Grip, kan stoklarını eritti!

Grip, kan stoklarını eritti!
Grip, kan stoklarını eritti!

Grip aşısı konusunda tereddütler yaşanırken, Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan da aşı oldu. Arslan, gazetecilere de ?Siz de olun? tavsiyesinde bulundu. FOTOĞRAF: HİLMİ DUYAR / DHA

Domuz gribi nedeniyle 'Hastanede virüs kaparım', 'Bağışıklığım düşer' gibi korkular kan bağışını yüzde 60 azalttı. Kızılay'ın stokları en alt seviyede, ihtiyaçlar karşılanamıyor

İSTANBUL - Hızla yayılan ‘domuz gribi’ kan bağışlarını da vurdu. Türk Kızılayı Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürü Hüsnü Altunay, insanların ‘hasta oldukları, hastane gibi ortamlara girmek istemedikleri ve dirençsiz kalacakları’ gibi endişelerle kan vermediğini ve stoktaki kanların da tükenmek üzere olduğunu söyledi. Hastanelerin kan ihtiyacının arttığını anlatan Altunay, “Kan stoklarımız eridi. Stoklarımız şu an en alt seviyede. Muhtemelen de önümüzdeki günlere stoksuz gireceğiz” dedi.
“Salgın, toplumu yavaş yavaş etkilerken bizi de çok etkiledi” diyen Altunay, grip salgınının ardından kan bağışı tablosuyla ilgili şu bilgileri verdi.
HEDEF TUTMADI: Kasım ayının başında başlayıp bugünlerde çok ciddi boyutlara ulaşan bir sorunla karşı karşıyayız. İnsanlar grip salgını nedeniyle ya hasta durumdalar ya da hasta olmamak için kalabalık ortamlara girmek istemiyorlar. Bir kısmı ise kan verdiği zaman vücut dirençlerinin düşeceğini bu nedenle gribe yakalanma ya da hastalığı ağır geçirme riskinin daha fazla olacağı şeklinde bir düşünceye sahipler. Aslında böyle bir şey yok. Kan bağışında bulunmak vücut direncini düşürmüyor. Böyle olunca da öngörülerimizin çok altında kaldık. Örneğin kasım ayı için 12 bin civarında kan bağışı almayı hedefliyorduk. Sayımız şu anda 5 bin civarında. Hedeflediğimiz sayının yüzde 40’ındayız. İnsanlar bağışta bulunmadığı için hastanelerden gelen istekler çok arttı. Günlük 500-600 civarında kan isteği olurken, bu ay bir günde 1300 kan isteği oldu. Biz bunun ancak 300 kadarını karşıladık.”
DİĞER ŞEHİRLERDEN İSTİYORUZ: Bazen sıkıntıda oldukları durumlarda diğer şehirlerden kan nakli yapıyoruz. Ancak bütün şehirlerde bağış düştüğü için bu da yapılamıyor. Grip salgını sadece toplumu değil, kan alımları konusunda Kızılay’ı da vurmuş durumda. Mutlaka bir önlem almak lazım. Çünkü önümüzdeki iki ay boyunca salgının devam edeceği düşünülürse, bu sorun da giderek önemli bir problem halinde karşımıza gelecektir.
‘Vücudu zayıflatmaz’
STOKLAR ERİDİ: Son 15 gündür, özellikle de bir haftadır eldeki stoklardan kullanıyoruz. Kan stoklarımız eridi. Stoklarımız şu an en alt seviyede. Muhtemelen de önümüzdeki günlere stoksuz gireceğiz. Bir günde 70 bağışın beklendiği yerden üç, 90 bağışın beklendiği yerden yedi bağış geldi. Ekim ayında 9 bin, geçen ay ise 5 bin civarında bağış oldu.  Aralık ayında planlanan kan bağışı 9-12 bin arası. Böyle giderse zaten mümkün değil. Ağırlığı 50 kilogramın altında olmayan, belli bir hastalığı bulunmayan, sağlıklı, 18-65 arasında olan herkes kan verebilir. Normal şartlarda sağlıklı bir erkek yılda dört, sağlıklı bir kadın yılda üç defa kan bağışlayabilir. Biz en azından herkesin yılda en az iki defa kan vermesini öneriyoruz. Bunun sağlık açısından sorun yaratmayacağını biliyoruz. Bağışla kaybedilen kan önemli değil zaten. Kan yapım süresi içinde tamamen yine eski halinize dönmeniz ortalama iki ay sürüyor. (aa)