Grip aşısı artık H1N1'li

ANKARA - Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “İlerleyen yıllarda da mevsimsel grip olan H3N2 yerine, H1N1 virüsü kendini gösterecek. Bundan sonra mevsimsel grip aşılarının içeriğinde H1N1 (domuz gribi) de olacak” dedi.
Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) çalışan personel için düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Ceyhan, 1889’da ‘Rus gribi’, 1900’da ‘Eski Hong Kong gribi’ ve 1918’de ‘İspanyol gribi’ adıyla büyük grip salgınlarının görüldüğünü dile getirdi. Ceyhan, şimdi görülen H1N1 virüsünün çok öldürücü olmadığını ancak hızlı yayılma özelliği taşıdığı için riskli olduğunu belirtti. “H1N1 virüsü, bu mevsimde görülen ve ‘mevsimsel grip’ olarak adlandırılan gribin yerine geçti” diyen Ceyhan, şöyle devam etti:
“Bu nedenle artık hastanelerde domuz gribi testi yapılmıyor, tüm grip tanısı için H1N1 geçerli kabul ediliyor. İlerleyen yıllarda da artık mevsimsel grip olan H3N2 yerine H1N1 virüsü kendini gösterecektir. Onun için bundan sonraki yıllarda mevsimsel grip aşılarının içeriğinde H1N1 de olacaktır. Eğer yetişseydi, bu yıl da aşının içine konulurdu, yetişmediği için ayrı aşı uygulaması yapıldı.”

‘Adjuvanlı aşıdan ölen yok’
Türkiye’ye getirilen aşıların Avrupa’da kullanılan aşılarla aynı olduğunu, bu konuda yapılan spekülasyonların halkı yanlış yönlendirmekten öteye gitmediğini ifade eden Ceyhan, şöyle devam etti:
“ABD, çok önceden ciddi paralar vererek vatandaşlarına adjuvansız aşı sipariş etti. Fransa dahi adjuvansız aşıyı kendi üretmesine rağmen kendi ülkesinde adjuvanlı aşı kullanılıyor. Son yapılan araştırma sonucuna göre de adjuvanlı aşıdan bir ölüm saptanmadığı yönündedir.” (Radikal)