Grip aşısında kafalar karıştı

Grip aşısında kafalar karıştı
Grip aşısında kafalar karıştı

H1N1 virüsüne karşı çeşitli ilaç firmaları tarafından üretilen aşılar, ABD ve Avrupa?da uygulanmaya başlandı. FOTOĞRAF: REUTERS

Ankara'daki okulda domuz gribi vakası 16'ya çıkarken, eski sağlık bakanı MHP'li Osman Durmuş, 'Türkiye aşıda kobay olacak' dedi. Bakanlık iddiaya yanıt vermedi

ANKARA - Eski sağlık bakanlarından MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş, Türkiye’nin domuz gribi aşılarında kobay olarak kullanılacağını iddia etti. Aşının yan etkilerinin henüz bilinmediğini belirten Durmuş, “Bu aşıların henüz Faz -1 sonucu yoktur. Yani bizim insanlarımız denek olarak kullanılacak. Gelecek aşıları ilk AKP’lilerde kullansınlar” dedi.
TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Durmuş, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın ‘aşı yapılmadığı takdirde 21 milyon kişinin hastalanacağı, 5 bin 300 kişinin öleceğine’ dair açıklamalarını ‘kehanet’ olarak değerlendirdi. Durmuş, “Ülkemizde mevsimsel grip sonucu her yıl ölen hasta sayısı 17 bin kişi civarındadır. O halde bu gürültü neden kopartılıyor?” dedi.

‘Aşının yan etkileri yüksek’
ABD’de yapılan aşının yan etkileri nedeniyle çok sayıda insanın ciddi rahatsızlıklar geçirdiğini iddia eden Durmuş, aşı sonucu kalıcı felç bile yaşanabileceğini anlattı. Durmuş, Bakanlığın sipariş verdiği Smith Klein, Pastör ve Novartis firmalarının aşılarında ‘alüminyum’ ve ‘skualen’ maddesinin bulunması ve aşının yumurta aşısı olmasının, ciddi yan etkilere neden olduğunu söyledi. Aşıların önce hayvanlarda test edildiğini ve ardından insanlar üzerinde Faz-1 ve Faz-2 deneylerinin yapıldığını kaydeden Durmuş şöyle devam etti:
“Aşılarda Faz-1 uygulama daha çok üçüncü dünya ülkelerinde gönüllüler ve özendirme karşılığı yapılır. Faz-2 ise geri kalmış ülke insanları üzerinde denenir. Türkiye’ye alınan bu aşıların henüz Faz -1 sonucu yoktur. Yani bizim insanlarımız denek olarak kullanılacak. Bakan açıklamasında ABD’de gönüllüler üzerinde yapılan deneysel testleri, ‘ABD’de başladı’ diyerek yanlış bilgi veriyor. Pastör temsilcisi kasım- aralık ayında aşıyı üreteceklerini ve 100 milyon doz aşıyı geri kalmış ülkelere hibe edeceklerini söylüyor. Faz-1 deneylerini bedel ödemeden yaptırmanın yolu, ilacı hibe etmektir. Sayın Bakan, ‘firma yetkililerinin aşıyı Sağlık Bakanlığı’na vermeyeceklerini, kendi personelleri menfaatiyle Türkiye’de aşılama yapacaklarını’ ifade etmiştir. Eğer bu bilgi doğru ise bunun anlamı ‘Biz 40 milyon denek üzerinde Faz-1 uygulaması yapacağız’ demektir.”

‘Önce AKP’liler aşılansın!’
Kendisine ve ailesine aşı yaptırmayacağını söyleyen Durmuş, bir soru üzerine “Gelecek aşıları ilk AKP’lilerde kullansınlar” önerisinde bulundu. 

Belirtileri griple aynı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşları uyardı: “Hastalığın belirtileri, mevsimsel grip belirtilerine benzerdir. Bunlar, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme ve yorgunluk gibi belirtileri içermektedir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir. Bu belirtileri taşıyanların en yakın sağlık ocağına başvurması önem taşımaktadır.
Pandemik A (H1N1) virüsünün de yine mevsimsel griple aynı şekilde yayıldığı düşünülmektedir. Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir. Bu nedenle kâğıt mendil bulundurmak gibi basit tedbirler çok önemli.” (Radikal)