Grimason'lara büyük onur

Silahlı kavgada seken bir kurşunla ölen 2.5 yaşındaki Alistair Grimason'un annesi Özlem Grimason ve babası David Grimason başlattıkları silahsızlanma kampanyasıyla İskoçya halkından büyük ilgi gördü.

İZMİR - Silahlı kavgada seken bir kurşunla ölen 2.5 yaşındaki Alistair Grimason'un annesi Özlem Grimason ve babası David Grimason başlattıkları silahsızlanma kampanyasıyla İskoçya halkından büyük ilgi gördü. Grimason çifti, İskoçya'nın en yüksek tirajlı gazetelerinden Herald ve en fazla izlenen televizyonu STV'nin düzenlediği yarışmada halkın oylarıyla 'yılın toplumsal kampanyası ödülü'nü kazandı. Özlem Grimason "Hiçbir annenin benimki gibi bir nedenle evlat acısı yaşamasını istemiyorum" dedi.
İskoçya'dan ailesiyle birlikte tatil için Yeni Foça beldesine gelen Alistair Grimason, 7 Temmuz 2003'te bir çay bahçesinde otururken seken kurşunla vurulmuştu. Olaydan 55 gün sonra yakalanan Daimi Akyüz kavga ettiği Ali Bektaş'ı ağır tahrik altında kasten öldürmekten 21, Alistair Grimason'u öldürmek suçundan 30, üç kişiyi yaralamaktan 5, ruhsatsız silah taşıma suçundan 2 yıl olmak üzere toplam 58 yıl hapis, 346 milyon lira para ve ömür boyu kamu hizmetlerinden men cezalarına çarptırılmıştı.