi yeni griye boyanmış merdivenler üzerinde, ellerinde fırçayla gösteren bir fotoğraf dolaşmaya başladı. Gün boyunca da merdivenlerin başında aynı şekilde tektip kıyafetli belediye temizlik işçileri ve zabıtalar bekledi.
‘İnsanlar gülümsesin’ diye merdivenleri boyadığını anlatan Hüseyin Çetinel ise yokuşun eski haline geri döndüğünü görünce büyük bir üzüntü yaşadığını söyledi. Çetinel “Dün pırıl pırıldı. Şimdi kül rengi olmuş. Çok üzgünüm. Berbat bir şey. Bütün doğa, kediler, kuşlar, çiçekler renkliyken bu gri de nereden çıkmış? Tekrardan boyamayı düşünemiyorum” dedi.

Aman kedilere dikkat!

Ne var ki Çetinel’in aklında yeniden boyamak gibi bir fikir şimdilik olmasa da, sosyal medyada örgütlenen gruplar, merdiveni ‘gökkuşağı’ rengine çevirmeye kararlı. Facebook’ta örgütlenen bir grup, bugün saat 17.00’de herkesi eline fırça alıp merdivenleri boyamaya çağırdı.
Mahalle sakinleri ise Gezi olaylarından sonra sokağın yeni bir gerilim merkezi olmasından endişeli. Konuştuğumuz bir mahalle sakini, “Burası sakin bir aile sokağı. İnsanların buraya yığılması iyi olmaz. Herkesin özenle baktığı kediler var. İnsanlar dağılsa daha iyi olur. Başka bir sürü merdiven var Cihangir’de. Buradaki merdivenlere mahalleli zaten sahip çıkacaktır” yorumunu yaptı. Cihangir’in çeşitli merdivenlerinden sosyal medyaya yeni boyanmış renkli ‘basamak’ fotoğrafları yollanmaya başladı bile.

Anında proje oldu

İstanbul ’daki diğer merdivenlerin boyanmasıyla ilgili olarak da ilk resmi adımlar atıldı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’e Twitter üzerinden teklif götüren Koray Kırcaoğlu isimli bir aktivist, Kadıköy’deki merdivenlerle ilgili bir projeye önayak oldu.
Öztürk’ün makamında yapılan konuşmada, Moda’daki Şifa Çıkmazı ile Hasanpaşa’daki Yeni Duygu Sokak merdivenlerinin bir proje kapsamında vatandaşlar tarafından boyanması kararlaştırıldı. Projenin detayları önümüzdeki hafta yapılacak bir başka toplantıda netleşecek.
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Kadıköylüler merdivenlerimizi istediği renge boyayabilir, renkler özgür bırakılmalı” derken Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ise Twitter’dan “Çağdaş bir ilçenin belediye başkanı olarak rengârenk bir Bakırköy görmek beni de mutlu edecektir, arzu ettiğiniz şekilde merdivenleri boyayabilirsiniz” açıklaması yaptı.

Yolunu güzelleştirmek için 1500 lira harcadı

Geçen hafta Salıpazarı Yokuşu’nun 200 basamaklı merdivenleri gökkuşağı renklerine boyanmıştı. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran bu olay ilk bakışta LGBT örgütlerinin bir eylemi zannedilmiş, ancak olayın arkasında Karaköy’de yaşayan 64 yaşındaki Orman Mühendisi Hüseyin Çetinel olduğu ortaya çıkmıştı. ‘Mahalleyi güzelleştirmek’ için eline fırça aldığını söyleyen Çetinel, 1 haftada bitirdiği bu proje için toplam 1500 lira harcadı.

‘Renklerin cazibesi’

Salıpazarı Yokuşu’ndaki merdivenlerin boyanması, bölgeyi küçük bir cazibe bölgesi haline getirmişti. Galataport’a yanaşan devasa gemilerden inen turistler başta olmak üzere pek çok kişi merdivenlerin önünde hatıra fotoğrafı çektiriyordu. Hem Avrupa’da hem de dünyanın diğer büyük şehirlerindeki örneklere benzer görüntüler söz konusuydu. Merdivenlerin bu kadar ilgi çekme nedenini Mimar Ömer Kanıpak’a sorduk. Kanıpak, sosyal medyada patlayan bu ilgiyi ‘renklerin cazibesi’ne bağlıyor: “İnsanlar belediyelerin dokunmadığı noktaları kendileri güzelleştirmeye başladı. Gökkuşağı renkleri gayet ilgi çekici bir görüntü verdi. Ancak sosyal medya da son Gezi olaylarından sonra çok hassas. Bunun da etkisi var. Belediyelerin ise bu tip çabalara köstek olmak yerine destek vermesi gerekli. Bunun tam tersi bir hareket yaparak bu işi büyütmüş olacaklar ve merdiven boyamaları daha çok yerde gözükecek. Belki de tüm İstanbul’a yayılacak. Belediyeler hâlâ halkın reaksiyonunu anlamış değil.”

Dünya bu gökkuşaklarını seviyor

Renkli merdivenler denilince akla gelen ilk örnek Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Selaron Merdivenleri (solda) Şilili ressam Jorge Selaron, 1990’dan bu yana topladığı seramikleri 100 metre uzunluğunda 215 basamaklı merdivenlerin üzerine işliyordu. Turistlerin bağışlarıyla fonlanan bu eser 23 yıl sürdü. Ta ki Selaron geçen aylarda ömrünü adadığı merdivenlerin kenarında hayatını kaybedene kadar. Los Angeles, San Fransicco, New York, Seville, Londra, Paris, Brugge da renkli merdivenlere ev sahipliği yapan kentlerden. Hepsinde de rengârenk basamaklar turistlerin uğrak yeri haline gelmiş. Beyrut’taki renkli merdivenlerse artık kentin simgesi. Beyrut’un pek çok yokuşunda renkli merdivenlere rastlamak mümkün. Türkiye ’de ise Aydın’ın Yenipazar ilçesinde ilçe meydanı ile Çamlık piknik alanını birbirine bağlayan 220 basamaklı merdivenler, seramikle kaplandı. Slow Food Yenipazar tarafından yapılan projede, öncelikle bir desen çalışması yapıldı, şablonlar çizildi. Sonra bir firmadan bedelsiz alınan seramiklerle 3 ayda tamamlandı.