Gribin pençesindeki Ukrayna dünyadan yardım istedi

Gribin pençesindeki Ukrayna dünyadan yardım istedi
Gribin pençesindeki Ukrayna dünyadan yardım istedi

Ukrayna Başkanı Yuşçenko ülkesindeki salgın için 125 milyon dolar ayırdıklarını söyledi, ek destek istedi. FOTOĞRAF: AP

İSTANBUL - Grip salgınına gerekli aşı ve antiviral ilaç stoğu olmadan yakalanan Ukrayna uluslararası yardım talebinde bulundu.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Ukrayna’nın yardım talebi Türkiye’ye de ulaşmıştır. Orada hastalık hızlı yayıldı. Ukrayna aslında aldığımız tedbirler noktasında tersinden iyi bir örnek. Aşı bize ancak yetecek. Muhtemelen aşı yardımımız olmayacak. İlaç konusunda belki küçük bir yardım yapabiliriz” dedi.
Ukrayna Sağlık Bakanlığı, ülkede son grip salgınında ölenlerin sayısının 125’e ulaştığını açıkladı. 

78 bin kişi hastanelik oldu
Ekim ayında başlayan salgından 1.4 milyon kişi etkilendi. 78 bin kişi hastaneye kaldırıldı. Başkan Viktor Yuşçenko, ülkeyi tehdit eden grip salgınıyla mücadele için 125 milyon dolarlık bütçe ayırdığını açıkladı, aynı zamanda uluslararası yardım talebinde bulundu. Ölenlerin ne kadarının domuz gribi ne kadarının mevsimsel gripten öldüğü ise hâlâ belirlenemedi.
Ukraynalıları öldürenin domuz gribinin mutasyon geçirmiş bir hali olabileceği de iddia edilmişti. Konuyu incelemek üzere Ukrayna’ya giden Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ekibi ise Ukrayna’da etkili olan domuz gribi virüsünün halihazırda dünya yüzünde gezinenle aynı olduğunu, mutasyon geçirmemiş olduğunu belirledi. (Radikal)